Bolívie Bolívie

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Mnohonárodnostní stát Bolívie je zemí s pouliční kriminalitou zejména ve větších městech nebo turistických oblastech. Doporučujeme proto důsledně předcházet rizikovým situacím, nepohybovat se osaměle v noci, předem si zjistit, které oblasti jsou pro ubytování a pobyt bezpečné. Doporučujeme také používat, zejména po setmění, pouze prověřené taxislužby (např. tzv. radiotaxi spolupracující s hotely od určité kategorie) a vyvarovat se tak nebezpečí přepadení nebo tzv. expresních únosů. Doporučujeme také vyhýbat se velkým shromážděním, zásadně nestopovat, nenosit šperky, fotoaparáty či nápadné doplňky. V restauracích a barech doporučujeme nepouštět z dohledu své jídlo a nápoje.

Samozřejmostí by mělo být věnovat při cestách pozornost zavazadlům a osobním dokladům a nutná je také obezřetnost v jednání s neznámými osobami, které se mohou vydávat za policisty, protidrogové důstojníky, bezdomovce nebo turisty tak, aby využili své oběti a ukradli jim dokumenty a osobní věci. Při cestování autem doporučujeme nenechávat viditelně osobní věci a cennosti v uzamčeném vozidle, neboť se stávají, zejména v turistických oblastech, terčem zlodějských gangů. Při fotografování místních obyvatel je třeba si vyžádat jejich souhlas, může být vyžadována drobná odměna.

Při cestování po Bolívii doporučujeme brát v potaz celkovou aktuální bezpečnostní situaci v zemi. Z důvodu častých zátarasů a blokád je třeba si vždy předem ověřit průjezdnost komunikací např. na webu: https://transitabilidad.abc.gob.bo/.

Z důvodů klimatických změn a částečně také v důsledku úmyslného vypalování půdy pro zemědělství vznikají v Bolívii stále častěji lesní požáry. Týká se to zejména období od června do října, nejvíce ohroženy byly v poslední době  departamenty Santa Cruz, Beni, Pando a La Paz. Doporučujeme dbát pokynů místních orgánů a sledovat místní zpravodajství. Rozsah požárů na bolívijském území lze sledovat např. na webu https://incendios.fan-bo.org/Satrifo/mapa-interactivo/

V případě odcizení či ztráty cestovního pasu či jiných dokladů nebo osobních věcí doporučujeme vždy sepsat protokol na tzv. Turistické policii (Policía Turística), kterou lze kontaktovat na centrální tel. +800 14 00 81 nebo se obrátit na nejbližší policejní pobočku tzv. Speciálních sil pro boj proti zločinnosti (Fuerza Especial de Lucha Contra el Crimen - FELCC).

Anglicky se dá domluvit v hlavním městě La Pazu a na některých turisticky atraktivních místech, ovšem nikoli v jiných částech země. Doporučujeme disponovat alespoň základní znalostí španělštiny, jinak mohou být cestovatelé v základní orientaci omezeni.

Cestovní průkaz ČR (tzv. náhradní cestovní doklad) vystavený velvyslanectvím nebo honorárním konzulátem ČR namísto biometrického cestovního pasu slouží k návratu do ČR. Neslouží k dalšímu cestování a nelze jej využít v rámci zpáteční letenky přes USA, protože neobsahuje biometrické prvky, tedy nelze jej zaregistrovat do ESTA. K návratu do ČR je pak třeba změnit zpáteční letenku (např. DELTA Air Lines, LATAM Airlines, SKY) na letenku s trasou mimo území USA (např. KLM, AIR France).

Státy Jižní Ameriky uplatňují razantní postup proti mezinárodnímu obchodu s narkotiky. Obchodníci s drogami proto hledají alternativní cesty pro dodávky na americký a evropský trh, včetně zásilek prostřednictvím tzv. kurýrů. Doporučujeme proto nenechávat před odletem z Bolívie bez dozoru svá zavazadla a zásadně nepřepravovat cizí zavazadla či balíčky.

 

Užitečné informace k bezpečnému cestování lze dohledat na webových stránkách MZV tzv. Desatero na cesty a doporučujeme se také seznámit s rozsahem pomoci v nouzi, kterou jsou velvyslanectví i honorární konzuláty připraveny cestovatelům z ČR poskytnout.

 

Místní měna

Aktuální kurs bolívijské měny „boliviano“ (BOB) lze dohledat např. v kurzovním lístku ČNB.

