Turecko: Neoklasicistní rezidence velvyslance
Pozemek obdrželo Československo od tureckého prezidenta M. K. Atatürka. Stavba byla projektována v neoklasicistním stylu ve 20. letech 20. století českým architektem Turkem pro 1. československého velvyslance hraběte Kolowrata a v současnosti patří mezi ankarské historické památky.
Ve státech, které se do 20. století vyvíjely v jiném kulturním kontextu, bylo potřeba postavit po vzniku Československa pro diplomatické účely budovy odpovídající standardům západní civilizace. Tehdy vzniklo velvyslanectví v Bělehradě (viz foto ) i rezidence velvyslance v Ankaře (viz foto).
Obě budovy charakterizuje neoklasicistní sloh. Neoklasicismus nejlépe splňoval soudobé potřeby reprezentativní architektury. Šlo o moderní sloh oproštěný podobně jako purismus a funkcionalismus od ornamentální zdobnosti. Neoklasicismus ale jako jediný z meziválečných slohů kladl hlavní důraz na monumentalitu, a stal se proto nejoblíbenějším stavebním stylem vládních budov po celé Evropě.
Pozemek v Ankaře obdrželo Československo od tureckého prezidenta M. K. Atatürka. Stavba byla projektována ve 20. letech 20. století českým architektem Turkem pro 1. československého velvyslance hraběte Kolowrata a v současnosti patří mezi ankarské historické památky.
Vedle rezidence byla na pozemku postavena též budova úřadu, která po rozdělení ČSFR připadla Slovenské republice. Objekt rezidence byl v roce 2000 rekonstruován firmou PSJ Holding.