Šrí Lanka Šrí Lanka

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


 

Před každou cestou na Srí Lanku je doporučováno informovat se o aktuálním vývoji situace, pokud jde o přírodní jevy a také případná bezpečnostní rizika. Vezměte v úvahu, že Česká republika zde nemá velvyslanectví. Pro Srí Lanku je akreditován zastupitelský úřad České republiky v Dillí. V Kolombu působí Honorární konzulát – kontaktní údaje viz níže.

V souvislosti s teroristickými útoky, ke kterým došlo proti křesťanským hotelům a pětihvězdičkovým hotelům dne 21. dubna 2019, platí po celém území Srí Lanky a jeho vzdušném prostoru zákaz provozu dronů a bezpilotních letadel. Výjimku může udělit pouze Ministerstvo obrany Srí Lanky. Dříve vydaná povolení pozbyla platnosti.

Při cestování na Srí Lanku je třeba se zajímat o bezpečnostní situaci v místě pobytu. Je třeba počítat se zvýšenými bezpečnostními kontrolami po celé zemi. Na Srí Lance lze navštívit všechny části ostrova, v severní a východní oblasti ostrova, které byly dříve kontrolované hnutím „Tamilských tygrů“ (LTTE). Je zde ale třeba počítat s větší přítomností bezpečnostních složek a horší infrastrukturou a doporučujeme sledovat aktuální politické dění a vývoj situace.

Násilné trestné činy proti cizincům nejsou rozšířené. Hrozí však drobné krádeže finančních prostředků a osobních dokumentů, a to i v některých ubytovacích zařízeních.  Dochází i ke krádežím tašek a kabelek páchaným motocyklisty. Cizinky ze západních zemí mohou čelit verbálnímu či fyzickému obtěžování skupinami mužů, obvykle  na tržištích, železničních stanicích, autobusech i během sportovních akcí.  Necestujte pokud možno sami a buďte také opatrní při přijímání nápojů od cizinců v hotelových barech či letoviscích.

Vyskytují se i podvody s platebními kartami. Používejte hotovost všude tam, kde je to možné, a bankomatů využívejte ve větších hotelech.  

Na Srí Lance lze navštívit všechny části ostrova, v severní a východní oblasti ostrova, které byly dříve kontrolované hnutím „Tamilských tygrů“ (LTTE) je třeba počítat s větší přítomností bezpečnostních složek a horší infrastrukturou. Je třeba sledovat aktuální politické dění a vývoj situace.

Srí Lanka bývá často zasažena silnými monzunovými dešti a cyklóny, které způsobují rozsáhlé záplavy a také sesuny půdy. Povodně mohou způsobit rozsáhlou evakuaci osob, zranění a příležitostně i smrt. Silné deště a sesuvy mohou také vést k uzavření silnic a ovlivnit místní dopravní spojení. Je třeba sledovat meteorologické zpravodajství Centra pro řízení katastrof (http://www.dmc.gov.lk/index.php?lang=en)  a vyhnout se cestování v monzunovém období. 

Moře na Srí Lance se nezřídka vyznačuje silnými proudy a každoročně se v něm utopí řada turistů. Před vstupem do moře je třeba dbát příkazů místních orgánů. Nudismus a opalování "nahoře bez" nejsou povoleny.

Na Srí Lance je neformální styl oblečení běžný. Při návštěvách buddhistických chrámů je však vhodné zakrýt si nohy a kolena.

Špatné zacházení s buddhistickými obrazy a artefakty je vážným přestupkem a turisté za to bývají odsouzeni.  Nefoťte se před sochou Buddhy. 

V případě, že se dostanete do potíží, můžete se obrátit v angličtině na Honorární generální konzulát ČR v Kolombu. Jeho vedoucím je honorární generální konzul Dr. Lohitha Samarawickrema (tel. +94 777 686 259, e-mail: colombo.honorary@mzv.gov.cz). V češtině lze komunikovat s Velvyslanectvím ČR v Dillí (tel.  +91 11 2415 5200 v pracovní době 8.00 - 16:30 hod. indického času, konzulární pohotovost pro případy nouze: +91 99 10 999 460 mimo pracovní dobu, e-mail: newdelhi@mzv.gov.cz.

 

Obecné informace, měna

Na Srí Lance se domluvíte anglicky. Neočekávejte však, že tímto jazykem hovoří všichni místní obyvatelé.

Časový posun proti České republice je v zimě čtyři a půl hodiny a v létě  tři a půl hodiny. 

Ve větších městech existují bankomaty, ale ne všechny akceptují mezinárodní karty. Veškerá směna cizí valuta na srílanské rupie musí být zaznamenána na formuláři "Customs and Immigration Form" a při platbě v ubytovacích zařízeních ve srílanských rupiích musí být prokázán jejich důvod. Proto se cestovatelům s trvalým bydlištěm mimo Srí Lanku důrazně doporučuje měnit peníze pouze v autorizovaných směnárnách, jinak se vystavují postihu. Nadále povolena je platba prostřednictvím platební karty.

Ubytování

Na Srí Lance existuje široká škála ubytovacích zařízení nižší a střední úrovně vhodných pro cestovatele s nízkým rozpočtem. Hlavní město Kolombo zároveň nabízí i řadu špičkových hotelů.  Elektrické napětí je 230-240 voltů. Vzhledem k převážně nestandardním zásuvkám doporučujeme vzít s sebou adaptér, případně bateriové přístroje.

Podnebí a počasí

Na Srí Lance  je celoročně velmi teplé podnebí. Pouze v zimním období mohou teploty zejména ve vyšších polohách centrální části ostrova klesnout pod 10 stupňů Celsia.  Nejlepší dobou pro návštěvu Srí Lanky je zima a jaro, kdy zde není příliš horko a neprší. Od května do srpna prší zejména na jihozápadě, od října do ledna na severovýchodě ostrova.

Doprava a telekomunikace

Na Srí Lanku se dá přicestovat pouze  letecky. Pravidelná lodní doprava z Indie na Srí Lanku byla zastavena v roce 1983 a dosud nebyla obnovena.

K řízení na Srí Lance potřebujete mezinárodní řidičský průkaz a povolení srílanských úřadů. I přes výstavbu nových komunikací je mnoho silnic,  zvláště mimo hlavní město, v nepříliš dobrém stavu. Celkem časté jsou dopravní nehody, zejména v noci.   Cestování autobusy nedoporučujeme, bývají přeplněné a často ve špatném technickém stavu.  Na Srí Lance existuje několik železničních tratí, hrozí však nehody v případech zavěšování pasažérů ven ze dveří. Při cestování vlakem se můžete setkat s krádežemi osobních věcí.  Taxíky jsou poměrně levné.  Ve městech i větších vesnicích jsou k dispozici motorizované rikši (tuk-tuky). Dohodněte si předem cenu a z bezpečnostních důvodů jimi necestujte v nočních hodinách.

Telefonní linky do zahraničí fungují zpravidla dobře. Mezinárodní telefonní hovory lze uskutečnit z tzv. International Direct Dialling Centres nebo z hotelů.  Spolu s telefony lze využívat i faxové spojení. Rozšířen je internet, běžné jsou mobilní aplikace typu WhatsApp. Upozorňujeme zároveň, že během etnických či náboženských nepokojů bývají obvykle internet i WhatsApp zablokovány.

Hygienické podmínky

Tak jako všude v jižní Asii, je třeba i na Srí Lance dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky a zachovávat opatrnost  při konzumaci potravin a nápojů mimo hotely a lepší restaurace. Po příjezdu je třeba počítat s případnými žaludečními problémy.  Někdy se dostavují pocity apatie nebo únavy a bolesti hlavy. Je třeba pít ve větší míře tekutiny, aby organismus nebyl dehydratován.

Celkem pravidelně zažívá Srí Lanka období zvýšeného výskytu případů horečky dengue. Doporučuje se používat repelent proti hmyzu  nebo v místnostech elektrické odpuzovače.

Strava

Na Srí Lance se jí zejména rýže a mořské produkty, často silně kořeněné. Vegetariánství není rozšířeno tak, jako například v Indii. Konzumují se různé druhy masa včetně hovězího. Lepší hotely připravují i evropské pokrmy.  Na Srí Lance jsou po celý rok k dostání různé druhy tropického ovoce: ananas, papája, banány apod.

Turisté by měli pít jen vodu z uzavřených plastikových lahví. Alkohol je poměrně snadno k dostání, stejně tak jako  nealkoholické nápoje – tzv. soft drinks.

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV

Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.