Kolumbie Kolumbie

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům dbát během pobytu v Kolumbii zvýšené opatrnosti a do vybraných příhraničních a odlehlých oblastí doporučuje cestovat jen ve zcela nezbytných případech a výhradně s certifikovaným průvodcem.

 

Cestovatelé by vždy měli mít sjednáno cestovní pojištění s dostatečným krytím na celou dobu pobytu. Před jakoukoli zahraniční cestou také důrazně doporučujeme registraci v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).

 

Prakticky na celém území Kolumbie působí nelegální ozbrojené skupiny a zločinecké organizace zapojené do obchodu s drogami, nelegální těžby, únosů a vydírání. Zejména ve velkých městech (Bogota, Medellín, Cali, Buenaventura, Cartagena, Barranquilla, Santa Marta) je vysoká míra pouliční kriminality, často s použitím střelné nebo bodné zbraně. Doporučuje se omezit pohyb v nočních hodinách, nenosit s sebou cennosti, velké částky v hotovosti ani originály cestovních dokladů a na ulici nepoužívat viditelně mobilní telefon. V případě krádeže je nutno se obrátit ihned na policii a sepsat příslušný protokol pro potřeby pojišťovny, při krádeži dokladu pro potřeby vystavení náhradního cestovního dokladu. K násilí dochází i během relativně častých pouličních protestů, Ministerstvo zahraničních věcí proto doporučuje vyhýbat se demonstracím a během celého pobytu v Kolumbii dbát zvýšené opatrnosti.

 

Zejména ve velkých městech je časté použití drogy skopolamin (escopolamina), kdy v důsledku požití drogy oběť plní přání útočníka např. vybere peníze z bankomatu či odevzdá cennosti, přičemž následně trpí ztrátou paměti (proto se jí rovněž přezdívá zombie droga). Zaznamenány byly i četné případy úmrtí po podání příliš vysoké dávky této drogy. Skopolamin může být přimíchán do jídla nebo pití, ale také aplikován prostřednictvím aerosolu nebo přímo na kůži. Jako záminka pro získání příležitosti aplikovat drogu bývají zinscenovány drobné dopravní nehody. Ministerstvo zahraničních věcí proto důrazně doporučuje nenechávat jídla a nápoje bez dozoru a mít se na pozoru v případě, že se přiblíží neznámý člověk. V případě dopravní nehody, jejíž okolnosti působí podezřele, není radno vůbec vystupovat z vozu ani otvírat okénko.

 

Nedoporučuje se vůbec cestovat vozem ani autobusovými linkami v nočních hodinách. Během dne je nutno počítat s častými kontrolami ozbrojených složek a policie. Hlavní silniční tahy jsou poměrně bezpečné, je na nich patrnější přítomnost armády a policie. Důrazně se nedoporučuje zastavovat vozy taxi na ulici a využívat jiné než dopředu objednané taxislužby. Nejspolehlivějším dopravním prostředkem je s ohledem na stav vozovek a bezpečnost letecká doprava, jejíž vnitrostátní síť je velmi hustá.

 

Guerrillové ozbrojené skupiny podnikají časté teroristické útoky, zpravidla výbušninami nastraženými ve vozidlech. Svými činy obvykle cílí na příslušníky kolumbijských ozbrojených složek, nikoli na turisty a cizince, dochází k nim ale i v centrech měst. I z tohoto důvodu je proto namístě trvalá zvýšená obezřetnost.

 

Mezi nejrizikovější oblasti kolumbijského území dlouhodobě patří hranice s Venezuelou (zejména oblast Catatumbo v departmentu Norte de Santander a department Arauca a příhraniční zóny departmentů La Guajira, Cesar, Vichada a Guainía), hranice s Ekvádorem (departmenty Nariño a Putumayo), pacifické pobřeží (departmenty Chocó, Valle del Cauca, Cauca a Nariño) a odlehlé oblasti departmentů Bolívar, Guaviare, Meta a Caquetá. Na uvedených územích Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje cestovat výhradně s certifikovaným průvodcem a pouze do turistických destinací.

 

Kolumbie se rovněž nachází v seismicky aktivní oblasti, může tedy prakticky kdykoli dojít k zemětřesení nebo erupci jedné z 25 aktivních sopek v zemi. V případě takové události je nutné řídit se pokyny místních úřadů a počítat s omezeními pozemní i letecké dopravy.

V období dešťů je vhodné se informovat o stavu infrastruktury, jelikož často dochází k sesuvům půdy a doprava tak může být omezená či úplně znemožněna i několik dní.

 

Severní (tj. karibské) pobřeží a ostrovy San Andrés a Providencia jsou rovněž oblastí, kde se v období od června do listopadu mohou vyskytnout hurikány. Doporučujeme předem konzultovat s delegátem cestovní kanceláře či recepcí hotelu postup a vhodné chování a v případě hrozícího nebo již aktivního hurikánu důsledně dbát pokynů místních úřadů.

 

Do Kolumbie se nevyžaduje zvláštní očkování. Pro cestovatele do tropických oblastí se doporučuje očkování proti žluté zimnici (to může být vyžadováno i pro vstup do některých národních parků), popř. žloutence, břišnímu tyfu, tetanu a také vybavení vhodnými antimalariky. Rovněž v případě, že cestovatel odlétá z Kolumbie do zemí, kde je očkování proti žluté zimnici povinné (např. státy Střední Ameriky) nebo do země, která vyžaduje očkování při cestě z Kolumbie, je nutné potvrzení o očkování předložit již na letišti. Proto je nejlépe mít očkování již před odletem z ČR. Na pobřežích a obecně v oblastech s nadmořskou výškou nižší než 1 700 m.n.m. upozorňujeme na vysoký výskyt horečky dengue a virů malárie, chikungunya a zika. Všechny tyto nemoci přenáší komáři druhu aedes aegypti.

 

Časový rozdíl mezi Kolumbii a ČR je v období letního času mínus 7 hodin, jinak mínus 6 hodin.

 

V Kolumbii je napětí 110 V, telefonní předvolba země je +57.

 

V případě akutního ohrožení zdraví či života českých občanů je během pobytu v Kolumbii možné kontaktovat nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Bogotě na telefonním čísle +57 320 367 3296.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV

Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.