Francie Francie

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Francie patří mezi turisticky nejnavštěvovanější státy světa a služby turistům jsou zde na velmi dobré úrovni. Do Francie přijíždí každoročně několik set tisíc občanů ČR a pro naprostou většinu z nich je pobyt zde zcela bezproblémový. Přesto doporučujeme věnovat pozornost následujícím řádkům a webovým stránkám Zastupitelského úřadu v Paříži zde: https://www.mzv.cz/paris/cz/konzularni_informace/aktualne/index.html

Francie sice nemá vysokou míru zločinnosti, ale v turisticky atraktivních lokalitách je nutno počítat se zvýšenou možností krádeže či dokonce přepadení.
Doporučujeme nenavštěvovat po setmění odlehlá místa a parky a také neblaze proslulé čtvrti měst. Přespávání venku (v parcích, na plážích) nebo v automobilech či karavanech na neplacených parkovištích, dálničních odpočívadlech, parkovištích u benzínových stanic, je nebezpečné. Spící osoby bývají nezřídka oloupeny a přepadeny, zejména na jihu Francie. Zloději používají uspávací spreje a pohodlně takto vykradou například karavan. Časté jsou krádeže věcí ponechaných v automobilech či dokladů a cenin bez dozoru na plážích. Ve městech nezřídka dochází ke krádežím v davu při nastupování do prostředků městské hromadné dopravy, při fotografování památek nebo při nepozornosti ve venkovních restauračních zařízeních.

Francie patří k zemím, kde dochází ke stávkám častěji než v ČR. Stávky nezřídka postihují i veřejnou dopravu a prodej paliva u čerpacích stanic. Rovněž zácpy na dálnicích nejsou ničím neobvyklým. Při pobytu ve Francii proto doporučujeme sledovat dopravní zpravodajství a dle situace případně i webové stránky Vašeho dopravce. Ke stávkám a plánovaným demonstracím doporučujeme sledovat stránky zastupitelského úřadu, konzulární informace.

Převoz hotovosti 10 000 Eur a vyšší je bez předchozího ohlášení na celnici zakázán. Převoz je nutno nahlásit on-line nejdříve 30 dní před datem překročení hranice nebo písemně nejpozději 5 dní před cestou (odkaz pro nahlášení v kapitole Devizové předpisy).

Ministerstvo zahraničních věcí též upozorňuje, že se v oblasti Calais nachází osoby, které ilegálně usilují o vstup do Velké Británie a mohou se snažit skrývat před orgány pohraniční kontroly v dopravních prostředcích směřujících do Velké Británie. Občanům ČR proto doporučujeme nenavazovat v oblasti Calais kontakt s neznámými osobami a zabezpečit své vozidlo tak, aby do něho nemohla vniknout a skrýt se zde nepovolaná osoba. Pohraničním pásmem v okolí Calais doporučujeme projíždět bez zbytečných zastávek.

Ztrátu či krádež cestovního pasu či občanského průkazu je nutno nahlásit místní policii, která sepíše protokol. Každý takový případ je dále nutné nahlásit co nejdříve po návratu do ČR obecnímu úřadu s rozšířenou působností, či ještě před návratem osobně Velvyslanectví ČR v Paříži. K návratu do ČR letecky je nezbytné požádat Velvyslanectví ČR v Paříži či některý z honorárních konzulátů ve Francii o vydání cestovního průkazu.

Před každou cestou do zahraničí se doporučuje sjednat cestovní pojištění. Ve vysokohorských oblastech je důležité nepodceňovat náročnost terénu a klimatické podmínky a nezapomínat na připojištění pro vysokohorskou turistiku.

