Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Rada pro zahraniční věci v Bruselu
Foto: ©Council of the European Union
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU jasně odsoudila nasazení chemických zbraní v Sýrii

 

Ministři zahraničních věcí členských států EU se na svém pravidelném zasedání rady pro zahraniční věci (FAC) v Lucemburku 16. dubna 2018 věnovali posledním událostem v Sýrii. ČR na jednání zastupoval náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek.

Evropská osmadvacítka se jednomyslně shodla na jasném odsouzení použití chemických zbraní, které syrský režim nadále a opakovaně používá proti vlastním obyvatelům. Poslední takovýto útok ve městě Dúmá „je hrubým porušením mezinárodního práva a hrubou urážkou lidskosti,“ stojí ve společných závěrech ministrů zahraničních věcí členských zemí EU.  

„V této souvislosti Rada chápe cílený zásah USA, Francie a Velké Británie na objekty spojené s chemickými zbraněmi v Sýrii jako specifické opatření s jediným cílem: zabránit syrskému režimu v dalším používání chemických zbraní a chemických látek jako zbraní k zabíjení svých vlastních občanů. Rada FAC podporuje veškeré úsilí zaměřené na zastavení používání chemických zbraní,“ zdůrazňují v textu ministři. 

Šéfové evropských diplomacií zopakovali, že syrský konflikt musí být vyřešen politicky v rámci procesu vedeného OSN. Naproti tomu syrský režim podporovaný Ruskem a Íránem zintenzivnil vojenské operace bez ohledu na civilní oběti. V této souvislosti evropská osmadvacítka co nejdůrazněji odsoudila útoky proti civilnímu obyvatelstvu a infrastruktuře jako jsou nemocnice a školy. „Pokračující úmyslné bránění a omezování v přístupu humanitární pomoci k potřebným představuje jasné porušení mezinárodních humanitárních principů a musí přestat,“ stojí ve společném textu ministrů. 

EU znovu vyzvala k okamžitému zastavení vojenské ofenzivy Asadova režimu a jeho spojenců a zahájení příměří s cílem umožnit humanitární přístup a evakuaci v souladu s jednomyslně přijatou rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2401. 

EU a členské státy jsou nadále připraveny pomáhat obyvatelům Sýrie, kteří již osmým rokem strádají válkou a humanitární katastrofou, za kterou nese primární odpovědnost syrský režim. Přes 13 miliónů Syřanů je odkázáno na humanitární pomoc, více jak 6 miliónů bylo vyhnáno ze svých domovů a 3 milióny strádají v obléhaných oblastech. EU je největším dárcem humanitární pomoci a asistence v Sýrii a okolních zemích, když od roku 2011 poskytla pomoc v hodnotě více jak 10,6 mld euro a v tomto angažmá bude nadále pokračovat. Na 24. a 25. dubna 2018 je do Bruselu svolána druhá dárcovská konference „Podpora budoucnosti Sýrie a okolního regionu,“ kde bude zastoupena také ČR.

.