Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
Úvodní poznámka
Japonsko je turisticky vysoce atraktivní a vyspělá kulturní země. Kvalita služeb a zboží je na vysoké úrovni, čemuž odpovídají i vysoké ceny za jejich pořízení. Lidé se k sobě chovají slušně a ohleduplně, násilí není běžné. Určitou překážkou může být jazyková bariéra, neboť mnoho lidí nemluví či se zdráhá mluvit anglicky či jiným světovým jazykem.
Možná rizika
Japonsko je kontinuálně vystaveno extrémním přírodním jevům, jako jsou silné deště, záplavy, sesuvy půdy, aktivní sopečná činnost, zemětřesení a tsunami. Pro cestování a pobyt českých občanů doporučujeme sledovat aktuální situaci v Japonsku (včetně jednotlivých prefektur) spolu s radami a varováním pro veřejnost, které jsou k dispozici na webové stránce Japonské meteorologické agentury /Japan Meteorological Agency/ http://www.jma.go.jp/en/quake/ .
Kriminalita
Japonsko nepatří mezi země s výskytem teroristických útoků, kriminalita je nízká. K útokům na osoby dochází zcela zřídka. Pohyb na ulicích i v nočních hodinách či jízda veřejnou dopravou jsou považovány za bezpečné. Nicméně některé zábavní oblasti v Tokiu, jako například Roppongi či Kabuki-cho (nedaleko nádraží Shinjuku), jsou považované za oblasti vyššího rizika, zejména v noci. Obecně panuje v Japonsku řád a pořádek a v případě jakéhokoliv podezření na trestnou činnost je policie rychle na místě. Na letištích jsou zavazadla turistů bez výjimky a důsledně kontrolována.
Na všech významnějších objektech a institucích, včetně řady soukromých domů je instalován systém kamer, který zaručuje permanentní sledování jakéhokoliv pohybu či neobvyklé situace. Od posledního teroristického útoku v tokijském metru v polovině 90. let byla v celém Japonsku z důvodu zvýšené opatrnosti před výbušninami a dalšími nebezpečnými látkami odstraněna většina odpadkových košů nejen z metra, ale i z dalších veřejných prostor (Japoncům však koše nechybějí, zvykli si nosit s sebou stále nějaká zavazadla, kam ukládají zabalené předměty patřící do odpadkového koše).
V Japonsku je nekompromisně postihována drogová kriminalita, která zahrnuje již i pouhé držení drogy pro vlastní potřebu či její aplikaci. Tresty odnětí svobody za ilegální dovoz drog jsou udělovány v řádu několika let.
Japonský právní systém se v mnoha ohledech odlišuje od českého. Při porušení japonských zákonů, a to i v méně závažných případech, jsou obecně uplatňována přísná opatření. Držení drog, jejich užívání či obchodování s drogami v Japonsku podléhá vysokým trestům.
V Japonsku je rovněž trestné nošení nožů s čepelí delší než 6 cm na veřejnosti. Nositel nože může být zadržen a pokutován. Při přepravě v prostředcích hromadné dopravy je nutno zajistit, aby nůž nemohl být lehce použitelný, tzn. musí být např. v pouzdře. Při porušení tohoto nařízení může být jeho držitel vyloučen z přepravy.
Bezpečnostní doporučení pro turisty poskytuje také Japonská národní turistická organizace /Japan National Tourist Organisation/. Z webové stránky http://www.jnto.go.jp/safety-tips/pc/ lze mimo jiné stáhnout příslušné aplikace pro iPhone/Android, které umožní přímo získat uživateli do svého chytrého telefonu aktuální upozornění o zemětřesení (Earthquake Early Warning), tsunami (Tsunami Warning) či další upozornění týkající se počasí (Weather Warning).
Potřebné informace týkající se připravenosti na mimořádnou událost lze po příjezdu do Japonska získat v hotelu či na místních úřadech. Českým občanům se doporučuje, aby se vyvarovali cestování do všech veřejnosti nepřístupných zón v okolí jaderné elektrárny Fukushima, která se nachází v prefektuře Fukushima na severovýchodním pobřeží ostrova Honshu.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovatelům, aby se při svých cestách zapsali do Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) na webové stránce http://drozd.mzv.cz/ . Při registraci prosím uvádějte místo i prefekturu pobytu v Japonsku.
Doprava
Na ulicích se jezdí vlevo, umístění světelných dopravních signálů bývá až za křižovatkou. Chodec má absolutní přednost. Velká část cyklistů jezdí po chodnících, předpokladem je však ohleduplnost k chodcům. Po celé zemi jsou na cestách vyznačeny slepecké značky a umístěny slepecké signály. Autoprovoz je sice značně silný, ale korektní. Orientace v japonských městech a na silnicích může být obtížná. Proto preferovanou alternativou k jízdě autem po Japonsku je využití rozvinuté sítě vlakové přepravy. Pro turistické cesty je výhodné zakoupení tzv. Japan Rail Pass, který zahrnuje trasy rychlovlaku Shinkansen po celém území Japonska - http://www.japanrailpass.net/en/ .
Tokio je pokryto hustou sítí linek vlaků, metra a autobusů, které spravují různí operátoři. Přeprava vlakem či metrem je nejvíce pohodlný způsob pohybu v centrální části Tokia. Vlaky jsou spravovány společností JR East , metro má naopak operátory dva: Tokyo Metro a Toei Subways . Přeprava taxi je také rozšířená. Vozidla taxi jsou čistá, služba korektní, může překvapit pouze vysoká cena za přepravu. Stejně jako při placení jiných služeb, spropitné se neplatí.
Držitelé cizích cestovních dokladů si mohou ve vybraných půjčovnách aut po celém Japonsku zakoupit tzv. Japan Express Pass (dálniční známku), který jim umožní neomezené cestování po většině dálnic v Japonsku.
Stravování
Hlavní složku japonské stravy tvoří ryby, mořské produkty a zelenina. Při přípravě a aranžování potravin se Japonci řídí zásadou, že barvy a vzory na talíři by měly ladit a nádobí by svým vzorem mělo odpovídat ročnímu období. Mezi nejznámější typicky japonské pokrmy patří suši (rýže ochucená octem se syrovou rybou či zeleninou, často srolovaná do plátku mořských řas), sašimi (syrová ryba nakrájená na tenké plátky) či tempura (ryba či zelenina smažená v těstíčku). Neméně proslavená je ryba fugu, ze které musí být velice opatrně odstraněna kůže a některé vnitřní orgány, jež jsou smrtelně jedovaté. V zemi existuje řada restaurací, které nabízejí rozsáhlý výběr jídel z asijské kuchyně. Ve velkých městech a turistických oblastech jsou typické rychloobslužné restaurace. Jídlo konzumují Japonci pomocí jídelních hůlek či větší lžíce /v případě tekutých pokrmů/, v dražších restauracích je možné požádat o vidličku a nůž. Ve společenské etiketě existuje řada zvláštností, se kterými by se měl turista před návštěvou této země seznámit. Při platbě v restauracích či za jiné služby se neplatí spropitné, toto gesto, jinak běžné v jiných částech světa, se od zákazníka neočekává. Typickým tradičním japonským alkoholickým nápojem je saké - rýžové víno. V současnosti je v Japonsku asi 3000 výrobců tohoto nápoje. Doba oběda je mezi 12:00 až 13:00 hodinou a večeře mezi 19:00 až 20:00 hodinou.
Ubytování
Ubytování za přijatelné ceny lze vyhledat prostřednictvím Japonské národní turistické organizace /Japan National Tourist Organisation/, která zájemcům nabízí nepřeberné množství informací a praktických typů pro cestování.
Místní zvyky
Obyvatelé Japonska se vyznačují mimořádnou uctivostí a zdvořilostí. Od svých zahraničních partnerů očekávají korektnost, spolehlivost, stálost a vysoce profesionální přístup. Po formální stránce by se jednání s Japonci mělo vyznačovat velkou zdvořilostí a neuspěchaností. Za nevhodný se považuje příliš hlasitý projev a výrazná gestikulace. Pro cestovatele do Japonska se doporučuje vlastnit zásobu vizitek, které se podávají japonskému partnerovi oběma rukama.
Svátky
Japonsko je velmi tradiční země. Během roku slaví její obyvatelé řadu svátků, které mají původ většinou v náboženské tradici.
Japonské svátky se slaví ve dnech:
1. ledna, druhé pondělí v lednu, 11. a 23. února, Jarní rovnodennost v březnu, 29. dubna, 3., 4. a 5. května, třetí pondělí v červenci, 11. srpna, třetí pondělí v září, Podzimní rovnodennost v září, druhé pondělí v říjnu, 3. a 23. listopadu (celkem 16 dnů). Pokud svátek připadá na neděli, je podle zákona o státních svátcích přesouván na pondělí.
Od poloviny července do konce srpna jsou zavřeny školy z důvodu letních prázdnin. Buddhistické svátky 14. a 15. srpna nejsou státem stanovenými dny volna, je však třeba předpokládat, že mnoho Japonců v těchto dnech čerpá svoji dovolenou.
Otevírací hodiny
Úřední hodiny jsou na většině úřadů od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00 - 17: 30 hodin. Obchody mají většinou otevřeno sedm dní v týdnu od cca 9:00 nebo 10:00 do 19:00 nebo 20:00 hod. V Japonsku je rozšířená síť non-stop obchodů se základními potravinami a jiným základním spotřebním zbožím. Jsou snadno rozeznatelné podle mimořádně jasně osvětlených obchodních prostor.
Pošty mívají otevřeno od pondělí do pátku od 09:00 do 17:00 a v sobotu od 09:00 do 12:30 hod. Většina pošt je nicméně v sobotu zavřena (kromě centrální pošty a ATM).
Banky a peněžní prostředky
Banky mají otevřeno od pondělí do pátku od 09:00 do 15:00, bankomaty jsou k dispozici většinou od 7:00 do 21:00 a bankomaty non-stop obchodů (např. SEVEN-ELEVEN, LAWSON, Family Mart atd.) jsou k dispozici 24 hodin denně. Při cestování do Japonska je rozumné mít k dispozici finanční hotovost a nespoléhat se zcela na využití bankovních a kreditních karet. Japonské bankomaty totiž nemusí tyto karty akceptovat a rovněž finanční úhrada jejich prostřednictvím může být problematická. Doporučuje se proto před cestou do Japonska použitelnost karty ověřit. Doporučuje se také část finančních prostředků směnit již před vstupem na území Japonska, či ihned po příletu na letišti, neboť vyhledat směnárnu může být obtížné.
Technické normy
V Japonsku existují jiné technické normy než v Evropě. Zásuvky (“amerického” typu) fungují na 100 voltů (frekvence je buď 50 Hz nebo 60Hz, Japonsko používá obou frekvencí v různých částech země). Na velkých letištích (Tokio, Osaka) je možné si po příletu koupit japonské SIM s dostatečným množstvím dat na celou dobu pobytu.
Počasí
Klimatické podmínky jsou na podzim, v zimě a na jaře velmi příznivé, v létě však dosahuje teplota vysokých hodnot (30-38°C) při značné vlhkosti.
Čas
Časový rozdíl mezi Japonskem a ČR je + 8 hodin (v období zimního času) a + 7 hodin (v období letního času).
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV