Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra Jakub Dürr
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Reforma volebního práva EU a otázka právního státu tématy Rady GAC

 

V úterý 17. dubna 2018 se uskutečnilo zasedání Rady EU pro obecné záležitosti (GAC), kde ČR zastupoval náměstek ministra zahraničních věcí Jakub Dürr. Hlavními tématy byly reforma volebního práva EU a stav právního státu v Polsku.

Ministři zahraničních věcí a evropských záležitostí členských států EU jednali v Lucemburku o dvou tématech. Cílem debaty k reformě volebního práva EU bylo schválení návrhu devíti článků reformy volebního práva pro volby do Evropského parlamentu, na kterých se členské státy v obecné rovině shodly a které mění „Akt o volbě členů EP ve všeobecných přímých volbách“ z r. 1976. Některé země však potřebují více času k dokončení vnitrostátních procedur, konsensu na reformě volebního práva během Rady tak nebylo zatím dosaženo.

V rámci diskuse o právním státu v Polsku informovala Evropská komise o posledním vývoji vlády práva v Polsku, ocenila jak úsilí polské vlády, tak dosažený pokrok v dané oblasti, a vyzvala k implementaci dalších potřebných reforem. ČR považuje nezávislé soudnictví za základní prvek v systému vlády práva a oceňuje zejména oboustrannou ochotu k dalšímu dialogu mezi Komisí a Polskem. „Z posledního vývoje je zřejmé, že dialog přináší změnu k lepšímu,“ zdůraznil náměstek Dürr.

.