Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO, www.wipo.int)
2004
Řídící orgány: Zasedání proběhla v září a řešila zejména finanční otázky. WIPO v polovině roku signalizovalo finanční potíže z důvodu snížení příjmů z patentových přihlášek. To vedlo k návrhu sekretariátu na zvýšení těchto poplatků a k zastavení výstavby nové budovy.
Stěžejními tématy zasedání řídících orgánů byla dále rozvojová agenda, další postup přípravy smlouvy o patentovém právu a požadavek CBD na spolupráci s WIPO v oblasti ochrany genetických zdrojů.
Návrh na zvýšení poplatků za patentové přihlášky nebyl přijat. Byla zdůrazněna nutnost analyzovat finanční situaci organizace.
Podstatou návrhu na zařazení rozvojové agendy do programu WIPO bylo přeorientování organizace na využití ochrany práv k duševnímu vlastnictví ve prospěch rozvojových zemí. Vzhledem k politické citlivosti a ke komplexnosti tohoto tématu bylo dohodnuto, že se jím budou členové zabývat podrobně v roce 2005.
Členové WIPO se nedohodli na dalším postupu při sjednávání smlouvy o patentovém právu.
Expertní orgány: V r. 2004 probíhala zasedání jednotlivých expertních orgánů WIPO. Jejich průběh nepotvrdil připravenost problematiky v oblasti autorských práv (práva výkonných umělců a vysílací práva) a patentů ke svolání konferencí k novým právním instrumentům. Diplomatická konference o audiovizuálních výkonech výkonných umělců stále nebyla ukončena. Do závěrečného stádia naopak dospěla příprava textu o známkovém právu a po přípravných jednáních v r. 2005 se konference k nové úmluvě uskuteční v březnu r. 2006. Diskuse o geografických označeních vzhledem k nepřekonatelným rozporům nepokročila. U příležitosti přístupu ES k Madridskému protokolu (mezinárodní registrace ochranných známek) se uskutečnila společná konference WIPO a Úřadu pro harmonizaci vnitřního trhu EU k provázanosti mezinárodního a komunitárního systému.
Změna dohody WIPO: Došlo ke zdržení ve schválení změn dohody o WIPO a dalších procedurálních dohod, které byly navrženy již v r. 2003. Schválení těchto změn se odsunulo na r. 2005.
Expertní jednání WIPO jsou vzhledem ke specifické problematice ve velké míře obsazována odborníky z ústředí. Činnost SM se soustředí na průřezové záležitosti, na problematiku programu a rozpočtu, finanční situaci, výstavbu nové budovy, rozvojovou agendu a další politické problémy; eventuálně na monitorování pokroku v přípravě nových mezinárodních instrumentů.
Ve WIPO působí neoficiální struktura regionálních skupin, jejichž koordinovaná stanoviska přispívají k prosazení zájmů členů patřících do stejného regionu. Česká republika je členem regionální skupiny států střední Evropy a Pobaltí. V roce 2004 byla koordinována Srbskem a Černou Horou, za místopředsednictví ČR.
2005
l. pololetí: Proběhla zasedání některých pracovních expertních orgánů. Byly projednávány eventuální změny rozpočtu na rok 2005 v návaznosti na problémy ve finanční situaci a při výstavbě nové budovy a implikace těchto změn. Byl projednán první návrh rozpočtu 2006-2007, který byl doporučen k přijetí řídícími orgány (zasedání se uskuteční na podzim). Uskutečnilo se několik jednání k rozvojové problematice ve vztahu k duševním právům, prozatím bez konkrétních výsledků. Byla zahájena příprava konference ke známkovému právu.
ČR je koordinátorem regionální skupiny, připravuje a koordinuje její stanoviska a zajišťuje soulad těchto stanovisek s pozicemi ostatních zemí EU (k´původních 15 členů a Malta jsou členy skupiny B – vyspělé státy).