Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
Bezpečnost
Bahrajn je zemí s nízkým výskytem běžné kriminality, cestovatelům je doporučeno dodržovat běžnou obezřetnost. Opatrné by měly být též ženy-cestovatelky, zejm. při samostatném pohybu na veřejnosti v nočních hodinách.
Možné riziko pro cestovatele mohou představovat protivládní demonstrace a protestní akce šíitské komunity. Přestože protestů v posledních letech ubývá a zpravidla jsou poklidné, nelze vyloučit eskalaci. Akce mohou narušit i dopravu na hlavních dopravních spojnicích v Manámě a v blízkosti obchodních center.
Kulturní rozdíly
Bahrajn je muslimskou zemí se sociálně liberálním prostředím. Řada občanů však zastává konzervativní názory, je proto doporučeno respektovat místní kulturní a náboženské tradice, např. nenosit vyzývavé oblečení, vyvarovat se agresivního chování a potenciálně urážlivých aktivit. Užívání alkoholu pro nemuslimy je v Bahrajnu povoleno, chování na veřejnosti však musí být decentní. Během ramadánu se na veřejnosti nesmí pít, jíst ani kouřit.
Zdravotní rizika
V Bahrajnu panují během letních měsíců (květen - září) vysoké teploty kombinované se značnou vlhkostí (maximální denní teploty dosahují i 45 °C). Doporučuje se používat kvalitní opalovací krémy a nosit brýle s UV filtrem. Osoby se srdečními a dalšími zdravotními problémy by měly zvážit načasování návštěvy mimo teplotně nejnáročnější měsíce. Zdravotní riziko nakažlivých chorob je velice malé.
Ostatní
Je zakázáno fotografovat vojenské a vládní objekty. Veřejná kritika bahrajnské monarchie a vlády je trestným činem.
Příslušným zastupitelským úřadem je velvyslanectví České republiky v Rijádu. V případě nouze mohou čeští občané využít nouzovou linku Konzulárního operačního a informačního centra MZV ČR +420 222 420 222.
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje svým občanům uzavřít před cestou cestovní pojištění a registrovat se v rámci aplikace „Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí“ DROZD .
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV