Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
Cestovatelé by vždy měli mít sjednáno cestovní pojištění s dostatečným krytím na celou dobu pobytu. Před jakoukoli zahraniční cestou také důrazně doporučujeme registraci v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).
Přestože v minulých letech platilo, že Kostarika je na středoamerické poměry nadprůměrně bezpečnou zemí, v posledních letech se bezpečnostní situace zhoršuje. V souvislosti se stále se zvyšující kriminalitou nejen v centru hlavního města San José, ale i na celém kostarickém území, je při cestách do Kostariky doporučováno dodržovat tyto základní zásady:
- uschovat cestovní pas, letenku a další doklady v hotelovém trezoru, nenosit je zbytečně u sebe (nosit pouze kopii datové stránky a vstupního razítka),
- cestovat jen se skutečně potřebnou částkou peněz,
- nenosit viditelně šperky, dávat si pozor na cenné věci,
- parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat žádné věci,
- nebrat stopaře,
- objednávat taxislužbu prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven,
- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech (časté jsou krádeže osobních zavazadel z police nad hlavou cestujících v autobuse),
Naprostá většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptují běžné platební karty. V San José i v dalších městech jsou na nejdůležitějších místech (velká nákupní centra, banky apod.) umístěny bankomaty. Vedle kostarických colónů jsou při nejrůznějších platbách běžné americké dolary, které jsou bez problémů přijímány ve větších obchodech a ve všech hotelích. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 100 USD. Je třeba důsledně zkontrolovat, aby peníze byly zcela nepoškozené. V bance nevyměňují americké dolary, které jsou třeba jen lehce natržené. Hůře směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro.
Kostarické pláže jsou poměrně nebezpečné, ač to tak na první pohled nevypadá. Pláže na obou stranách pobřeží se vyznačují silnými proudy, které mohou neopatrného plavce odnést hluboko do moře. Doporučujeme věnovat koupání v moři zvýšenou pozornost. V Kostarice se v minulosti utopilo již několik občanů ČR.
Poplatky při vstupu do národních parků a rezervací nebo na klubové pláže jsou pro zahraniční turisty vyšší než pro místní občany. Jejich výše se pohybuje na osobu v rozmezí od 7 do 20 USD. Některá turisticky atraktivní místa (národní parky a pláže) jsou přístupná pouze autem s náhonem na všechna 4 kola.
Stav většiny silnic je poměrně špatný (chybí souvislý asfaltový povrch, opravy jsou provizorní, vyskytují se sesuvy půdy z důvodu deště nebo eroze, chybějí krajnice nebo označení), což komplikuje řízení zejména v noci, v mlze či v období dešťů (květen-prosinec), naprostá většina nákladní dopravy je navíc realizována právě po silnici. Dopravní předpisy jsou ze strany místních řidičů často ignorovány, běžnou skutečností je zejména v nočních hodinách jízda pod vlivem alkoholu, doporučujeme tedy dbát zvýšené opatrnosti a v noci nejlépe necestovat.
V Kostarice je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Další informace možno nalézt na: https://www.visitcostarica.com
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV