Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
Před každou cestou do Bangladéše je doporučováno informovat se aktuálním vývoji situace, pokud jde o přírodní jevy a také případná bezpečnostní rizika. Vezměte v úvahu, že Česká republika zde nemá velvyslanectví. Pro Bangladéš je akreditován zastupitelský úřad České republiky v Dillí. V Dháce působí Honorární konzulát – kontaktní údaje viz níže.
V případě, že se dostanete do potíží, neváhejte se obrátit na Honorární konzulát ČR v Dháce - honorárním konzulem ČR v Dháce je pan A. S. M. Mohiuddin Monem.
Honorární konzulát ČR v Dháce (komunikace pouze v angličtině)
Adresa: Monem Business District, Level 2, East Tower, 111, Bir Uttam C. R. Dutta Road, 1205 Dháka
Telefon: +88 02 963 / 2011, 2012, 2013, 2304, 2305, 2306, 2307, 2308, 2309, 2310, 2317, +88 02 967 6855, +88 02 966 5534, +88 02 966 8638, +88 02 861 0679
Fax: +88 02 961 2012, +88 02 963 2315
Email: dhaka@honorary.mzv.cz
Vedoucí: ASM Mohiuddin MONEM
Funkce: honorární konzul
K dispozici je Vám Velvyslanectví České republiky v Dillí
Adresa: 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
Telefon: +91-11-2415 5200
Nouzová linka: +91-99-10999460
Email: newdelhi.embassy@ mzv.gov.cz
Konzulární úsek: newdelhi.consulate@mzv.gov.cz
Užitečné kontakty
Kontaktní bangladéšské úřady:
Oddělení pro imigraci a cestovní doklady Bangladéše: https://www.visa.gov.bd/
Víza on arrival: Visa on Arrival (VOA) - Bangladesh Embassy, https://bangladeshembassy.de/visa-on-arrival-voa
Velvyslanectví Bangladéše v Berlíně: https://berlin.mofa.gov.bd/
Institut epidemiologie, kontroly onemocnění a výzkumu: www.iedcr.gov.bd/
Ministerstvo zdraví rodinných záležitostí - http://www.mohfw.gov.bd/
Obecné informace, měna
Většina obyvatelstva ve větších městech hovoří alespoň částečně anglicky. Neočekávejte však, že tímto jazykem hovoří všichni místní obyvatelé.
Časový posun proti České republice je v zimě 5 hodin a v létě 4 hodiny.
Místní měnou je bangladéšská taka (1 USD je cca 119 BDT). Cizí měnu můžete použít při platbě v renomovaných hotelech. Cestovní šeky mohou být proplaceny v bankách a na letištích. Použít lze zavedených platebních karet. Buďte však opatrní při jejich používání, protože existuje hrozba podvodů. Standard Chartered Bank má bankomaty po celém Bangladéši. HSBC má bankomaty v Dháce, Chittagongu a Sylhetu. V Dháce a dalších městech po celém Bangladéši jsou k dispozici komerční služby převodu peněz z České republiky (např. Western Union). Vyplatí se nechat si při vstupu potvrdit celní a devizové prohlášení. Jeho předložení totiž někdy vyžadují banky a směnárny, zejména při výměně většího množství valut.
Místní zákony odrážejí skutečnost, že Bangladéš je většinově islámská země. Měli byste vždy respektovat místní tradice, zvyky, zákony a náboženství a vyvarovat se chování, které by mohlo urazit jiné kultury nebo náboženská vyznání, zejména během svatého měsíce ramadánu. Měli byste se oblékat vhodně, aby nedošlo k přestupku. Ženy by měly mít zakrytá ramena a nosit dlouhé sukně nebo kalhoty. Nedoporučujeme nošení šortek, sukní nad kolena nebo tílek.
Bezpečnostní situace a riziko terorismu
Bangladéš je zemí s politicky velmi aktivním obyvatelstvem. Politická shromáždění a demonstrace se mohou rychle změnit v násilné a mohou vést ke střetům s bezpečnostními složkami státu. Během demonstrací a stávek („hartálů“) může ve městech po celé zemi docházet ke žhářství, násilnostem a vandalismu, které mohou mít za následek i oběti na životech. Možné jsou útoky proti majetku a veřejné dopravě.
Čeští občané nacházející se v Bangladéši by měli během svého pobytu zachovávat maximální opatrnost, vyhýbat se většímu shluku lidí, veřejným shromážděním, místům možných demonstrací nebo násilných střetů, řídit se doporučeními místních úřadů a sledovat aktuální dění.
V posledních letech došlo na Bangladéši k několika teroristickým útokům. V zemi operují různé radikální islamistické organizace, kterým jsou útoky připisovány. Hrozba teroristických útoků existuje i do budoucna.
Občas dochází k útokům na menšinové náboženské komunity a k útokům zaměřeným na policii a bezpečnostní složky. Patřily k nim i útoky improvizovanými výbušnými zařízeními (IED) ve velkých městech. Některé radikální skupiny se rovněž zaměřily na osoby, které podle jejich názoru zastávají názory a životní styl odporující islámu.
