Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jan Lipavský
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Projev ministra Lipavského na poradě vedoucích zastupitelských úřadů 2023

 

Vážené paní velvyslankyně, vážení páni velvyslanci, kolegyně a kolegové,

s radostí vás všechny znovu vítám na každoroční poradě vedoucích zastupitelských úřadů. Děkuji panu premiérovi za úvodní slovo a dalším členům vlády za to, že přijali moje pozvání. Máme příležitost se nejen znovu osobně sejít, ale i zamyslet nad uplynulým rokem. Budeme diskutovat o tom, jak se svět kolem nás změnil a co je potřeba udělat pro to, aby Česko a Evropa zůstaly v bezpečí a aby prosperovaly.
Česko je opět vidět. Jsme čitelní. Jsme aktivní v pomoci Ukrajině a máme jasnou hodnotovou zahraniční politiku. Podařilo se nám vrátit Česko na mapu světa. Česká diplomacie brání hodnoty naší země a spoluutváří její bezpečnost. Česku a naší zahraniční politice mimořádně svědčí, že po 10 letech Černínský palác, Strakova akademie a Pražský hrad mluví stejně a táhnou za jeden provaz.

Máme za sebou náročný rok a před sebou velké výzvy. V mnohém jsme uspěli, v mnohém musíme naše úsilí navýšit. Tomu bych rád věnoval dnešní projev.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

již rok a půl čelí Ukrajina brutální ruské agresi. Celá Evropa – a v konečném důsledku celé mezinárodní společenství – cítí její dopady. Loni touto dobou jsme ještě mohli doufat, že Rusko poté, co jeho vojska selhala v dosažení prakticky jakéhokoli z válečných cílů, začne hledat cesty zpět k jednacímu stolu. Dnes bohužel víme, že Putin a jeho režim tuto cestu nehledají. Ba naopak, vidíme, že jejich snahy cílí daleko za ovládnutí Ukrajiny, spálili veškeré mosty a nejeví žádnou ochotu ze své destruktivní cesty sejít.

Václav Havel v Cáchách v roce 1996 v projevu řekl: „Jednou z velkých evropských tradic je idea svobodného občana jako zdroje veškeré moci“. Název tohoto projevu se stal mottem našeho loňského předsednictví v Radě EU. Je to právě idea svobodného občana, kterou se v průběhu 20. století urputně snažily zničit nacismus, komunismus a další totalitní režimy. Naše země s tímto úsilím nepřátel lidské svobody udělala neblahou zkušenost. Nyní se snaží tento princip zničit současný ruský putinismus. Směs imperialismu vycházející z ruské a sovětské koloniální historie, s odkazy na pravoslavný mysticimus, stavějící na metodách KGB a petrohradské mafie. Dokud se Rusko putinismu nezbaví, tak ať bude v Kremlu sedět kdokoliv, vždy bude závislý na potlačování svobod uvnitř i mimo Rusko. Ruský systém je vystaven na negaci svobody a hodnot, na nichž je postavena západní civilizace, kterou se snaží rozložit. Má v Rusku dlouhou tradici a není důležité, jakou se zaštiťuje ideologií a zda se zrovna jmenuje samoděržaví, komunismus, stalinismus nebo právě putinismus.

Když říkáme, že česká zahraniční politika dnes znovu vychází z havlovské tradice aktivní, odpovědné a humanistické politiky, není to fráze. Národní zájmy nepodřizujeme neurčitým konceptům či cizím zájmům. Říkáme tím, že naše politika je založená na historické zkušenosti a opírá se o hodnotové principy. Jedním z těchto principů je neústupnost vůči zlu. Sami z vlastní hořké zkušenosti víme, kam vede appeasement. Je naším bytostným národním zájmem žít ve světě, kde platí domluvená pravidla a ne právo silnějšího. Nechceme svět, v němž rozhodují velmoci, které si svévolně určují, kde začíná a končí jejich sféra vlivu. Již třiatřicet let máme osud své země pevně ve svých rukou a nemusíme se ptát v Moskvě, co můžeme a co nemůžeme. Jsme sebevědomá země, která má vliv na evropskou i světovou politiku. Velké dějiny se Česku nikdy v minulosti nevyhnuly a nevyhýbají se nám ani nyní.

