Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Rusko Moskva Kreml
Rusko Rusko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnostní situace
Bezpečnostní situace v některých oblastech RF zůstává dlouhodobě problematická (Dagestán, Čečensko, Severní Osetie, Karačevo-Čerkessie, Ingušska, Kabardino-Balkarie). Cestování do těchto oblastí může být spojeno se zvýšeným rizikem. S rizikem je spojená i cesta a pobyt v oblasti rusko – ukrajinské hranice v Rostovské oblasti, tj. hranice, která není kontrolována oficiálními ukrajinskými orgány. Doporučujeme důkladně zvážit, zda do výše uvedených regionů cestovat.
Doporučujeme před případnou cestou do RF využít systém dobrovolné registrace občanů ČR při cestě do zahraničí, tzv. systém DROZD (http://drozd.mzv.cz).
Dále doporučujeme nevyhledávat náhodné známosti, chodit spíše ve skupinách a nedávat okázale najevo, že se jedná o cizince. Při jakýchkoliv konfliktech je třeba ihned uvědomit místní policii, případně konzulární úsek příslušného zastupitelského úřadu ČR na území Ruské federace. Nadále platí doporučení kompetentních ruských orgánů o omezení pohybu cizích státních příslušníků v oblastech s doutnajícími místními konflikty. Jedná se zejména o území Čečenské republiky.
Zejména v Moskvě se objevuje stále vyšší počet osob ze zemí bývalého SSSR, zejména mužů ze Střední Asie, částečně i z kavkazských republik. Nezřídka z jejich strany dochází k přepadávání, okrádání, v horším případě zmlácení či znásilňování, nejčastěji v pozdních večerních a nočních hodinách. Řeč není pouze o okrajových částech Moskvy, ale i centra města, okolí nádraží, stanic metra apod.
V RF je obecně zakázáno fotografovat vojenské zóny, mosty, přístavy a letiště. Po porušení tohoto zákazu většinou následuje kontrola dokladů a často i pokuta. V případě střetu s ruskou milicí či jinými bezpečnostními orgány se doporučuje zachovat klid a v případě potřeby kontaktovat nejbližší zastupitelský úřad ČR.
Je třeba počítat s tím, že okrajové (venkovské) oblasti Ruska představují určité riziko. Vzdálenosti jsou značné a cizinec, který cestuje autem, může narazit na lokální kriminalitu stejně jako na korupční praktiky policistů a pohraničníků. V případě nehody a poranění není zdravotnická pomoc zdaleka vždy zaručena.
V Rusku existují rovněž případy přepadení homosexuálů a párů stejné orientace s tím, že další násilí není možno vyloučit. Ačkoliv homosexualita není v Rusku trestná, není ze strany většiny Rusů akceptovaná. Dne 30.6.2013 vstoupil v Rusku v platnost federální zákon "Propaganda netradičních sexuálních vztahů proti nezletilým". Podle tohoto zákona hrozí i cizincům za informace, veřejnou demonstraci a podporu homosexuality peněžní trest do výše 100.000,- rublů, vězení až na 15 dní a vyhoštění z Ruska.


Služby v Ruské federaci
Služby v Ruské federaci mají stoupající úroveň a zejména ve velkých městech jsou zahraniční turisté obsluhováni ve slušném standardu. Jedná se zejména o kadeřnické, poštovní, bankovní, poradenské a konzultační služby. Je však třeba počítat se zvýšenými finančními náklady. Neustále je rozšiřována a zkvalitňována síť nákupních center, hypermarketů, obchodních řetězců známých značek, čerpacích stanic apod. Služby motoristům a to zejména na hlavních silničních tazích, jako jsou Brest - Moskva, Moskva - Ufa, Moskva – Rostov na Donu, Moskva – Kazaň, Moskva - Sankt Peterburg, Sankt Peterburg - Tallinn a Sankt Peterburg – Vyborg jsou na slušné úrovni. Pohonných hmot je dostatek, a to jak benzínu (i bezolovnatého), tak nafty.
Ubytování v RF a zvláště v moskevských a petrohradských hotelích je drahé a je nutno počítat s poplatkem za noc v hotelích se standardním vybavením v rozmezí cca od 100 do 300 USD.
Doprava z/na letiště: Z mezinárodního letiště Šeremetěvo, kam přilétá většina spojů z ČR, funguje provoz přímé vlakové linky Šeremetěvo – Běloruské nádraží, tzv. aeroexpressu. Jízda trvá 35 minut a cena činí 450 rublů (www.aeroexpress.ru). Přímá vlaková linka funguje i na trase letiště Domodědovo – Pavelecké nádraží a letiště Vnukovo – Kyjevské nádraží.
Taxi: V oblasti taxikářských služeb varujeme občany ČR před používáním služeb soukromých „taxikářů“ bez licence, kteří masově nabízejí své služby cizincům na letišti Šeremetěvo i ve městě, a to zejména v nočních hodinách. Může jít o organizované gangy specializované na zahraniční turisty, které „taxi“ odveze jinam než na požadované místo, kde je turista přepaden a oloupen o všechny cennosti vč. dokladů. Na letišti funguje 24 hodin denně oficiální přepážka taxi, kde se zaplatí požadovaný tarif a pracovnice přepážky sdělí typ a poznávací značku vozidla. Ve městě v nočních hodinách nedoporučujeme pohybovat se mimo hlavní a osvětlená místa a v případě nutnosti volit oficiální taxíky (zpravidla žlutá barva karoserie, označení taxi).
Základní potraviny jsou v RF běžně ke koupi, doporučujeme však kupovat a konzumovat pouze balené produkty či řádně ošetřenou zeleninu a ovoce. Zásadně nedoporučujeme kupovat u prodejních stánků alkoholické nápoje. Může se jednat o pokoutně vyrobený alkohol s velmi nepříjemnými účinky na zdraví.


Městská kriminalita
Přesto, že se v ulicích velkých měst pohybuje značné množství milicionářů, drobná kriminalita je tu stále značně rozvinutá. Především ve večerních hodinách v méně frekventovaných čtvrtích hrozí také možnost loupežného přepadení. Doporučuje se proto zachovávat některá elementární bezpečnostní opatření:
- nosit u sebe jen část peněz, zbytek nechat na bezpečném místě;
- valutu měnit jen v oficiálních směnárnách a po výměně pečlivě přepočítat hotovost;
- nosit s sebou pas (kopii pasu nechat v hotelu),
- při využití taxislužby, návštěvě restaurace či využití jiných služeb si předem zjistit ceny;
- pokud vás zastaví příslušník policie a chce vám zkontrolovat doklady, musí prokázat svou totožnost – každý příslušník musí mít na hrudi štítek s osobním číslem;
- na frekventovaných místech (nádraží, stanice metra, tržiště, obchodní centra atd.) je třeba věnovat obzvláštní pozornost osobním věcem - kapesní krádeže jsou obvyklé, zvláště pokud člověk působí na první pohled jako turista
- stejně tak se vyplatí obezřetnost při návštěvě barů a nočních klubů; jsou známy četné případy, kdy byli zahraniční turisté omámeni a následně okradeni
- nedoporučuje se využívání "černých taxíků", třebaže v porovnání s pražskou taxislužbou je relativně menší pravděpodobnost, že budete okradeni; v každém případě je třeba dohodnout se předem na ceně
Co dělat v případě okradení?
V případě, že vám byl ukraden cestovní pas nebo jiný osobní doklad, je třeba sepsat protokol na nejbližší policejní stanici. S jeho pomocí budete moci požádat konzulární úsek o vystavení nového nebo náhradního dokladu.
Varování týkající se drogové problematiky: Vyskytly se případy, kdy byli turisté či podnikatelé dobrovolně či nedobrovolně zapojeni do pašování drog či finanční hotovosti.
Zákony Ruské federace trestají:
- pašování drog odnětím svobody na 3 resp. 5 - 10 let odnětí svobody
- prodej drog odnětím svobody na 3 - 7, resp. 5 - 10 let odnětí svobody
- navádění ke konzumaci drog odnětím svobody na 2 - 8 let (zákon bývá nezřídka zneužíván i k trestání samotné konzumace lehkých drog)


Doprava
Osobním automobilem
Vzhledem ke klimatickým podmínkám a špatné údržbě silniční sítě je autodoprava často náročná a nebezpečná. Situaci ještě zhoršuje nevypočitatelné chování místních řidičů či špatné značení. Doporučuje se proto řídit na ruských silnicích s maximální opatrností. Kritická je situace na silnicích města Moskvy a dalších větších měst z důvodu nepřetržitých dopravních omezení, oprav a hustoty provozu.
Kontroly dopravní policie (DPS) jsou časté, pokuty za překročení rychlosti je třeba platit na místě nebo bankovním převodem. V případě nehody je třeba počítat s tím, že zásahová vozidla, odtahové služby a především lékařská pomoc se na místo autonehody dostavují s velkým zpožděním.
Vlakem
Služby na ruské železnici jsou poměrně rozvinuté a kvalitní. Vedle standardních státních vlakových souprav lze využívat rovněž dražší a komfortnější soupravy (tzv. firmennyje pojezda). Pro dopravu na kratší vzdálenosti je možné využít síť elektrických souprav (tzv. električek). Pohodlné rychlovlaky (Sapsan) jezdí na trase Moskva – Sankt Peterburg a Moskva – Nižní Novgorod.
Jízdenky na vlak (na dlouhé vzdálenosti) se prodávají jen s 45 denním předstihem; v sezóně (období svátků a letních prázdnin) bývají často rychle vyprodané. Při nákupu jízdenky je třeba předložit cestovní pas nebo kopii jeho datové stránky; po zaplacení zkontrolujte údaje uvedené na lístku (jméno, číslo pasu). Při nástupu do vlaku se kromě platné jízdenky předkládá i cestovní pas.
Letadlem
Vnitrostátní lety jsou operovány řadou místních aerolinek. Není zaručené, že ruské vnitřní aerolinky dokonale respektují mezinárodní bezpečnostní směrnice.

Zákaz vjezdu pro vozidla zemí EU, Norska, Velké Británie a Ukrajiny přepravující zboží

Ruský prezident Vladimír Putin vydal dne 29. 9. 2022 Dekret č. 681, který následně dne 30. 9. 2022 uvedl v platnost Nařízením vlády premiér Mišustin. Vydané dokumenty omezují podmínky vjezdu do Ruské federace všem typům vozidel, která oficiálně provádějí nákladní silniční přepravu zboží – a to jak vozidla do 3,5 t, tak  i nad 3,5 t. Zákaz vjezdu platí pro všechna vozidla přepravující zboží a registrovaná ve všech členských státech EU, v Norsku, Velké Británii a na Ukrajině. Zákaz platí také pro tranzit zboží přes Rusko. Zákaz vjezdu pro vozidla přepravující zboží platí od pondělí 10. října 2022 do soboty 31. prosince 2022. Zahraniční vozidla spadající pod Dekret č. 681, která se již v Rusku nachází, musí území Ruska opustit do 17. října 2022. Výjimku mají vozidla mířící nebo projíždějící Kaliningradskou oblastí, vozidla pošty a vozidla přepravující zboží dle schváleného seznamu (seznam výjimek je součástí Nařízení vlády). Zákaz neplatí pro mezinárodní osobní dopravu tj. autobusy i osobní vozidla s českými značkami mohou vstoupit na území RF. Čeští nákladní dopravci tak v případě přepravy zboží do Ruské federace budou muset využít vozidla s jinými než výše uvedenými registračními značkami. Mezinárodní přepravci, kteří mohou pokračovat v přepravě v rámci Ruska, budou podléhat následujícím omezením: při výjezdu z Ruska nesmí objem paliva v nádrži každého vozu překročit 200 litrů, překládka zboží ze zahraničních aut do ruských a běloruských vozidel bude probíhat v zónách celní kontroly na území Pskovské, Kaliningradské, Leningradské a Murmanské oblasti, Karelské republiky a Petrohradu.

Cestování se zvířaty
Od 1. října 2004 je v platnosti nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 998/2003/ES o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu. Bližší informace o podmínkách cestování se psy, kočkami a fretkami do třetích zemí (státy mimo EU/Schengen) naleznete na odkazu níže:
http://eagri.cz/public/web/svs/kontakty/organizace/
http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-psy-kockami-a-fretkami/
Podmínky cestování s jinými zvířaty, případně další dotazy konzultujte přímo s pracovníky Státní veterinární správy ČR.

"Důležitá informace pro ty, kteří cestují letecky na mezinárodní letiště Pulkovo v Petrohradě.

Vzhledem ke stále častějšímu rušení zpátečních letů (týká se i ČSA) a jejich přesun na pozdější termín, doporučujeme v tomto případě za asistence letecké společnosti, která let zrušila, žádat co nejdříve migrační službu Ministerstva vnitra Ruské federace na letištích v Rusku o vydání ruského výjezdního víza (ruského tranzitního víza), které je nutné k návratu do ČR.

Pokud jde o konkrétní lety zpět do ČR, je rovněž možné požádat o součinnost zastoupení ČSA přímo na mezinárodním letišti Pulkovo v Petrohradě (telefon : + 7 911 740 39 98) nebo kontaktovat zastoupení ČSA v Moskvě (telefon: +7 499 653 71 44 linka 111, www.czecgairlines.ru)), resp. požádat o součinnost v celé věci i jinou leteckou společnost, která let zrušila."


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.