
Projev ministra zahraničí k zahájení Czech Space Week 2023 a 15. výročí vstupu Česka do Evropské vesmírné agentury
27.11.2023 / 15:39 | Aktualizováno: 13.03.2024 / 22:25
Praha, 27. listopadu 2023
Vážený pane ministře, vážený pane generální řediteli, vážená paní ministryně, vážení hosté.
V prvé řadě mi dovolte poděkovat panu ministru Kupkovi za pozvání na tuto konferenci. Svým jménem a jménem Ministerstva zahraničních věcí také vítám pana generálního ředitele Aschbachera v Česku.
Tématem dnešního programu i celého Czech Space Weeku jsou kosmické aktivity. Ty přinášejí lidstvu a mezinárodnímu společenství mnoho pozitivního. V naprosté většině jde o aktivity realizované v rámci mezinárodní spolupráce.
Konkrétním, velmi úspěšným příkladem mezinárodní spolupráce je Evropská kosmická agentura, která brzy oslaví 50 let své existence. Česko do ní vstoupilo před 15 lety. Spolu s nadcházejícími výročími našeho vstupu do EU a do NATO i toto patří mezi významné milníky. I díky nim je naše země ukotvena ve strukturách Západu, kam patříme historicky, civilizačně i vědecko-technicky.
Vesmírný výzkum představuje hnací motor technologického a vědeckého vývoje. Dnes si neumíme představit život bez družicových systémů, které umožňují komunikaci, navigaci, přesné měření polohy či pozorování země. Věřím, že obdobně se brzy stanou součástí našich životů výdobytky nyní probíhající výzkumné práce.
V Česku se na vesmírný výzkum a vývoj zaměřuje přes dvacet akademických a výzkumných institucí a více než padesát komerčních subjektů. Mnohé z nich se přitom věnují také výrobě, testování nebo designu.
Vesmírný výzkum představuje oblast se špičkovými technologiemi a vysokou přidanou hodnotou. Zaměstnává tisíce lidí a rychle roste. Podle některých odhadů se každá investovaná koruna vrátí až osminásobně. Česko je už teď důležitým hráčem a má skvělé předpoklady svou pozici ještě posílit. Já i ministerstvo zahraničí bychom si moc přáli, aby se Česko v této oblasti stalo světovou špičkou.
Se zvyšujícím se počtem národů, které mají kosmické ambice, roste význam jejich spolupráce. Česká zahraniční politika se zasazuje o mírové, transparentní a odpovědné chování při zkoumání a využívání vesmíru. To je založeno na Kosmické smlouvě z roku 1967 a dalších mnohostranných úmluvách OSN, na dodržování mezinárodních pravidel a na inkluzivním multilaterálním přístupu.
Nedávno Česko také přistoupilo k Ujednáním Artemis, které stanovují zásady pro mírový průzkum vesmíru. Podpořili jsme proces Otevřené pracovní skupiny OSN pro snižování vesmírných hrozeb.
Historicky prvním a nejvýznamnějším partnerem Evropy ve vesmírných aktivitách jsou Spojené státy a agentura NASA. Pevně věřím, že tak tomu zůstane i nadále a že se podaří zajistit financování společných projektů na evropské i americké straně. Nelze nezmínit další významné světové hráče, jako je například Indie, Spojené arabské emiráty nebo Jižní Korea.
Rozvíjení spolupráce ESA se staršími i novými partnery je zvláště důležité v současné geopolitické situaci. Ruská agrese proti Ukrajině má zásadní dopady i na mezinárodní aktivity v průzkumu vesmíru. Mnoho společných aktivit, ve kterých figurovalo Rusko, bylo ukončeno. Je nutné také vnímat rostoucí roli Číny jak ve vztahu k jejím samostatným aktivitám v kosmu, tak i v mezinárodních projektech. Toto nové geopolitické prostředí bude mít výrazný vliv na rozsah a cíle vesmírných aktivit včetně důrazu na autonomii jednotlivých aktérů.
Závěrem přeji účastníkům všech akcí v rámci Czech Space Week, aby našli nové partnery nebo prohloubili stávající spolupráci. Jde o významnou pomoc Česku v realizaci jeho ambicí ve vesmírné oblasti. Česká diplomacie vám v tom bude nápomocna. Evropské kosmické agentuře přeji hodně úspěchů v posouvání hranic poznání nás všech a celého lidstva.
Děkuji za pozornost.