UKRAJINA

Brutální útok proti Ukrajině je součástí mnohem většího boje Ruska proti liberální demokracii, svobodě a lidským právům. Je naším společným úkolem Rusku zabránit v tom, aby uspělo.

Pomáháme a budeme pomáhat Ukrajině odrazit ruskou agresi tak dlouho, jak bude třeba. Česká civilní a vojenská pomoc bude pokračovat, stejně jako naše aktivní politika v rámci Evropské unie.

Stojíme plně za mírovým plánem prezidenta Zelenského. Zůstává v tuto chvíli jediným východiskem z největšího válečného konfliktu na evropské půdě od konce druhé světové války. Je postaven na mezinárodním právu a jeho naplnění je tedy i v českém národním zájmu. Společně s Francií jsme byli vybráni jako spolupředsedové první skupiny, která se věnuje jaderné a radiační bezpečnosti. Je to úspěch, je to ocenění naší role. A je to i zodpovědnost, které musíme dostát. Nepochybuji o tom, že jí dostojíme.

V podpoře Ukrajiny nesmíme polevit. Rusko zvyšuje počet hybridních útoků s cílem rozdrobit jednotu západních zemí a oslabit podporu Ukrajiny uvnitř našich společností. Je zřejmé, že v tomto Moskva cítí svou šanci. Upevňování této jednoty proto musí být naším základním úkolem v následujících měsících a letech - tak dlouho, dokud Rusko nezmění své agresivní chování.

Nesmíme se smířit se zločiny, jež Rusko páchá na Ukrajině. Podporujeme vyšetřování a potrestání všech válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Jakkoli dlouhá a složitá může cesta ke spravedlnosti být, musíme ji podstoupit. Před páchaným zlem nemůžeme zavírat oči, a to jak kvůli jeho obětem, tak i kvůli nám samým. Zvykneme-li si na něj a budeme-li ho přecházet jako něco normálního, zpronevěřujeme se samotným základům evropské civilizace i nám samým. Podílíme se také na snaze o ustavení zvláštního tribunálu pro zločin agrese spáchaný vrcholnými představiteli Ruské federace proti Ukrajině.

Velký úkol pro demokratické země spočívá ve vytlačování Ruska z pozic v mezinárodních organizacích. Musíme oslabit jeho vliv. Česko patří v této oblasti mezi nejaktivnější země, předkládáme řadu vlastních kandidatur. V rámci Evropské unie jsme také podpořili přijetí 11 balíčků sankcí. V nadcházejícím období se vedle nových sankcí musíme zaměřit na prevenci a postih obcházení těch stávajících. Česká diplomacie sehrála v rámci Evropské unie aktivní rolí v přípravě nového sankčního režimu z letošního července, který postihuje vývoz součástek, technologií či expertízy pro výrobu dronů do Íránu.

V souvislosti s politickou podpory Ukrajině musím zmínit i Parlamentní summit Mezinárodní Krymské platformy, jehož druhý ročník se na pozvání paní předsedkyně Poslanecké sněmovny uskuteční v Praze 24. října. Jedná se o důležitou akci, která má za cíl podpořit obnovu teritoriální integrity Ukrajiny a základní principy mezinárodního práva. Naše ministerstvo se aktivně zapojilo do příprav. Chtěl bych vám v této souvislosti poděkovat za dosavadní podporu při propagaci této akce a zajištění adekvátní účasti vedení parlamentů v zemích vaší působnosti. Zatím je potvrzena účast zhruba třiceti delegací, což vůbec není špatné. Řada zemí se ale ještě nevyjádřila, a proto bych vás chtěl požádat o další podporu, aby účast na tomto parlamentním summitu byla skutečně reprezentativní.

GLOBÁLNÍ BEZPEČNOST

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

na bezpečnosti musíme pracovat v globálním kontextu, a proto Česko podalo kandidaturu na místo nestálého člena Rady bezpečnosti na léta 2032–2033. Děkuji všem, kteří se podíleli na přípravě tohoto kroku a následného prvního kola komunikace s partnery. Cenné jsou pro nás první získané podpory a každá detailní informace o tom, jak si stojíme v zemích vaší působnosti. Čeká nás dlouhá kampaň, která bude vyžadovat osobní aktivní přístup všech vládních činitelů v následujících letech, ale také například zacílení rozvojové pomoci a využívání dalších nástrojů zahraniční politiky.

V nadcházejícím roce oslavíme také pětadvacáté výročí našeho vstupu do Severoatlantické aliance. Je proto symbolické, že na jaře proběhne v Praze neformální ministeriáda NATO. Je to klíčový úkol pro celé ministerstvo, který se svými požadavky na bezpečnost a počtem účastníků přiblíží těm největším akcím, které se kdy v Praze konaly.

Nedílnou součástí úspěšné diplomacie je i strategická komunikace, kterou intenzivně rozvíjíme nejen v Česku, ale i v celosvětovém měřítku. Zmíním jeden konkrétní příklad. Před pár týdny navštívilo Prahu 19 mladých lídrů z afrických zemí, se kterými budeme dále spolupracovat. Afrika je dnes hlavním bojištěm narativů mezi Ruskem a Západem. Samotná strategická komunikace ale nebude úspěšná, pokud ji nebudeme doprovázet realizací konkrétních projektů. Potvrdil jsem si to během své cesty do Angoly a Zambie v květnu letošního roku.

Dvěma často citovanými závazky této vlády byla revize vztahů Česka s Ruskem a s Čínou. Revizi s Ruskem již vláda schválila. Na revizi vztahů s Čínou pracujeme. Vycházíme přitom z hodnotového základu a pozice suverénního partnera a nastavení takového rámce, který bude odrážet naše zájmy. Vnímáme, že svými vlastními činy se Čína stále více stává nejen konkurentem, ale především systémovým rivalem, který se snaží změnit světový řád podle svých představ. A ty jsou často neslučitelné s těmi našimi. Musíme si jasně říct, že rostoucí asertivita až agresivita Pekingu pro nás představují ohrožení a přinášejí rizika. Bezprostředně jde o spojenectví s Ruskem, výhledově to může být snaha o silové sjednocení s Tchaj-wanem, které by na Evropu mělo devastující ekonomické dopady.

BEZPEČNOSTNÍ STRATEGIE, SANKČNÍ ZÁKON

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

opakovaně v mém projevu v různých souvislostech zaznělo slovo bezpečnost. Zvykáme si na to, že bezpečnostní hledisko získává svoji váhu i v tématech, kde jsme si to ještě před pár lety nebyli ochotni připustit. Ale taková je realita dnešního světa, která se jasně odrazila v nové Bezpečnostní strategii, kterou v červnu schválila vláda a o které hovořil pan premiér.

Vláda v této strategii říká, že kvůli špatnému mezinárodnímu prostředí není Česko v bezpečí; že za špatné mezinárodní prostředí, ale i některé hrozby uvnitř Česka může především Rusko a Čína; že členství v NATO a EU má pro Česko kritický význam; a že Česko musí být odolné i připravené na to, že může být ještě hůř.

Součástí Strategie je i ujištění, že když budeme do své bezpečnosti investovat, tak ji ve spolupráci se spojenci dokážeme zajistit. A právě proto považuji za zásadní, že v nové Bezpečnostní strategii je zahraniční služba jasně definována jako nedílná součást bezpečnostního systému státu. Jste to Vy, diplomaté, kteří dlouhodobě formujete prostředí, které nám umožní prosazovat životní zájmy našeho státu, získávat informace a detekovat krizové procesy ve světě. Péče o bezpečnost země patří k hlavním úkolům české diplomacie.

Proto hrdě říkejme: Diplomacie nás brání.

Nová bezpečnostní strategie je také splněný programový závazek naší vlády. A já děkuji všem, kteří se na její přípravě podíleli.

Dalším ze splněných slibů je schválení tzv. Sankčního či Magnitského zákona. Ten vytvořil právní základ pro národní sankční seznam. Nadále platí, že naším cílem je vždy zařazení možných subjektů na sankční seznam Evropské unie. Zákon nám ale umožňuje zapsat subjekty na národní seznam ihned po schválení vládou, nebo pokud chybí shoda sedmadvacítky. Výrazně se nám tak zvyšuje manévrovací prostor pro dosažení našeho cíle – zasáhnout ty, kteří se svým jednáním podílejí na porušování lidských práv nebo páchají jiné činy porušující mezinárodní právo.

Přijetí zákona podtrhlo aktivní roli Česka na mezinárodním poli a zviditelnilo nás při tvorbě bezpečnostní politiky Evropské unie.

