Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Bhútán Tigers Nest
Bhútán Bhútán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Podmínky vstupu do země a informace o podání žádosti o vízum lze ověřit u velvyslanectví Bhútánu, např. ZÚ Bhútánu v Bruselu, email: infobhutan@bhutanembassy.be, nebo na webových stránkách MZV Bhútánu: http://www.mfa.gov.bt/visa, či oficiálních stránkách bhútánské vlády, které se věnují turismu v zemi: http://www.tourism.gov.bt/.

Turistický ruch je v zemi velice omezen. Do Bhútánu je možné cestovat buď na pozvání vlády anebo jako turista. Turisté musí cestovat pouze ve skupinách po předem připravených a zaplacených trasách s oficiálním turistickým průvodcem. Veškeré formality musí být vyřízeny před příjezdem do země přes cestovní kancelář, respektive přes bhútánského tour operátora nebo některého z jejich mezinárodních partnerů.

Pro vstup do Bhútánu je nutné vízum. Vízum je vydáváno při příjezdu, ale žádost musí být podána ještě před cestou do země. Žádosti o turistická víza podává cestovní kancelář.

Vstup do Bhútánu je možný pouze letecky. Všichni příchozí turisté se musí registrovat prostřednictvím licencované bhútánské cestovní kanceláře a musí s platností novely zákona o příspěvku z turismu zaplatit od 20. června 2022 denní poplatek za udržitelný rozvoj. Bhútánský parlament  novelou zvýšil pro turisty povinný poplatek za udržitelný rozvoj (tzv. SDF) z 65 USD na 200 USD , který je vyžadován za každý den pobytu v Bhútánu.  Studentům řádného denního studia ve věku 12-25 let může Turistická rada Bhútánu  (TCB = Tourism Council of Bhutan) přiznat 25% slevu, dětem ve věku 6-12 let 50%. Za děti do 5 let věku se Minimum Daily Package  neplatí.

Minimum Daily Package se hradí minimálně 4 týdny před cestou do Bhútánu a bez této úhrady není vydáno bhútánské vízum.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.