Turisty cestující motorovým vozidlem upozorňujeme, že pokuty za nedodržení pravidel silničního provozu jsou vysoké a musí být zaplaceny na místě v hotovosti. Snaha o snížení pokuty je bezpředmětná. Řízení pod vlivem omamných látek je trestné.
Dále upozorňujeme, že ve Francii platí naprostý zákaz vlastnit a používat v motorových vozidlech navigační zařízení upozorňující na umístění radarů měřících rychlost. Pokuta za nedodržení tohoto zákazu je velmi vysoká. Vysoká je i pokuta za telefonování za jízdy.
Paříž je zónou s omezeným provozem motorových vozidel. Vozidla, která nemají francouzskou emisní známku, nesmějí být ve vnitřní Paříži v provozu, a to od pondělí do pátku v době od 8 do 20 hodin. Zóna s omezeným provozem nezahrnuje pařížský městský okruh (Boulevard périphérique), který vnitřní Paříž ohraničuje. Za používání vozidla bez předepsané známky v zóně s omezeným provozem v zakázané době hrozí pokuta. Pařížské orgány mohou s ohledem na aktuální stav znečištění ovzduší podmínky provozu vozidel dále zpřísňovat. Motorizovaným návštěvníkům Paříže proto doporučujeme situaci sledovat.

Dopravní nehody:
Ve Francii provádějí policejní orgány zápis okolností nehody pouze v případech, kdy došlo ke zranění či úmrtí. Při této příležitosti vyslechnou svědky, provedou měření a sepíší protokol, ale nejsou kompetentní k určení viníka nehody. Účastníci nehody si poté mohou vyžádat protokol u příslušné prokuratury. Protokol však bývá k dispozici až po několika měsících.
K nehodám, při kterých došlo pouze ke hmotným škodám, se policie nedostavuje a policejní protokol se nesepisuje. O okolnostech nehody sepisují sami její účastníci Evropský záznam o dopravní nehodě (francouzsky „Constat amiable“). Formuláře protokolu mají standardní podobu v celé EU. Existuji i v češtině a jsou zpravidla k dispozici v každé pojišťovně.
Při vyplňování protokolu je podstatné:
(1) přesně zachytit situaci na schématu v dolní části formuláře;
(2) zajistit, aby byla řádně vyplněna totožnost účastníků nehody a údaje k jejich pojištění;
/je tedy třeba žádat předložení oficiálních dokladů totožnosti účastníků nehody (občanského průkazu nebo pasu), řidičského průkazu a dokladu o pojištění (od 1.4.2024 byla zrušena nutnost mít u sebe zelenou kartu, nicméně osoba se musí prokázat dokumentem o pojištění s číslem kontraktu, typu vozidla, značce např. tzv. Mémo Véhicule Assuré); pokud předloženy nejsou, doporučuje se přivolat policii/;
(3) zapsat do formuláře protokolu jména a adresy svědků.
Protokol může být vyplněn i několika jazyky (např. jedním účastníkem česky a druhým francouzsky).
Pokud by druhá strana odmítla protokol podepsat, je též možné přivolat policii, nebo eventuálně vyplnit protokol s pomocí svědků. Doporučuje se dobře si situaci vyfotografovat.
Další užitečné informace naleznete na webové stránce Velvyslanectví ČR v Paříži v sekci Konzulární informace. (http://www.mzv.cz/paris/cz/konzularni_informace/index.html).


Bezpečnostní opatření – nenechávat svá zavazadla na veřejných místech bez dozoru, platí nejvyšší stupeň varování před teroristickými útoky.
Riziko teroristických útoků i nadále přetrvává a až do odvolání platí ve Francii  nejvyšší stupeň bezpečnostní hrozby tj. urgentní hrozba teroristických útoků,  „Vigipirate: urgence attentat“, jenž posiluje pravomoci bezpečnostních složek.
MZV ČR doporučuje zachovat nejvyšší opatrnost a v podezřelých případech informovat neprodleně francouzskou policii.
Francouzské orgány důrazně upozorňují zahraniční turisty, aby dávali pozor na své osobní věci a zavazadla a na veřejně přístupných místech je nenechávali bez dozoru.


Upozorňujeme, že ve Francii platí povinnost označit zavazadla jmenovkou s viditelným uvedením vašeho jména a příjmení, a to při přepravě ve veřejné dopravě (např. vlaky TGV společnosti SNCF či při přepravě pařížským metrem se společností RATP i dalšími dopravci atd.). Zároveň upozorňujeme na to, že v případě neúmyslně zapomenutého zavazadla hrozí pokuta až 750 eur (v případě zjevného dobrovolného opuštění zavazadla hrozí pokuta až ve výši 1 500 eur). 
Další pokuty od 1. července 2025 hrozí za kouření na některých místech jako jsou veřejné parky a zahrady, pláže hraničící s vodami ke koupání, autobusové zastávky a kryté čekárny pro cestující, okolí škol, vyšších odborných škol, středních škol a dalších míst určených k přijímání, školení nebo ubytování nezletilých, otevřená prostranství a okolí knihoven, koupališť, stadionů a sportovišť. Zákaz kouření se naopak nevztahuje na terasy kaváren a restaurací. V případě nedodržení zákazu hrozí pokuta ve výši 135 eur.

Ministerstvo zahraničních věcí též doporučuje českým občanům cestujícím do Francie, aby dbali zvýšené opatrnosti na místech s větší koncentrací osob.
V nedávné minulosti často docházelo k anonymním hlášením bombových nástrah, což vedlo k mnoha uzavírkám a evakuacím letišť a památek (včetně Versailles či Louvre). Policie byla nucena takové místo vyklidit. Důsledně dodržujte pokyny místních bezpečnostních složek i úřadů a zachovávejte obezřetnost. Nejsou vyloučeny opakované individuální útoky nožem.
Je nutno počítat s bezpečnostními kontrolami v místech s větší koncentrací osob, např. při vstupu na turisticky atraktivní místa, do nákupních center, kulturních představení, sportovní události, veřejná shromáždění apod. V ulicích francouzských měst se návštěvníci mohou setkat s plně ozbrojenými hlídkami vojáků francouzských ozbrojených sil, četnictva a policie, které se podílejí na zajištění bezpečnosti v rámci prevence proti teroristickým útokům. V případě, že návštěvníci budou v místě, kde dojde k zásahu těchto ozbrojených hlídek, je bezpodmínečně nutné dodržovat jejich pokyny.
Přísnější bezpečnostní kontroly jsou i při odbavení na letištích a může k nim docházet i na jiných hraničních přechodech. Proto je nutné počítat s časovou rezervou. Občané ČR však mohou do Francie i nadále s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Bezpečnost na veřejně přístupných místech zajišťují následující složky:
- Státní policie (Police nationale)
- Státní četnictvo (Gendarmerie nationale)
- Ozbrojení příslušníci francouzské armády v rámci operace Sentinelle
- Městská policie (Police municipale).
Doporučujeme důsledně se řídit pokyny příslušníků všech uvedených složek.
Francie má propracovaný soubor bezpečnostních opatření, jehož jednotlivé stupně jsou aktivovány v reakci na možnou zvýšenou hrozbu teroristického útoku. Jedná se komplexní bezpečnostní plán, který je označován francouzským výrazem VIGIPIRATE. Plán předpokládá posílení policejních hlídek na letištích, nádražích, stanicích metra a turisticky atraktivních místech a upravuje i nový, třístupňový systém varování před možným ohrožením.
Místa, kde je nezbytná větší obezřetnost, jsou označena červeným trojúhelníkem s černým ohraničením a s nápisem Vigipirate. Při druhém, tedy vyšším stupni ohrožení, se pod tento nápis připojuje dodatek " Sécurité renforcée - Risque d'attentat " (varování před možným útokem). Nejvyšší stupeň má dodatek „Urgence attentat“ a vyhlašuje se v případě hrozícího útoku.
 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV

Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.