EKONOMICKÁ DIPLOMACIE

Vážené kolegyně, vážení kolegové, 

scházíme se poprvé od skončení druhého českého předsednictví v Radě EU. Můj projev by nebyl úplný, kdyby v něm nezaznělo poděkování všem, kteří se na tomto mimořádném úkolu podíleli na Stálém zastoupení v Bruselu, na zastupitelských úřadech či zde v pražském ústředí. Úspěšné předsednictví dodalo Česku respekt a posílilo obraz naší země jako silného člena Evropské unie. Jako země schopné najít kompromis všech jejích členů, jako země, která napne síly a má výsledky, které ostatní evropští hráči ocení. Česko se vymanilo ze škatulky východoevropské země, která těžko drží tempo se zbytkem Evropy. Potenciál naší zahraniční politiky je teď v nových formátech spolupráce. Mám tím na mysli intenzivnější spolupráci s Německem, Polskem a Francií nebo Nizozemskem a skandinávskými zeměmi.

Kreditu, který jsme díky tomu získali, se musíme snažit v maximální možné míře využít. Pokud se vrátím k názvu v úvodu citovaného projevu Václava Havla, motto „Evropa jako úkol“ je stále platné. Naším úkolem je spoluutvářet Evropu takovou, jakou ji chceme. Evropu bezpečnou, prosperující a Evropu, jež bude odolná a bude se schopna bránit nedemokratickým mocnostem, které usilují o naše oslabení. Shodujeme se na tom, že členství v EU je pro budoucnost Česka, jeho bezpečnost a ekonomickou prosperitu naprosto kritické. Svět i Evropská unie se ale mění, přicházejí nové výzvy a my na ně musíme reagovat.

Éra globalizace, jak jsme ji znali a tak, jak jsme z ní ekonomicky profitovali, končí. Mezinárodní obchod se proměňuje, při budování dodavatelských řetězců mají nově slovo nejen ekonomické zájmy, ale také bezpečnostní ohledy. Budeme muset mnohem více hlídat toky investic. Prosperita české otevřené ekonomiky je přímo provázána s exportem. Musíme se proto na tyto změny připravit. Vstupujeme do období přenastavování ekonomických vazeb. Role diplomacie a informací, které z vašich úřadů plynou do ústředí, je v tomto procesu velmi důležitá.

Stále významnější slovo bude mít energetická bezpečnost. V uplynulých 12 měsících jsme se podíleli na krocích, které nám umožnily se odstřihnout od ruského plynu a připravit se na odchod od ruské ropy a jaderného paliva. Expertíza ministerstva zahraničních věcí byla v těchto procesech nepřehlédnutelná.

Klíčové pro budoucnost českého hospodářství, a tedy i naši prosperitu bude, jakým způsobem se vyrovnáme s technologickým pokrokem. Jestli zaspíme, odsoudí nás to na dlouhé roky do pozice stagnující montovny. Proto klademe důraz na podporu vědy, výzkumu a inovací. Musíme se více zapojit do mezinárodní vědecké spolupráce. Musíme být slyšet při jednáních o nových standardech v kybernetické oblasti. Musíme být aktivní v diskuzích o nových výzvách souvisejících s novými technologiemi, a především pak s umělou inteligencí. Rád bych v tomto kontextu ocenil, že v rámci letošního Valného shromáždění OSN předložíme rezoluci k problematice lidských práv v digitálním kontextu. I zde se můžeme opřít o zkušenosti nabyté během našeho předsednictví či vytváření tlaku na navýšení podpory pro Ukrajinu. Umíme vytvářet koalice a spojenectví, ale hlavně musíme jít sami příkladem.

Jednou z brzd rozvoje české ekonomiky je přetrvávající nedostatek pracovních sil. Nařízením vlády z letošního června byly navýšeny kvóty pro pracovní migraci z Filipín a Mongolska. Vzhledem k enormní poptávce po pracovní síle ze zahraničí hledáme spolu s kolegy z resortů průmyslu a obchodu, vnitra a práce a sociálních věcí destinace, ze kterých bychom mohli další pracovníky získat. Ministerstvo současně jedná i o dalším posílení personálních kapacit dotčených zastupitelských úřadů, bez něhož nelze požadavek na navyšování kvót úspěšně naplnit.

Osobně se také chci zasadit o zjednodušení podmínek pracovní migrace pro vysoce kvalifikované pracovníky, které naše ekonomika také velmi potřebuje pro svůj budoucí růst.

VNITŘNÍ CHOD RESORTU

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

abychom mohli tyto nové úkoly plnit, musí se měnit i ministerstvo – nejde o revoluci, ale o pozvolnou evoluci, kterou navíc ovlivňuje rozpočtově napjatá situace. 

Vnitřní struktura ministerstva musí odrážet nové priority, nové úkoly a realitu světa po ruské agresi proti Ukrajině. Proto jsme přistoupili k posílení komunikačního odboru a pokračujeme v budování nových kapacit v této oblasti. Výrazně narostla síla odboru OSN a globálních otázek, abychom tak odrazili nutnost posílení koherence našich politik na multilaterálních fórech.

Permanentně probíhá diskuze o rozložení našich kapacit ve světě. Uzavřeli jsme generální konzulát v Čcheng-tu, který se ukázal být neperspektivní, a velvyslanectví v Mali. Naopak je dnes mezi námi již nová generální konzulka v Mumbaji. Tato diskuze bude pokračovat i nadále.

Po letech či dokonce desetiletích planých diskuzí se podařilo zbavit ministerstvo zodpovědnosti za řízení a dotování Zámku Štiřín a převést jej na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Pro ministerstvo se do budoucna jedná o výraznou finanční úsporu.

Letošní poradu jsme zahájili minutou ticha za kolegy, kteří nás v loňském roce nečekaně a předčasně opustili. Tyto ztráty neseme o to hůře, že se jednalo o respektované profesionály, jejichž přínos zahraniční službě byl neocenitelný a bude prakticky nenahraditelný.  Nezapomínejte proto ani na sebe, myslete na své rodiny a své blízké. Vyhořelý diplomat přestává být přínosem pro tým i pro ministerstvo. Věnujte pozornost i svým podřízeným. Pamatujme, že síla je v týmové práci.

Ústředí, zejména sekce státního tajemníka, vám v tomto bude maximálně nápomocno. Vnímám, že situace v tomto ohledu není stále ideální. Usilujeme o to, aby se personální odbor postupně přetvořil v útvar, který se bude starat o to, aby naše diplomacie byla připravena plnit náročné úkoly dneška. Snažíme se vybírat nejvhodnější zaměstnance na obsazovaná místa. Hledáme řešení nelehké situace při obsazování obtížných míst v náročných kategoriích úřadů na nižších platových třídách. Vytváříme lepší podmínky pro sladění rodinného a profesního života. Chceme zlepšit psychologickou podporu zaměstnanců. Během podzimu začnou práce na celkové revizi kariérního řádu. Jedním z důležitých principů novely by měla být daleko větší flexibilita, kterou dnešní zahraniční služba vyžaduje.

Sekci státního tajemníka chci v této souvislosti poděkovat i za zvládnutí letošní mimořádné rotace, kdy se mezi ústředím a úřady v zahraničí prostřídalo více než 1000 zaměstnanců.

Loni jsem na této poradě poprvé hovořil o své vizi nové Diplomatické akademie. Od té doby jsme se výrazně posunuli, dnes jsem podepsal zakládací listinu, běží výběrové řízení na pozici ředitele. Věřím, že od 1. ledna příštího roku by Diplomatická akademie MZV měla být plně funkční. Od nového nastavení si slibuji podstatné zlepšení celoživotního vzdělávání a daleko efektivnější přípravu Čechů pro výběrová řízení do institucí EU a mezinárodních organizací. V neposlední řadě by měla poskytovat školení pro zaměstnance státní správy k výkonu služby v zahraničí a nadále samozřejmě i kvalitní přípravu našich nových kolegyň a kolegů.

KONZULÁRNÍ SLUŽBY

Pro většinu občanů České republiky je činnost ministerstva zahraničí v první řadě spojena s konzulárními službami. Za poslední měsíce jsme pomohli domů tisícům Čechů v požárech sužovaném Řecku, postarali se o pobyt českých skautů v Jižní Koreji, dostali jsme Čechy z nebezpečného Jižního Súdánu, ve spolupráci s policií převezli z Filipín hledaného zločince. Bez vás a vašich kolegů by se toto nikdy nepodařilo a já vám za to chci poděkovat. Konzulární pomoc budeme dále zlepšovat, digitalizovat a činit tak pro občany co nejpřívětivějšími.

Pracujeme na spuštění aplikace DROZD pro mobilní telefony. Léta už tato služba funguje na webovém rozhraní a nedávné požáry ve Středomoří potvrdily její přínosy pro komunikaci s českými občany, kteří se v zahraničí dostanou do potíží.

Intenzivně pracujeme na zlepšení kvality sítě honorárních konzulátů, které výrazně navyšují naši přítomnost v zahraničí.

Všem, kteří se podílíte na konzulární službě pro české občany v zahraniční, bych chtěl proto na tomto místě poděkovat.


 

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

na začátku svého projevu jsem řekl, že porada je pro politickou reprezentaci i pro vedení ministerstva příležitostí pro nastínění priorit. Dovolte mi tedy nyní, na závěr mého vystoupení pár takový priorit, ale i pár apelů na vás všechny, představit.

Buďte vidět, buďte slyšet. Diplomacie tradičně pracovala v zákulisí. To samozřejmě trvá a nic se na tom nemění. Ve válce narativů, kterou rozpoutalo Rusko a do jisté míry i Čína je ale důležité, aby byla slyšet i naše část příběhu. Zprostředkujte příběh naší země, která si prošla dvěma krutými režimy a dokázala vždy najít cestu ke svobodě a prosperitě. Příběh země, která cítí odpovědnost za zbytek planety a v rámci svých možností se snaží pomáhat a snad taky inspirovat. Země, jejíž kultura a její umělci oslovují svět. Veřejná diplomacie je nástrojem zahraniční politiky, proto je k ní potřeba tak přistupovat. Například v příštím roce budou vrcholit přípravy na EXPO v Osace. I to je vhodná příležitosti.

Někde jsou ideální platformou pro komunikaci sociální sítě, někde to ale budou spíše tradiční média. Někde lze komunikovat s akademickou obcí, někde to je složité. Vy jste v regionech, vy máte místní znalosti. Ústředí vždy poskytne pomoc.

Buďte iniciativní. Ústředí dává instrukce, ale ústředí nevidí a nemůže vidět vše. Úřady by měly ve spolupráci s teritoriálními, popř. tematickými odbory aktivně navrhovat konkrétní aktivity a iniciativy pro jejich naplňování. Buďte iniciativní i v tom, jak komunikovat. Zpětná vazba je pro nás potřebná. Uvedu příklad, víme, že naší prioritou je získávání podpory pro ustavení zvláštního tribunálu pro potrestání zločinu agrese. Jak nejlépe tuto prioritu uchopit? Argumenty, které fungují v Evropě, nemusí fungovat v Africe či jihovýchodní Asii. Jaké argumenty a jaké cesty jejich sdělení budou fungovat, je právě na vás.

Ať jsou vaše oči a mysl otevřené. V měnící se struktuře ekonomických toků a dodavatelských řetězců hledejte příležitosti pro naši ekonomiku, pro naše podniky. Stejně tak informace od vás v zahraničí jsou klíčové pro posilování národní i evropské sankční politiky. Na významu také nabývá zajišťování zdrojů strategických surovin a prioritní význam pro naši ekonomickou diplomacii v řadě zemí budou mít G2G projekty, ať již v energetice, infrastrukturních projektech či obranné spolupráci.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Věnoval jsem se dnes významu, který přikládáme pomoci Ukrajině v jejím boji s ruskou agresí a proč jsem přesvědčen, že tato pomoc je v bytostném českém národním zájmu. Hovořil jsem o klíčové roli diplomacie při zajišťování bezpečnosti státu. I o tom, že česká diplomacie bude ve svém konečném důsledku jen tak kvalitní a profesionální, jak kvalitní a profesionální budou lidé, kteří jí tvoří.

Dovolte mi tedy závěrem poděkovat vám všem i vašim podřízeným za vaši práci, ať už jste uplynulý rok prožili na úřadech, či zde v ústředí. vám, kteří jste na své úřady zamířili letos v létě, přeji mnoho štěstí v prosazování zájmů Česka ve světě. A těším se na ty, kteří se ze zahraničí vracejí, že do našich snah přinesou nové myšlenky a nové podněty.

Děkuji za pozornost.

.