Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Návod k poskytování humanitární pomoci na / pro Ukrajinu přes polské území
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návod k poskytování humanitární pomoci na / pro Ukrajinu přes polské území

 

Níže uvádíme souhrnnou informaci / návod k realizace humanitární pomoci pro Ukrajinu.

1) Všichni nevládní poskytovatelé humanitární pomoci – především nadace, charity, NGOs a jednotlivci (nikoli cizí/zahraniční státní orgány a instituce) musí v případě zájmu o dopravení humanitární pomoci pro Ukrajinu (s cílovou destinací v Polsku, nebo na Ukrajině) využít online formulář na straně https://pomagamukrainie.gov.pl/. Formulář je k dispozici v anglickém, polském a ukrajinském jazyce.

Přepravu humanitární pomoci lze realizovat teprve po obdržení pozitivní odpovědi v návaznosti na vyplnění formuláře, resp. po dohodnutí / dořešení logistických otázek s PL stranou. PL strana zároveň žádá, aby byly detaily poskytované humanitární pomoci komunikovány i směrem k zastupitelskému úřadu Ukrajiny v zemi původu donora.

2) Cizí státní orgány a instituce, resp. státem vypravované humanitární konvoje, mají při realizaci humanitárních transportů využít systému ERCC a současně PL stranu informovat prostřednictvím e-mailu ORS MZV PL: internationalaidUA@msz.gov.pl. PL strana zároveň žádá, aby byly detaily poskytované humanitární pomoci komunikovány i směrem k zastupitelskému úřadu Ukrajiny v zemi původu donora.

V případě přepravy humanitární pomoci pro Ukrajinu na / přes PL území v případech podle bodu 1) a 2) platí, že humanitární kamionové konvoje přejíždějící přes PL území s humanitární pomocí pro UA budou osvobozeny od mýtného.

Každý takový konvoj je třeba s předstihem nahlásit na e-mail Hlavního inspektorátu silniční dopravy PL: wspolpraca.miedzynarodowa@gitd.gov.pl. Hlavní inspektorát silniční dopravy PL žádá, aby informace o konvojích podle bodu 1) i 2) byla notifikována z jednoho kontaktního místa (v případě ČR Národní asistenční centrum?).

Pro kamionovou přepravu humanitární pomoci směřující na UA jsou určeny dva silniční hraniční přechody, na nichž je umožněno překročení PL-UA hranice v rámci zjednodušené procedury: Korczowa / Krakowiec, Dorohusk / Jagodzin.

Údaje o množství veškeré přepravované humanitární pomoci musí být vždy uvedeny v europaletách (!). PL strana k tomu vyžaduje, aby byl vždy k počtu europalet přiložen seznam s proprietami. Druhy povolených propriet jsou uvedeny na webové straně: https://pomagamukrainie.gov.pl/.

.