Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kuba pláž Santa Fe
Kuba Kuba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnilyTuristická karta

Čeští turisté potřebují k cestě na Kubu vstupní vízum, které má v případě turistického pobytu formu tzv. turistické karty.

Turistická karta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 90 dnů. V případě potřeby  může být prodloužena o dalších 90 dnů, a to již na území Kuby, na cizinecké policii (Dirección de Inmigración y Extranjería). Turistická karta platí pro jednorázový vstup na území státu.

Existují dva typy turistických karet:

  • modrá/zelená turistická karta, která je určena všem cestujícím vyjma letů z USA
  • růžová karta, která je určena cestujícím, kteří na Kubu vstupují z USA (týká se i tranzitu).

O kartu lze požádat osobně nebo poštou na Velvyslanectví Kuby v Praze: (https://misiones.cubaminrex.cu/es/republica-checa/embajada-de-cuba-en-republica-checa), může být zahrnuta i v rámci některých turistických pobytových balíčků nebo zakoupena přes některé cestovní kanceláře (nutno ověřit před cestou).

Žádost o turistickou kartu lze podat i elektronicky na stránce https://visasonline.cubaminrex.cu/.

Turistickou kartu je nutno si obstarat  před odletem, nelze ji zakoupit na evropských letištích ani po příletu na Kubu.

Jedná-li se o cestu za jiným účelem, než turistickým, je nutno podat žádost o udělení víza na Velvyslanectví Kuby v Praze.

Víza pro novináře

Na Kubě platí zákaz výkonu jakékoliv novinářské činnosti bez akreditace - novináři musí obdržet odpovídající vízum na Velvyslanectví Kuby v Praze, poté se akreditovat ve Středisku mezinárodního tisku v Havaně (CPI - Centro de Prensa Internacional). Získání víza může trvat často velmi dlouho (měsíce i více). Kubánské úřady sledují zahraniční tisk a registrují novináře píšící o Kubě, podle toho víza udělují nebo ne. Podobně pak nemusí dostat víza novináři, kteří v minulosti psali o Kubě s využitím materiálu, který získali během předchozího turistického pobytu, tedy z pohledu kubánských úřadů bez „povolení k novinářské práci”.

Přihlašovací povinnost

Každý cestující je dále povinen před cestou vyplnit vstupní migrační formulář na adrese www.dviajeros.mitrans.gob.cu. V tomto formuláři je nutno uvést místo pobytu na Kubě. Pokud cestovatel neuvede zajištění pobytu, bude nucen zaplatit min. tři noci v některém z hotelů. V případě ubytování v soukromí platí přihlašovací povinnost, kterou zajišťuje majitel domu či bytu (pozn.: za nesplnění přihlašovací povinnosti jsou kubánští občané postihováni). V případě ubytování v hotelu turistu ohlašuje provozovatel. S přihlašovací povinností též souvisí i zákaz volného stanování či nocováním pod širým nebem.

Pro vstup do země je bezpodmínečně vyžadováno cestovní pojištění na celou dobu pobytu.

Vstup na Kubu přímým spojem z USA

Cizí státní příslušníci (tzn. i občané ČR) cestující přímým dopravním spojením z USA na Kubu podléhají stejným cestovním restrikcím jako američtí občané. OFAC (Office of Foreign Assets Control - Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv) vydal seznam 12 kategorií povolených účelů cesty z USA na Kubu: rodinná návštěva; služební cesta zástupců vlády USA, cizích vlád či některých mezivládních organizací; novinářská činnost; vědecký výzkum a pracovní setkání; vzdělávací činnost; náboženská činnost; veřejná vystoupení, workshopy, atletické a jiné závody a výstavy; podpora kubánského lidu; humanitární projekty; aktivity soukromých nadací nebo výzkumných či vzdělávacích institucí; vývoz, dovoz a přenos informací a informačních materiálů; povolené vývozní transakce. Turistika na seznamu výše zmíněných kategorií nefiguruje.

Vstup na území USA z Kuby

Od 21.1.2016 platí změněné podmínky pro cestování v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3.2011 do KLDR, Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Súdánu nebo od prozatím blíže neurčeného data na Kubu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program, resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum (např. obchodní B1 nebo turistické B2). Stejné omezení se týká i občanů ČR, kteří jsou zároveň občanem Iráku, Sýrie, Súdánu nebo Íránu. Výše uvedené omezení se netýká zaměstnanců státní správy ČR a příslušníků Armády, pracovníků humanitárních organizací a osob, které do uvedených zemí cestovaly za prokazatelně obchodním/služebním účelem. Pokud jste tedy Kubu navštívili, a tudíž je možné, že nesplňujete podmínky programu ESTA, doporučujeme si s dostatečným časovým předstihem před plánovanou cestou do USA požádat o vízum na Velvyslanectví USA v Praze.

Podrobnější informace:

https://cz.usembassy.gov/cs/visas-cs/nonimmigrant-visas-cs/

https://www.treasury.gov/resource-center/sanctions/Programs/Documents/cuba_faqs_new.pdf

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.