Dbát zvýšené opatrnosti doporučuje MZV ČR zejména v případě plánované cesty do jihovýchodní části země do regionu Chittagong Hill Tracts (zahrnuje okresy Rangamati, Khagrachari a Bandarban), kde může být pohyb omezen dle aktuálních nařízení místních úřadů. V oblasti dochází k častým násilným činům a trestné činnosti. Při cestě do této oblasti je třeba se informovat u místních úřadů a vyřídit si potřebná povolení.
Více informací lze získat na: https://chittagongdiv.gov.bd nebo Chittagong Divisional Commissioner’s Office (tel: 031 615 247) a Chittagong Deputy Commissioner’s Office (tel: 031 619 996).
V důsledku probíhajícího násilí v Myanmaru a přesídlení téměř jednoho milionu rohingských uprchlíků do Bangladéše nedoporučujeme navštěvovat okresy Ukhia a Teknaf v jižní části okresu Cox's Bazar, kde se uprchlíci nacházejí. Při případné návštěvě této oblasti se informujte u místních úřadů o podmínkách návštěvy a případném povolení ke vstupu.
Dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu podél hranice s Indií. Existují pravidelné zprávy o osobách zabitých nebo zraněných v důsledku nezákonného překročení hranic s Indií. V příhraniční oblasti dochází k příležitostným potyčkám mezi indickou a bangladéšskou pohraniční stráží včetně přestřelek.
Pro aktuální informace o vývoji bezpečnostní situace v Bangladéši a podmínkách cestování a vstupu do země, doporučujeme sledovat webové stránky MZV ČR: Cestování | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.
V případě potřeby konzulární asistence je možno se obrátit na Velvyslanectví ČR v Dillí, a to v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu a mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +91 991 099 94 60. Kontaktovat lze rovněž Honorární konzulát ČR Dháka.
Všem cestovatelům doporučujeme registraci v systému DROZD.
Kriminalita
Ve větších městech hrozí pouliční kriminalita, podvody, kapesní krádeže. Policie upozorňuje na rostoucí počet zločineckých gangů působících zejména v Dháce a dalších velkých městech, od kterých hrozí loupeže a násilné trestné činy. Zloději často pracují ve dvojicích na motocyklech nebo motorových rikšách známých jako „CNG“.
Mezi potenciální hrozby patří ozbrojené loupeže a krádeže cenností, násilné trestné činy a znásilnění. Cestující využívající rikši, taxíky, autobusy nebo vlaky jsou ohroženi násilnou trestnou činností, zejména v noci. Pokud cestujete sami, vyhněte se používání veřejné dopravy.
Dávejte si pozor na kapsáře a zloděje tašek. Při chůzi na veřejnosti nepoužívejte mobilní telefon. Vyvarujte se nošení nebo ukazování velkých částek peněz nebo nošení draze vypadajících šperků či hodinek.
Drogy
Za držení nelegálních drog a obchodování s nimi hrozí přísné tresty. Za některé trestné činy související s drogami hrozí trest smrti nebo doživotí.
Počasí a klimatické podmínky
V Bangladéši lze rozlišit tři hlavní roční období. Chladné období (které je pro návštěvu země nejlepší), trvá zhruba od září do února. V únoru začínají teploty stoupat a přichází horké období, které trvá až do konce května. V tomto období je návštěva Bangladéše velmi vyčerpávající a nepříjemná. Následuje deštivý monzun, který trvá zhruba od června do září
Bangladéš je zemí, které sužují časté záplavy a sesuvy půdy způsobené pravidelnými silnými monzunovými dešti a cyklóny.
Před cestou sledujte předpověď počasí. Aktualizované zprávy o počasí lze nalézt na webových stránkách http://www.bmd.gov.bd/.
Monzunové období trvá od června do září a může způsobit rozsáhlé záplavy a narušení cestování.
Pokud v tomto období hodláte cestovat, měli byste se informovat na aktuální stav pozemních komunikací a zjistit aktuální informace o počasí od Bangladéšského meteorologického oddělení (Bangladesh Meteorological Department) na https://live8.bmd.gov.bd/.
V Bangladéši hrozí nebezpečí tropických cyklónů. Sledujte zprávy o počasí od bangladéšského meteorologického oddělení a Světové meteorologické organizace na: https://severeweather.wmo.int/
Bangladéš může být zasažen tsunami. V některých případech vydá bangladéšská vláda varování před tsunami. Sledujte místní zpravodajství a řiďte se případnými radami místních úřadů.
Přibližně polovina Bangladéše, včetně měst Moulvibazar a Sylhet, se nachází v zóně s vysokým rizikem zemětřesení. Ostatní oblasti, včetně Dháky, jsou vystaveny střednímu riziku. K otřesům a zemětřesením, obvykle slabším, dochází příležitostně.
