Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
V Bangladéši nefungují jednotná tísňová volání na záchrannou službu. Lze volat číslo 999, které Vás spojí na bangladéšskou policii, s nimi lze komunikovat o konkrétní pomoci.
V Dháce je telefonní číslo na záchranou službu 01919-339689, které Vás spojí na záchrannou službu v hlavním městě.
Další zdravotnické záchranné služby v Dháce jsou Ambulance Service Bangladesh: + 9901405-600700, letecká záchranná služba má číslo: +880 1744-129915 nebo záchranná služba Dhaka United Hospital + 880 191 400 1234, všechny tyto služby jsou zpoplatněny.
Mezi nejlepší nemocnice v Dháce se řadí Square Hospital, United Hospital, Apollo nebo Evercare Hospital Dhaka. Jedná se o soukromá zdravotnická zařízení, služby jsou zpoplatněny.
Ve větších městech lze najít zdravotní péči na přijatelné úrovni, přestože hygienické standardy zdravotnických zařízení jsou v porovnání s evropskými zvyklostmi výrazně nižší. Ve venkovských oblastech je situace mnohem horší.
Je vhodné si s sebou vzít pravidelně užívané léky a navštívit v případě potřeby pouze renomovaného anglicky mluvícího lékaře. Zdravotní péči si zahraniční návštěvníci musí hradit v hotovosti. Je proto vhodné mít dostatečnou finanční zásobu a před cestou sjednat zdravotní pojištění. Zdravotní péči je lépe vyhledávat u soukromých zdravotnických zařízení.
Obecně platí, že do Bangladéše by měly jezdit pouze osoby v dobrém zdravotním stavu a vybavené příslušnými očkováními.
Bangladéš patří mezi zdravotně rizikové země. Zdravotní rizika pro cestující do Bangladéše představují například horečka dengue a další onemocnění přenášené komáry včetně malárie, chikungunya a viru Zika, které se mohou vyskytovat po celý rok, ale jsou rozšířenější v období dešťů, od května do září. Zdravotní riziko představuje také silné znečištění ovzduší, zejména od listopadu do března.
Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A, poliomyelitidě, tetanu, břišnímu tyfu. V případě cest do Bangladéše v době od října do prosince nebo v období dešťů se doporučuje i očkování proti choleře. Při pobytu na venkově hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou. Při pobytu mimo Dháku existuje celoroční riziko nákazy malárií. V období od června do září se v Bangladéši mohou vyskytnout případy japonské encefalitidy. Při pobytu v terénu hrozí uštknutí jedovatými hady. Doporučujeme sledovat aktuální informace na webové stránce MZV ČR.
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV