Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Panama panorama
Panama Panama
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Cestovatelé by vždy měli mít sjednáno cestovní pojištění s dostatečným krytím na celou dobu pobytu. Před jakoukoli zahraniční cestou také důrazně doporučujeme registraci v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje české občany cestující do Panamy na důležitost vstupního razítka uděleného panamskými migračními úředníky do cestovního pasu při vstupu na území Panamské republiky. Pokud při překročení panamských státních hranic k jeho udělení nedojde (zejména při překračování hranic přes pozemní přechody), je třeba si jej výslovně vyžádat. Při následném opouštění panamského území totiž při absenci razítka hrozí vysoká finanční pokuta (až 1 000 USD) či deportace.

 

Upozorňujeme občany, kteří cestují do Panamy jako bezvízoví turisté, na nezbytnost prokázat svůj úmysl opustit zemi v zákonem stanovené lhůtě. To znamená mít zakoupenou buď zpáteční letenku, nebo letenku do jiné země. Turistovi s jednosměrnou letenkou hrozí, že bezprostředně po příletu jej imigrační úřad zadrží na letišti v Panama City a přinutí opustit zemi nejbližším možným letem.

 

V hlavním městě Ciudad de Panamá a v druhém nejvýznamnějším městě Colónu je běžná míra městské kriminality - kapesní krádeže, krádeže v dopravních prostředcích atd.. Nebezpečné jsou zejména některé čtvrti hlavního města ve večerních a nočních hodinách - např. Chorillo a Curundú, v městě Colón nábřežní oblasti. Složitá bezpečnostní situace je v hraniční provincii Darién, do jejíž východní části (za město Yaviza) sousedící s Kolumbií se nedoporučuje cestovat vzhledem k pronikání kolumbijských ozbrojených skupin. Na panamském území se preventivně doporučuje dodržovat tyto základní zásady:

- uschovat pas a další cenné doklady, letenku atd. v hotelovém trezoru a cestovat pouze s minimem finanční hotovosti,
- nenosit viditelně šperky, dávat si pozor na cenné věci,
- parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat nikdy žádné věci,
- nebrat stopaře, cestovat pouze po hlavních silnicích za denního světla,
- objednávat taxi prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven,
- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech.

 

Téměř všechny obchody, restaurace, půjčovny automobilů a hotely akceptují běžné platební karty. Vedle panamské měny balboa jsou hlavním platidlem americké dolary (kurz 1:1). V oběhu jsou prakticky jen americké dolary, balboa se vyskytují jen jako mince. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 50 a zejména 100 USD kvůli obavám z falšování bankovek. Hůře směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro.

 

Silniční síť v Panamě je poměrně dobrá, existují pouze 3 úseky silnice se 4 jízdními pruhy: Panamá-letiště, Panamá-Colón (30 km) a Panamerická silnice směrem na jih do Kostariky (200 km).

 

Klimatické podmínky jsou tropické, tedy horko, vlhko, časté deště.

 

V Panamě je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

 

Další informace možno nalézt na: https://www.tourismpanama.com/

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.