Doprava
K rychlému přesunu do vzdálenějších částí země lze použít letecké spojení, přičemž ceny letenek jsou nízké. Železniční síť je sice v Bangladéši poměrně hustá, na mnoha místech ale bohužel nemá návaznost přes řeky. Vybrat si můžete od luxusní klimatizované první třídy přes několik mezistupňů až po přeplněnou druhou třídu bez rezervace. Nejrozšířenějším dopravním prostředkem v Bangladéši je autobus. Zvláštností Bangladéše jako přímořské země protkané množstvím řek je rozvinutý systém lodní dopravy. Na bangladéšských řekách provozuje lodní dopravu řada státních i soukromých společností, na palubě lze většinou koupit jídlo a pití. Nejběžnějším dopravním prostředkem po městech jsou rikši a cyklorikši (viz dále).
K řízení v Bangladéši potřebujete mezinárodní řidičský průkaz (IDP) podle mezinárodní konvence z roku 1949 a řidičský průkaz ČR.
Bangladéš má vysokou míru dopravních nehod, mnoho vozidel nemá řidičské oprávnění a není způsobilých k provozu na pozemních komunikacích. Po silnicích jezdí velké množství rikš a ignorují dopravní předpisy.
Jízda v noci je obzvláště nebezpečná, protože mnoho řidičů buď používá dálková světla nebo jezdí bez rozsvícených světel. Pokud cestujete mezi městy po setmění, hrozí také riziko okradení. Vyvarujte se jízdy v noci sami.
V Bangladéši jsou k dispozici aplikace pro přepravu osob, jako je Uber.
Autobusy - mezi rizika cestování autobusem patří zejména extrémně špatné standardy údržby a řízení, časté dopravní kolize, některé s následkem smrti, znásilnění, sexuální útoky a další trestné činy, někdy páchané posádkou autobusu. Vyhněte se cestování autobusem sami a v noci.
Vlak - železniční síť je rozsáhlá, ale stará a obecně považovaná za pomalou. Mezi rizika při cestování po železnici patří časté smrtelné nehody, mosty a komunikace v nebezpečném stavu poškozené povodněmi, kriminalita, včetně krádeží a sexuálních útoků. V některých vlacích si můžete zamknout dveře kupé první třídy. Pokud cestujete v noci, ujistěte se, že jsou dveře zamčené.
Informace o cestování po železnici naleznete na stránkách Bangladéšských železnic //www.railway.gov.bd.
Lze doporučit spíše cestovat po Bangladéši vlakem. Cestování pronajatým vozem nedoporučujeme. V Bangladéši je na velmi nízké úrovni bezpečnost silničního provozu a často dochází k dopravním nehodám s tragickými následky
Letecká doprava - vzhledem k bezpečnostní situaci v Bangladéši dochází k častým přerušením letecké dopravy, často v krátkém časovém horizontu. Buďte v kontaktu se svou leteckou společností.
Říční a námořní doprava - mezi rizika trajektů patří zejména nebezpečná přeplněnost, zejména během náboženských svátků a jiných festivalů, chybějící nebo nevhodné bezpečnostní a záchranné vybavení, nedostatečné komunikační vybavení a zločinecké gangy, které se zaměřují na plavidla.
Celní předpisy
Existují přísná pravidla pro zboží, které můžete do Bangladéše dovézt nebo z Bangladéše vyvézt. Musíte deklarovat vše, co může být zakázáno nebo podléhat dani či clu. Aktuální informace naleznete na bangladeshcustoms.gov.bd.
V závislosti na částce, se kterou cestujete, může být nutné deklarovat cizí měnu nebo bangladéšské taka. Aktuální informace k převozu peněz do Bangladéše nebo z Bangladéše naleznete na http://bangladeshcustoms.gov.bd/relevant/foreign_currency_declaration_form.
Cestovní šeky si můžete nechat proplatit v bankách a na letištích. Bankomaty jsou k dispozici ve většině městských oblastí a přijímají mezinárodní platební karty. Ve venkovských oblastech je bankomatů méně.
Ubytování
V Bangladéši se lze ubytovat od těch nejlevnějších ubytovacích zařízení až po špičkové hotely. Ze zdravotních, hygienických a bezpečnostních důvodů nedoporučujeme ubytování v levnějších zařízeních. Některá zařízení odmítají ubytovat společně nesezdané páry, resp. páry s různým příjmením.
Hygienické podmínky
Bangladéš je velmi chudou zemí, kde jsou hygienické podmínky obecně na nízké úrovni. Při cestování do Bangladéše je nutno dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Nelze vyloučit výskyt bolesti žaludku a střevní potíže. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě dlouhodobějších zdravotních problémů je nutno vyhledat lékařskou pomoc.
Strava
V Bangladéši najdete podobnou kuchyni, jako v severní Indii, snad jen vliv muslimské kultury je zde o něco zřetelnější. Projevuje se především tím, že se v Bangladéši jí více masa nebo hovězí maso. Strava je často silně kořeněná. Základem bangladéšské kuchyně jsou především jídla z rýže. Je zapotřebí uplatňovat zvýšené požadavky na stravovací návyky, zejména při konzumování potravy mimo hotely a zavedené restaurace.
Turisté by měli pít jen vodu z uzavřených plastikových lahví. Alkohol je v Bangladéši k dostání pouze v drahých (často hotelových) restauracích. Běžně jsou k dostání nealkoholické nápoje.
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV