Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Alexandr Vondra

 

4. 9. 20069. 1. 2007  5. ministr zahraničních věcí ČR – za ODS. Vlastní životopis

Ministr zahraničních věcí Alexandr Vondra

Alexandr Vondra (foto: Ondřej Němec)

Narodil se v roce 1961 v Praze. V letech 1979 až 1984 studoval geografii na Přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze. Promoval v roce 1984 diplomovou prací, která se zabývala geomorfologickými poměry Polomených hor mezi Úštěkem a Dubou. O rok později získal na téže fakultě doktorát přírodních věd.

Brzy se zapojil do práce v demokratické opozici, z fakulty z vlastního rozhodnutí odešel a pracoval několik let jako správce asijských sbírek Náprstkova muzea na zámku v Liběchově. V letech 1982 až 1986 byl manažerem undergroundové rockové kapely Národní třída, jejímiž členy byli mladí hudebníci, výtvarníci a literáti. Společně s Jáchymem Topolem a Ivanem Lamperem vydával samizdatový časopis Revolver revue.

Od poloviny 80. let udržoval kontakty s disidenty v Maďarsku, Polsku a na Litvě. V roce 1987 se stal členem Polsko-československé Solidarity a účastnil se setkání zástupců československé a polské opozice v horách na státních hranicích a spoluorganizoval pravidelné pašování literatury, korespondence a techniky přes hraniční hory.

V roce 1989 byl mluvčím Charty 77 a jedním z autorů petice Několik vět. Za svou činnost byl vězněn na Ruzyni a na Pankráci. V listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra, politického hnutí, které vedlo zemi do prvních svobodných voleb. V bytě jeho ženy v Trojanově ulici v centru Prahy vznikal Informační servis, který se později přeměnil na týdeník Respekt.

V letech 1990–92 působil jako zahraničně politický poradce prezidenta Václava Havla. Na jaře 1990 inicioval setkání intelektuálů a vrcholných představitelů Československa, Maďarska a Polska v Bratislavě, které následně vyústilo ve visegrádskou spolupráci.

V letech 1992–97 byl prvním náměstkem ministra zahraničních věcí. Vedl český tým, který rozděloval československou zahraniční službu, byl českým vyjednavačem při jednání s Německem o společné deklaraci a zahajoval rozhovory o přistoupení ČR k NATO.

V letech 1997–2001 byl českým velvyslancem ve Spojených státech a v letech 2001–2002 zmocněncem české vlády pro přípravu summitu NATO v Praze. V roce 2003 z diplomacie z vlastního rozhodnutí odešel.

V roce 2004 působil v Praze jako odborný asistent The German Marshall Fund of the U.S. V letech 2004–2006 byl jednatelem a konzultantem mezinárodní firmy Dutko Worldwide. Přednáší euro-americké vztahy na New York University (NYU) v Praze, je prezidentem České euroatlantické rady. Stal se také jedním ze zakladatelů zahraničně-politického think-tanku PASS (Program of Atlantic Security Studies in Prague) a podílel se na vzniku diskusního klubu Osma. V Ústí nad Labem pomáhal založit Collegium Bohemicum, instituci, která se při Městském muzeu bude věnovat historii a současnosti česko-německých vztahů. Často publikuje články v českém a zahraničním tisku.

4. září 2006 byl jmenován ministrem zahraničních věcí ČR.

Za činnost ve prospěch lidských práv, demokracie a mezinárodního porozumění obdržel četná zahraniční ocenění (americkou National Endowment for Democracy Medal, státní vyznamenání v Polsku a Lotyšsku, Záslužný kříž ministra obrany ČR a Záslužnou medaili generálního tajemníka NATO). Za ČR je jedním z pěti členů evropské skupiny Trilaterální komise (EU-USA-Japonsko).

Projevy, články a rozhovory 2006

.