Bankomaty jsou rozšířeny pouze ve velkých městech, kde hotely a obchody také akceptují platební karty i cestovní šeky, nejlépe v USD. Při peněžních převodech tam lze využívat poboček Western Union. Při cestování mimo větší města a turistické oblasti doporučujeme disponovat místní měnou v hotovosti a bankovkami menší hodnoty.

 

Doprava

V rámci městské dopravy doporučujeme používat tzv. radiotaxi nebo taxi doporučeného hotelem namísto mikrobusů, které jsou rizikové z pohledu dopravní i osobní bezpečnosti. Cena taxi je smluvní (neexistují taxametry), zákazník by se ale měl na ceně dopravného vždy domluvit předem, ještě než nastoupí do vozu. Při pohybu v dopravě vždy dbejte zvýšené opatrnosti, řidiči někdy jezdí pod vlivem alkoholu. Zvláštní obezřetnost doporučujeme na přechodech pro chodce, které místní doprava nerespektuje. 

Ačkoli se v poslední době Bolívie snaží opravit pozemní komunikace alespoň mezi velkými městy, povrch silnic je většinou nekvalitní, je třeba počítat s četnými výmoly. V horských oblastech může docházet v období dešťů k závalům silnic. Pokud si pro cestování chystáte vypůjčit auto, doporučujeme si připlatit za pohon 4x4. Mimo rozbitých cest a blokád je třeba vzít v potaz, že řidiči osobních automobilů, taxi i autobusů mohou být pod vlivem alkoholu a během dne jezdí bez zapnutých světel, zatímco v noci velmi rádi využívají světel dálkových. Doporučujeme proto být při řízení obezřetní a na reakce ostatních řidičů nespoléhat. Zátarasy a blokády komunikací jsou poměrně časté také během politických a sociálních demonstrací a protestů a způsobují komplikace v dopravě. Doporučujeme si vždy předem ověřit aktuální průjezdnost komunikací např. na webu: https://transitabilidad.abc.gob.bo/.

K meziměstským cestám lze běžně používat dálkové autobusy nebo vnitrostátní leteckou dopravu. Doporučujeme cestovat pouze zavedenými autobusovými společnostmi, kde existuje záruka dobrého technického stavu vozidel, naopak u levnějších přepravců dochází častěji k poruchám nebo haváriím. Větší a zavedení autobusoví přepravci také bývají automaticky pojištěni,  doporučujeme uchovat si jízdenky pro případné uplatnění náhrady u pojišťovny. Při cestování je vždy třeba věnovat zvýšenou pozornost zavazadlům. Přepravní společnosti neumísťují na zavazadla v přepravním prostoru autobusů visačky, je proto třeba kontrolovat, zda si vaše zavazadlo nebere někdo jiný. Doporučuje se zajistit si místo u okénka s výhledem na přístup k zavazadlovému prostoru. V autobusech je také třeba dávat pozor na příruční zavazadla, dochází k jejich krádežím z úložných prostorů nad sedačkami i pod nimi. Osobní doklady, finance a platební karty, fotoaparát apod. mějte vždy u sebe namísto v zavazadle.

Vzhledem k velkým vzdálenostem a špatnému stavu silnic je v Bolívii poměrně běžné využívání vnitrostátní letecké dopravy. V případě nevyužití letenky z jakéhokoli důvodu je třeba mít na paměti, že většina leteckých společností vyžaduje zaplacení stornovacího poplatku - a to i v případě odcizení letenky, kdy je navíc vyžadován policejní protokol.

 

Zdraví a přírodní rizika

Mezi Českou republikou a Mnohonárodnostním státem Bolívií neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Je proto nutné, aby turisté cestovali do Bolívie vždy pouze s mezinárodně platným zdravotním pojištěním a důkladně se seznámili s podmínkami poskytování zdravotní péče a její úhrady dle příslušné pojistné smlouvy. Zdravotní péče v soukromých zařízeních v Bolívii, a to i základní (o případné hospitalizaci či operačním zákroku nemluvě), je velmi nákladná. Zdravotní péče ve státních zařízeních nelze doporučit, mj. z důvodu nízké kvality a špatných hygienických podmínek.

Příznivcům extrémních sportů doporučujeme u pojišťovny předem ověřit, zda je sjednaná pojistka platná i pro daný sport a zda kryje i případné náklady na transport helikoptérou záchranné služby. Při cestách do vysokohorských oblastí Bolívie a v rámci provozování vysokohorských sportů důrazně doporučujeme uzavření speciálního připojištění, neboť většina běžných komerčních pojištění hradí péči jen do výšky 3000 metrů nad mořem.

Vysokohorská nemoc se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, ztíženým dýcháním a případně i zvracením, bolestí břicha, v těžkých případech velmi vážnými zdravotními komplikacemi (edém plic). Bolívijské hlavní město La Paz a mnohé turistické oblasti se nacházejí ve velké nadmořské výšce, např. centrum La Pazu ve výšce 3500 - 3700 m. n. m., jezero Titicaca ve výšce 3800 m. n. m., atd. Po příjezdu je nutné počítat s obdobím aklimatizace, doporučujeme postupné stoupání do vyšší nadmořské výšky, přičemž například pro pobyt ve výšce 3500 m. n. m. je ideální strávit alespoň dva předchozí dny v nadmořské výšce alespoň 2 300 až 3 000 metrů. Ve výše položených oblastech se doporučuje chodit spíše pomaleji, častěji odpočívat, nejíst těžká, tučná a suchá jídla, přijímat velké množství tekutin (ideální volbou jsou polévky), nekonzumovat alkohol, a to zejména před turistickou vysokohorskou zátěží.

V místních lékárnách je možné zakoupit tabletky proti horské nemoci pod názvem Acetaminofen (pouze jiný název pro Tylenol anebo Paracetamol), jejichž užití může obtíže zmírnit. V případě vážnějších potíží doporučujeme přesun do nižší nadmořské výšky, případně si pořídit cestovní kyslíkové bomby pro krizové situace. V Bolívii je legální užívání listů koky. Pro snadnější zvládnutí velkých nadmořských výšek je možné pít tzv. maté de coca, tedy výluh z listů koky, nebo koku žvýkat (vzhledem k místním hygienickým standardům je užívání tzv. maté de coca zdravotně bezpečnější). Účinky se dají přirovnat ke kávě anebo černému čaji. Čaj z koky je běžně k dostání v hotelech a dalších ubytovacích zařízeních. Upozorňujeme, že žádné části ani produkty z této rostliny nelze z Bolívie vyvážet.

Pokud cestujete mezi oblastmi endemicky ohroženými výskytem žluté zimnice, je třeba při vstupu do Bolívie předložit mezinárodní očkovací průkaz s příslušným očkováním, které by mělo být alespoň 10 dnů staré, a to od 12 měsíců věku cestovatele. V případě, že cestujete z Bolívie do státu, kde je očkování proti žluté zimnici povinné (např. státy Střední Ameriky), doporučujeme nechat se očkovat již před odletem z ČR.

S ohledem na klimatické a hygienické podmínky v Bolívii doporučujeme nepodceňovat ani očkování proti tyfu, hepatitidě A či vzteklině a konzultovat v ČR např. Centrum cestovní medicíny. Pro návštěvy pralesních oblastí doporučujeme vybavit se repelentem proti hmyzu a chránit se oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi. Doporučuje se také umístit sítě do oken a dveří, spát pod moskytiérou, eventuálně používat klimatizaci.

Obecně platí, že není vhodné pít vodu z vodovodní sítě, ale pouze vodu balenou. Zelenina a ovoce se doporučují před konzumací dobře opláchnou vodou, popř. dezinfikovat. Maximální pozornost doporučujme věnovat hygieně při konzumaci potravin v amazonské části Bolívie.

 

Období návštěvy a příprava na cesty

Ideální dobou pro návštěvu Bolívie a vrcholná sezona pro vysokohorské sporty je květen až říjen. Období dešťů začíná v listopadu a končí v dubnu, v některých oblastech existuje v tomto období riziko sesuvů zapříčiněných vydatnými dešti. Ve městech je i v tomto období poměrně příjemně.

Pro přípravu cesty do Bolívie doporučujeme turistického průvodce z ediční řady Lonely Planet, případně z edice The Rough Guide, Brandt nebo Dorling Kindersley.

MZV ČR doporučuje všem cestovatelům se před cestou zaregistrovat v systému DROZD.

V případě nouzové situace, ohrožení života či zdraví, je možné kontaktovat pohotovostní linku velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile: +56 9 9919 2724.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV

Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.