Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kosovo Prizren
Kosovo Kosovo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnostní situace v Kosovu je dnes v zásadě stabilní. V posledních letech došlo jen k ojedinělým incidentům, a to zejména ve městě Mitrovica, které je neuralgickým bodem vztahů mezi kosovskými Albánci a kosovskými Srby. V době klidu je pohyb po Mitrovici bezpečný, ovšem možnost vzniku nepokojů je nepředvídatelná – v takovém případě se doporučuje vyhnout zejména severní části města.
Specifická situace panuje na hraničních přechodech se Srbskem v severním Kosovu. Přechody u měst Leposavić (tzv. Gate 1) a Zubin Potok (Gate 31) je oproti minulosti možné v současné době využít, je ale třeba zohlednit aktuální bezpečnostní situaci. Pro cestování z ČR do Kosova vede nejpřímější pozemní trasa Srbskem přes Bělehrad a Niš a poté na hraniční přechod Merdare.
Běžná majetková i násilná kriminalita v Kosovu, včetně Prištiny a dalších větších měst, nepředstavuje velkou hrozbu a statisticky je pod úrovní řady evropských metropolí. Stačí dodržovat všeobecná pravidla chování a obezřetnosti.
Značným problémem býval výskyt minových polí a nevybuchlé munice (zejména fragmentů tříštivých bomb) z válečných konfliktů v minulých letech, především z r. 1999. Dnes již byla převážná většina území Kosova vyčištěna, i když toto tvrzení zřejmě nikdy nebude platit stoprocentně. Většina míst v Kosovu je už prochozena včetně hor a již dlouho nebyl zaznamenán žádný úraz způsobený výbuchem miny či jiné munice. Po horách a odlehlých místech se doporučuje pohyb po „vyšlapaných“ trasách.
V případě cest do odlehlých oblastí doporučujeme informovat o plánované trase a jejím časovém harmonogramu konzulární úsek Velvyslanectví ČR v Prištině (kontakt viz níže bod 1.15.) prostřednictvím e-mailu či internetové aplikace DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR v zahraničí - http://drozd.mzv.cz).


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.