Jemen Jemen

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ozbrojené střety mezi stoupenci vlády prezidenta Abdurrabúa Mansúra Hádího a vzbouřenci z řad hnutí Ansáralláh (Hútíové) a armádou loajální ex-prezidentovi Alímu Abdaláhovi Sálehovi přerostly od poloviny roku 2014 v občanskou válku v zemi. Od konce března 2015 se do podpory provládních jednotek zapojily armádní jednotky tzv. arabské aliance vedené Saúdskou Arábií s cílem obnovy legitimní vlády a jejího návratu do Sanaá. Území pod kontrolou Hútíú a Sálehovy armády, kam patří většina horských provinciií severního Jemenu, jsou častým cílem bombardování, včetně hlavního města Sanaá. Frontové linie probíhají v provinciích Saáda, Džauf, Maárib, Sanaá (sever a střed země), Ad-Dálea a Taiz (jih), a Hodejda a Hadždža (pobřeží Rudého moře).

V zemi panuje faktické dvojvládí, přičemž vláda vzbouřenců v Sanaá není mezinárodně uznávána, tudíž nelze komunikovat s tamními centrálními úřady. Jemenská vláda sídlící v Adenu má omezenou možnost působení v provinciích pod její kontrolou a prakticky nulovou v provinciích pod kontrolou vzbouřenců. Boje mají na svědomí min. 10 tisíc obětí. V zemi je přes 3 mil. vnitřně vysídlených uprchlíků a 85% obyvatelstva (20 mil.) vyžaduje různou formu humanitární pomoci. Téměř 13 mil. obyvatel hrozí hladomor. Hlavním nebezpečím pro území pod kontrolou jemenské vlády (všechny provincie jižního Jemenu) jsou ozbrojenci z Al-Káidy a bojůvky Islámského státu operující především v provinciích Šabwa, Bajdá, Abján a Hadramaut.  V "dočasném" hlavním městě Adenu dochází k sebevražedným teroristickým útokům Al-Káidy. Vzhledem k evakuaci téměř všech cizinců v dubnu a květnu 2015 nejsou v porovnání s minulými léty tolik patrné únosy cizinců. S ohledem na bezpečnostní situaci je v obsazeném hlavním městě Sanaá uzavřena řada zastupitelských úřadů, včetně všech zemí EU. 

Na celé území Jemenu se vztahuje pozemní, námořní a letecké embargo Arabské aliance vedené Saúdskou Arábií. Mezinárodní letiště v Sanaá je od srpna 2016 uzavřeno a v poslední době je cílem leteckého a dělostřeleckého odstřelování. Do Adenu a Sajúnu zajišťují letecké spojení jemenské aerolinie Yemenia (Káhira, Ammán, Mumbai, Rijád, Džidda, Charúm), dále aerolinie Alsaida (Chartúm, Džibuti) a Djibouti Airline (Džibuti, Addis Abeba).

Dopravní infrastruktura (mosty a silnice) v horských provinciích je značně pobořená nebo poškozená. Při použití vnitrostátní dopravy se cestovatel vystavuje nebezpečí útoků ozbrojených skupin, leteckých náletů, jakož i "výpalného" u množství kontrolních bodů a stanovišť.

Při pobytu v Jemenu je třeba dbát zvýšené opatrnosti a přísně dodržovat základní hygienická a stravovací pravidla. Válečný konflikt, poničená zdravotnická zařízení a odchod lékařů-cizinců dále snížil na minimum dostupnost lékařské péče. V zemi je poměrně vysoký výskyt žloutenky typu A, B i dalších typů; dále leishmaniózy a horečky dengue. Výjimečné není ani onemocnění malárií, a to zejm. v přímořských a východních oblastech země.

Českým cestovatelům je obecně doporučována registrace v databázi DROZD (http://drozd.mzv.cz). V Sanaá působí honorární konzulární úřad ČR: tel. +967 1 538 104, email: sanaa@honorary.mzv.cz. Jeho možnosti vzhledem k rozdělení země jsou omezené. Příslušným diplomatickým úřadem ČR s konzulární působností v Jemenu je Velvyslanectví ČR v Rijádu: tel. nouzové linky +966 50 541 0531, email: consulate_riyadh@mzv.cz.

 

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.