Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
Pro vstup do Nepálu musíte mít certifikát, který prokazuje, že jste absolvovali očkování proti žluté zimnici, pokud přicházíte ze země, která je na seznamu rizikových zemí pro přenos žluté zimnice, nebo očkování proti dětské obrně, pokud přijíždíte z některých zemí s rizikem přenosu.
Očkování do Nepálu se doporučuje proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu, tetanu a obrně, při delším pobytu i proti japonské encefalitidě a meningitidě. V jižních partiích Nepálu hrozí i nákaza malárií. Zcela běžně se u cestovatelů vyskytuje tzv. cestovatelský průjem. Zvážit lze dle navštívené oblasti a ročního období i antimalarika. Výběr očkování je třeba konzultovat s odborníkem na cestovní medicínu na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.
Upozorňujeme také na výskyt horečky dengue, přičemž občas dochází k masivnímu zvýšení počtu registrovaných případů. Nákaza se projevuje rychlým nástupem horečky, urputnou bolestí kostí a kloubů a celkovou schváceností. Může se také objevit jasně červená vyrážka podobná spalničkám. Proti dengue existuje již v současné době očkování, přesto se doporučuje používat repelenty a chránit se dlouhými rukávy a nohavicemi. V případě, že se dostaví některé z výše popsaných symptomů, je třeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
Je vhodné si s sebou vzít dostatečnou zásobu užívaných léků, několik sterilně balených obvazů, injekčních stříkaček a jehel, neboť ty nejsou vždy k dispozici. Zdravotní péči si zahraniční návštěvníci musí hradit, často v hotovosti, je proto nutné před cestou sjednat zdravotní pojištění a mít dostatečnou finanční zásobu.
V případě extrémních sportů (např. vysokohorská turistika) je nutné sjednat speciální zdravotní pojištění, jinak pojišťovny odmítají náklady spojené s ošetřením, převozem atd. hradit. Je třeba počítat s platbou léčebných výloh na místě v hotovosti a teprve zpětnou refundací nákladů pojišťovnou.
V hlavním městě Káthmándú lze najít zdravotní péči na obstojné úrovni, přestože hygienické standardy zdravotnických zařízení jsou v porovnání s evropskými zvyklostmi výrazně nižší. Doporučovaným nemocničním zařízením pro cizince je například Grande Hospital nebo Mediciti Hospital v Káthmándú.
Ve venkovských a zejména horských oblastech je situace zdravotnictví mnohem horší. Obecně lze říci, že do Nepálu, podobně jako do dalších států jižní Asie, by měly jezdit pouze osoby v dobrém zdravotním stavu a s příslušnými očkováními.
Před cestou je vhodné konzultovat s lékařem v ČR svůj zdravotní stav, otázku očkování a také riziko akutní horské nemoci, vysokohorského otoku plic a vysokohorského otoku mozku. Zjistěte si dostupnost odborné lékařské péče v oblastech, kam směřujete, a nepodceňujte nutnost aklimatizace při postupu do vyšších nadmořských výšek.
Předvolba na telefonní hovory v Nepálu je + 977 nebo 00 977
Důležitá telefonní čísla v Káthmándú:
Ambulance červeného kříže: (01) 228094
Policie, Durbar Square: (01) 211162
Hasiči: (01) 221177
Policie: 100 (Káthmándú), 110 a 120 (dle oblasti, kde se nacházíte)
Turistická policie v Káthmándú 01 5347041
Turistická policie pro incidenty v Thamelu (Káthmándú): 009 77 9851289453
Himalayan Rescue Association: 4440292/3
Cizinecká policie: 4222453 a 42223590
Pohotovostní služby v Nepálu
Policie: 100
Turistická policie (dobrá znalost angličtiny): 1144
Hasiči: 101
Sanitka: 102
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV