Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Brusells 02.2015
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Studijní návštěva posluchačů Diplomatické akademie MZV v Bruselu

 

Posluchači juniorní diplomatické přípravy (DA1) v rámci svého programu na Diplomatické akademii MZV ČR navštívili ve dnech 4. – 6. února v doprovodu zástupkyně ředitelky DA Pavly Havrlíkové Brusel. Bohatý program návštěvy zahrnoval seznámení se s působením Stálé delegace České republiky při NATO v Bruselu, Stálého zastoupení ČR při EU, velvyslanectví České republiky v Belgii a v neposlední řadě s fungováním evropských institucí.
 

První den návštěvy byl téměř celý věnován Severoatlantické alianci. Posluchači navštívili sídlo NATO v Bruselu, kde vyslechli řadu zajímavých přednášek. Mezi pestrou paletou přednášejících vystoupili také velvyslanec při NATO Jiří Šedivý či genmjr. Miroslav Žižka. Posluchači byli seznámeni s působením Stálé delegace ČR při NATO, jejími úkoly a povinnostmi, i s rolí České republiky v Alianci. Diskutovány byly taktéž výzvy, jimž NATO v současné době čelí, jako např. příprava na summit 2016, otázky bezpečnosti Ukrajiny, mise v Afghánistánu či Středomořský dialog.

Druhý den byl určen především pro návštěvy významných  institucí EU. Program zahrnoval návštěvu Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise. Velmi zajímavá a inspirativní byla taktéž přednáška českého europoslance Tomáše Zdechovského, který si našel čas a představil posluchačům svoji náročnou agendu. Den byl zakončen diskuzí s českými zástupci, sekondovanými v Evropské službě pro vnější činnost.

Vrcholem stáže poté byla debata se stálým zástupcem České republiky při EU Martinem Povejšilem a velvyslancem ČR v Belgii Jaroslavem Kurfürstem, během které posluchači získali základní přehled o problematice zastupování ČR v zahraničí, a to jak na bilaterální, tak na multilaterální úrovni. Následovalo představení lobbingu a jeho specifik skrze setkání s bývalým generálním tajemníkem Asociace evropských výrobců aut, panem Ivanem  Hodačem. Celou stáž poté zakončil neméně zajímavý rozhovor s Janem Jařabem, zástupcem Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Brusells 02.2015
Brusells 02.2015
Brusells 02.2015
.