Společné tiskové prohlášení ministrů zahraničí ČR a Německa

 

Ministři zahraničních věcí České republiky a Spolkové republiky Německo se sešli 20. února 2002 k obšírné výměně názorů především na další rozvoj bilaterálních vztahů a aktuální otázky evropské politiky. (20.2.2001)

Ministři zahraničních věcí České republiky a Spolkové republiky Německo se sešli 20. února 2002 k obšírné výměně názorů především na další rozvoj bilaterálních vztahů a aktuální otázky evropské politiky.

Oba ministři zahraničí se shodli na důležitosti dalšího rozvoje česko-německých vzahů ve všech oblastech v příštích letech. Zdůraznili pozitivní úlohu Smlouvy o dobrém sousedství, uzavřené před deseti lety a Česko-německé deklarace z r. 1997 a označili je spolu se širokým politickým a společenským konsensem v daných otázkách za rozhodující kroky v tomto pozitivním vývoji. Mají být i nadále ve všech svých aspektech základem dobrého sousedského vztahu a blízkého partnerství v budoucnosti.

Oba ministři zahraničí se shodli v názoru na mimořádně pozitivní úlohu, kterou v rozvoji bilaterálních vztahů sehrály od roku 1998 Česko - německý fond budoucnosti a Česko - německé diskusní fórum. Souhlasili s tím, aby byl mandát členů správní rady Fondu budoucnosti, který v březnu vyprší, prodloužen o dva roky.

Po intensivní výměně názorů na aktuální otázky rozšíření Evropské unie oba ministři zahraničí konstatovali, že nadcházející vstup demokratických zemí střední a východní Evropy do Evropské unie představuje nejen historickou příležitost pro mír a stabilitu v nerozdělené Evropě, ale i další mezník v česko-německých vztazích. Společné členství v Evropské unii ovlivní česko-německé vztahy pozitivním způsobem, přičemž existuje vazba mezi politickými a hospodářskými příležitostmi. Česká republika a Německo chtějí proto svou těsnou a úspěšnou spolupráci v nadcházející závěrečné fázi vstupních jednání s EU dále prohlubovat. Oba ministři hovořili rovněž o otázkách budoucího rozvoje EU s ohledem na bezprostřední zahájení pracovního zasedání Konventu.

Oba ministři si vyměnili názory na současnou výbušnou situaci na Blízkém východě. Konstatovali, že nekompromisní požadavek na ukončení násilí a teroru a nutnost dosažení skutečného příměří na základě dříve přijatých závazků je základním předpokladem pro obnovení mírových jednání mezi vládou Izraele a zástupci Palestinské národní správy. Shodli se, že cílem jednání by mělo být garantování zákonných požadavků bezpečnosti Izraele a realizace národních aspirací Palestinců na základě relevantních resolucí RB OSN, včetně vytvoření nezávislého, demokratického a

.