Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Brazílie Rio de Janeiro
Brazílie Brazílie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Doklad o očkování (mezinárodní očkovací průkaz) se u občanů evropských zemí nevyžaduje, pokud do Brazílie necestují z jiných jihoamerických zemí s rizikem žluté zimnice.

Nejdůležitějším očkováním pro cestování na území Brazílie (kromě většiny pobřežních oblastí) je vakcína proti žluté zimnici. Dále je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Při cestách do oblasti Amazonie je rovněž doporučeno užívání antimalarik.

V deštivé a teplé sezoně (od prosince do května, místy až srpna) je v Brazílii obvyklý výskyt horečky dengue, proti níž neexistuje očkování. Výskyt choroby je v Brazílii endemický; k nejohroženějším oblastem patří severovýchod, středozápad a stát Rio de Janeiro. Horečka dengue je virové onemocnění, které přenáší komár Aedes aegypti. Hlavním preventivním opatřením je ochrana proti komářímu bodnutí, které zahrnuje používání repelentů, ochranu těla oděvem, zejména se doporučují dlouhé nohavice a rukávy. Příznaky onemocnění jsou podobné chřipce (bolesti hlavy, svalů, kloubů, celková únava, malátnost, pokles krevního tlaku a horečka). Inkubační doba je 7-10 dní. V pokročilejší fázi nemoci se objevují červené až černé skvrny po těle a hubnutí. V případě zhoršení zdravotního stavu s výše uvedenými příznaky je důležité situaci nepodcenit a rychle vyhledat odbornou pomoc.

Brazílie je sužována zvýšeným výskytem nákazy virem „zika“, který má pravděpodobně souvislost s výrazným nárůstem případů mikrocefalie u novorozenců. Podle brazilského ministerstva zdravotnictví virus přenášený komárem Aedes aegypti dokáže překonat placentu a narušit správný vývoj mozku embrya. Zejména těhotným ženám se doporučuje maximální prevence proti bodnutí komářím hmyzem.

Významné riziko přestavuje také možnost onemocnění AIDS. Podle zprávy agentury UNAIDS bylo v roce 2019 v Brazílii nakažených virem HIV přes 900 000 osob, přičemž nově detekovaných případů bylo v témže roce přibližně 53 000.

Úroveň soukromých zdravotnických zařízení v brazilských metropolích je obvykle na vynikající úrovni. První pomoc v případě nehody však poskytují zdarma pouze státní veřejná nemocniční zařízení tzv. SUS, jejichž kvalita se liší. Pokud cizinec nemá uzavřené zdravotní pojištění a sjednané finanční krytí, je nutné hradit veškeré výdaje za lékařské ošetření v hotovosti či platební kartou. V případě nutnosti hospitalizace je třeba složit významnou částku předem (až 1000 – 2 000 USD) nebo předložit platební kartu, garantující úhradu poskytnutých zdravotních služeb.

Při uzavírání cestovního pojištění se doporučuje předem podrobně informovat na veškeré podmínky možného využití pojištění v Brazílii.

Důležitá telefonní čísla platná pro celou Brazílii:

192         záchranná lékařská služba (SAMU - Ambulancia, Pronto Socorro)

193         hasiči (Bombeiros)

190         policie (Polícia Militar – obdoba české pořádkové policie)

194         federální policie (Polícia Federal, působí např. na letišti)

147          kriminální policie (Polícia Civil)

199         ochrana obyvatelstva (Defesa Civil - např.  živelných událostech)


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.