Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg v Saudské Arábii
Foto: Tomki Němec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg se v Saudské Arábii setkal s českými zdravotníky a podpořil české firmy

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg ukončil sérií jednání cestu po Saudské Arábii. V regionu zůstává a pokračuje návštěvou Jemenu.

Návštěva saudsko-arabské Džiddy byla podle ministra úspěšná. Během dne a půl se české delegaci podařilo jednat s řadou vrcholných představitelů státu. Ti s českým šéfem diplomacie často hovořili v delších formátech, než bývá běžné.

"V Saudské Arábii jsme se zabývali celkovou situací na Blízkém Východě. Zajímal mě názor saudského korunního prince a poté také ministra zahraničí na situaci v regionu, především v Sýrii a také na vývoj v Íránu. Druhým důležitým bodem byla snaha prosadit naše firmy na zdejším trhu. Je zde celá řada atraktivních zakázek, o které mohou naši podnikatelé usilovat, a my jsme se snažili jejich zájmy podpořit," řekl ministr, který dnes jednal i s ministrem obchodu a průmyslu Tawifem Al Rabiahem.

Během následné schůzky s ministrem zdravotnictví Abdullahem Bin Abdulazizem Al Rabiahem saudská strana projevila zájem o českou expertízu při stavbě nemocnic, jejich vybavení, kvalifikované pracovní síly a spolupráci v oblasti výzkumu. Saudská Arábie chce v nejbližších letech zdvojnásobit kapacitu svého zdravotnictví a vidí široké možnosti pro spolupráci s českou stranou. Ministr zdůraznil české zkušenosti a představil saudským partnerům mimo jiné firmu Linet vyrábějící nemocniční postele a G5 Plus, která vysílá do zahraničí kvalifikované pracovníky.

Zhruba 250 českých zdravotníků v Saudské Arábii již pracuje. České lékaře a zdravotní sestry a další české krajany ministr pozdravil během koktejlu, který uspořádal český honorární konzul v Džiddě.

Ministr Schwarzenberg svoji saudsko-arabskou cestu zahájil 19. května setkáním s korunním princem, 1. místopředsedou vlády a ministrem obrany Salmanem. Během schůzky ministr Schwarzenberg pozval korunního prince do České republiky.

Hlavním cílem návštěvy ministra v Království Saudské Arábie, která nabízí v regionu největší trh, je posílení politických a obchodních vztahů. Šéf české diplomacie podepsal se saudským náměstkem ministra zahraničí memorandum o porozumění. Obě ministerstva se v něm domluvila na užší spolupráci a pravidelných konzultacích.

Ministr opět cestuje s početnou delegací českých podnikatelů, kteří navazovali kontakty na Podnikatelském fóru. Ministr Schwarzenberg během jednání se saudskými partnery zdůrazňoval zkušenosti českých podnikatelů v oblasti průmyslové a dopravní infrastruktury, energetice či lázeňství a jejich zájem o obchodní a investiční spolupráci.

České firmy nabízí saudským partnerům mimo jiné know-how pro vybavení letišť a dodávky pasivních radiolokátorů Věra. Možnost spolupráce vidí česká strana i v oblasti železniční a městské dopravy, kde se naše firmy podílí na stavbě železnice Džidda-Mekka a účastní se výběrového řízení na projekty metra v Mekce. České podniky mají zájem rovněž o vodohospodářské projekty, zejména v oblasti dálkových vodovodů. Plynostav Arabian se účastní několika výběrových řízení na dálkové přivaděče vody do Rijádu. Ministr Schwarzenberg rovněž ocenil program stipendií krále Abdullaha pro studenty, na jehož základě u nás studuje na 100 saudských studentů.

Vzájemný obchod od navázání diplomatických styků v roce 1995 roste. V roce 2012 dosáhl svého rekordního obratu 359 milionů dolarů. Podle odhadu v Saudské Arábii pracuje na 300 Čechů, většinou ve zdravotnictví jako lékaři a zdravotní sestry. V roce 2009 byl založen první smíšený saudsko-český podnik lázně Saudi Darkov. Tisíce saudských občanů jezdí každoročně za léčebnými pobyty do České republiky.

Ministr Schwarzenberg se rovněž ptal saúdských partnerů na jejich vnímání bezpečnostní situace v regionu, zejména řešení eskalujícího konfliktu v Sýrii a vývoj íránského jaderného potenciálu.

V pondělí ministr přeletí do Jemenské republiky, kde půjde o potvrzení našeho dlouhodobého zájmu jak politického, tak ekonomického - Česká republika je členem Skupiny přátel Jemenu, vyjádření podpory probíhající politické transformaci a zahájenému národnímu dialogu. Během návštěvy bude otevřen honorární konzulát ČR v Sanaá.

Rozhovory ve Spojených arabských emirátech se soustředí na posílení bilaterálních vztahů a další rozvoj ekonomické relace vzhledem ke skutečnosti, že SAE jsou nejvýznamnějším arabským obchodním partnerem České republiky.

Ministr Schwarzenberg jednal v Saudské Arábii s korunním princem Salmanem

.