Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Srbsko Novi Sad
Srbsko Srbsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Od 12. 6. 2010 mohou občané ČR a dalších států EU vstupovat do Srbska i na občanské průkazy. Mít u sebe cestovní pas není již podmínkou. Dítě mladší 15 let musí mít svůj vlastní cestovní pas.

Pokud s českým dítětem do Srbska cestuje jen jeden z rodičů, srbské orgány sice nevyžadují ověřený písemný souhlas druhého rodiče (viz. informace ze stránek Ministerstva zahraničních věcí) nicméně je dobré mít u sebe úředně ověřený písemný souhlas druhého rodiče. Totéž platí v případě, že dítě cestuje s jinou osobou než se zákonným zástupcem.

V Srbsku platí přihlašovací povinnost tzn., že cizinec musí přihlásit pobyt na oddělení policie, příslušném podle místa přechodného pobytu.  Formulář potvrzený policií  může být požadován nejen hlídkami městské a dopravní policie, ale i pasovou kontrolou při výstupu ze země. Více informací k přihlašovací povinnosti naleznete v kapitole „Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům“ či  “ či (v angličtině) na stránkách Ministerstva vnitra Srbska.

Z Kosova nelze vycestovat přes Srbsko, pokud cestovatel do Kosova přes Srbsko nevstoupil. Pokud tedy cestovatel vstoupí do Kosova po příletu do Prištiny či z území Makedonie, Albánie nebo Černé Hory a bude chtít Kosovo opustit po zemi přes Srbsko, nebude na území Srbska vpuštěn, pokud policisté na hranici v cestovním pasu zjistí razítko těchto zemí, kterému v průběhu posledních max. 90 dnů nepředchází razítko srbské. Řešením je opustit Kosovo např. směrem do Makedonie nebo Černé Hory a odtud vstoupit do Srbska. Vstup na území Srbska z území Kosova je možný s platným občanským průkazem.

Vzhledem k dlouhodobě komplikovaným vztahům mezi Srbskem a Kosovem bývá v průběhu roku občas nepřehledná situace kolem hraničních přechodů. V případě, že plánujete cestovat ze Srbska do Kosova, doporučujeme si před cestou předem ověřit aktuální stav hraničních přechodů prostřednictvím Velvyslanectví ČR v Bělehradě.

Obecné podmínky vstupu do Srbska, lze dohledat (v angličtině) na stránkách Ministerstva zahraničních věcí Srbska, konkrétně na: https://www.mfa.gov.rs/en/citizens/travel-serbia/general-entry-requirements .

Podmínky a doba bezvízového vstupu českých občanů do Srbska na cestovní doklady lze dohledat na: Visa regime for entering Serbia Czech Republic | Ministry of Foreign Affairs (mfa.gov.rs) .

Police pro cizince přechodné pobyty:

Adresy a kontakty na policii v různých částech Srbska.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky cestování nezměnily.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.