Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tanzánie
Tanzanie Tanzanie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Příjezd do země

Vstup do země je možný letecky přes mezinárodní letiště v Dar es Salaamu, Kilimanjaro (mezi městy Arusha a Moshi) nebo Zanzibar (ve městě Stonetown), příp. po silnici z Keni, Ugandy, Rwandy nebo Zambie.

S ohledem na protiepidemická opatření je třeba se krátce před cestou informovat o aktuálním stavu na silničních hraničních přechodech.

Příjezd po silnici z území Burundi nebo Mosambiku se z bezpečnostních důvodů důrazně nedoporučuje.

Použití lodní dopravy z Keni nebo Ugandy (po Viktoriině jezeře), příp. z Demokratické republiky Kongo (jezero Tanganyika) či z Malawi (jezero Malawi) se nedoporučuje.

Terorismus

Extrémisté napojení na islámskou teroristickou skupinu aš-Šabáb se sídlem v Somálsku představují hrozbu v celém regionu východní Afriky a jsou považováni za aktivní i v Tanzanii. Nebezpečí teroristických útoků v Tanzanii je proto poměrně velké. Přestože od r. 1998 (útok na velvyslanectví USA v Dar es Salaamu) se v zemi neodehrál žádný velký teroristický útok, došlo k řadě incidentů menšího rozsahu. V říjnu 2020 byla napadena vesnice Kitaya poblíž hranic s Mosambikem, útok provedli islámští extremisté operující ze severního Mosambiku hlásící se k Islámskému státu.

Většina útoků se zaměřuje na místní bezpečnostní síly, i když vyloučené nejsou ani útoky na západní zájmy. Mnoho incidentů v Tanzanii je však nejasného původu, pachateli mohli být i členové zločineckých gangů.

Mezi potenciální cíle útoků patří místa navštěvovaná cizinci. Buďte vždy ostražití, zejména v přeplněných oblastech a na veřejných místech, jako jsou kostely a mešity, dopravní uzly, hotely, obchodní centra, restaurace a bary, a během velkých shromáždění, jako jsou sportovní nebo náboženské akce.

Bezpečnostně rizikové oblasti

Nedoporučujeme cestovat do oblasti, která sousedí s mosambickou provincií Cabo Delgado. Důvodem je vysoké bezpečnostní riziko teroristických útoků a únosů, jejichž pachateli jsou islamistické extremistické skupiny napojené na Islámský stát. Útok v této oblasti v říjnu 2020 spáchala 300-členná teroristická skupina, která přešla slabě hlídanou tanzansko – mosambickou hranici.

Necestujte do oblasti u hranic s Konžskou demokratickou republikou, kde hrozí riziko od ozbrojených povstaleckých skupin přecházejících z druhé strany hranice, a do pohraniční oblasti s Burundi a Rwandou, kde byla zaznamenána ozbrojená přepadení a únosy aut.

Bezpečnostní situace

Politická situace je na většině území Tanzanie stabilní. Všeobecné volby v říjnu 2020 proběhly převážně pokojně, bez násilných incidentů proběhlo i předání moci po náhlém úmrtí prezidenta Johna Pombe Magufuliho v březnu 2021.

Vyhýbejte se všem demonstracím a shromážděním. Byly zaznamenány případy, že demonstrace a politická shromáždění v Tanzanii vedly k násilí a k úmrtím, zvláště na ostrovech Zanzibar a Pemba. Sledujte místní i mezinárodní sdělovací prostředky a pokud se dozvíte o protestech v okolí, snažte se ihned oblast opustit.

Z bezpečnostního hlediska je pro turisty a návštěvníky největším problémem vysoká míra kriminality. Přestože je většina návštěv Tanzanie bezproblémová, zvyšuje se počet násilných a ozbrojených incidentů. Zprávy z velvyslanectví sídlících v Dar es Salaamu zmiňují oběti přepadení (oblíbená metoda je např. vytrhávání kabelek a tašek z jedoucích motocyklů), ozbrojených loupeží a vloupání do bytů, domů a rekreačních objektů po celé zemi.

V Dar es Salaamu byly zaznamenány případy únosů cizinců; oběti byly okradeny, resp. pod hrozbou násilí nuceny vybírat hotovost z bankomatů nebo zajišťovat svým únoscům hotovostní převody až do výše 5 000 EUR prostřednictvím Western Union. Jsou zaznamenány i případy únosů turistů, kdy únosci požadovali, aby příbuzní či známí obětí platili ze zahraničí vysoké výkupné za jejich propuštění.

Únosům a loupežným přepadením zpravidla předcházelo použití vozu (údajné) taxislužby či kontakt s osobami, kteří se cizincům snaží nabízet a prodávat různé zboží, resp. náhle se “spřátelit”.

Mimořádně vysokou opatrnost doporučujeme při cestách z mezinárodního letiště v Dar es Salaamu, na němž se pohybují osoby nabízející taxislužbu, které pracují pro kriminální skupiny. Za bezpečný transport z letiště lze považovat vozy taxi vybavené systémem GPS, například toho typu, jaké provozuje firma Uber, či minibusy sjednané renomovanými hotely.

Rizikovými místy jsou trhy a jakákoli místa s většími shluky lidí (např. autobusová nádraží), která navštěvují cizinci a která přirozeně přitahují kapsáře. Nenavštěvujte chudinské čtvrti (slumy).

Vyvarujte se viditelného nošení velkého množství hotovosti nebo cenných předmětů včetně drahých šperků, hodinek, fotoaparátů a mobilních telefonů.

Na oslovení od pouličních obchodníků a žebráků (a to včetně dětí, které mohou být členy nečekaně agresivních dětských gangů) je nutné nereagovat a dané místo co nejrychleji opustit.

Cestovní pas nechejte v hotelovém trezoru, s sebou noste pouze jeho fotokopii. Pokud jste napadeni, nebraňte se. Pokud nesete tašku, je bezpečnější ji držet volně za rukojeť nebo nechat viset z ramene než připevnit si ji popruhem přes hrudník. Oběťmi zlodějů, kteří strhávají kabelky a tašky, se stávají chodci i cyklisté.

Vyhýbejte se chůzi a běhu o samotě, zejména v izolovaných oblastech a na plážích. Ve velkých městech se doporučuje nevycházet na ulici po setmění, při večerních návratech z restaurace je nutné mít předem domluvený odvoz nebo si nechat zavolat prověřené taxi.

Ve městech je třeba neustále sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat větší odstup a důsledně se vyhýbat větším skupinám lidí.

Zvláštní opatrnost doporučujeme na místech navštěvovaných turisty a členy mezinárodní komunity. V Dar es Salaamu patří ke zvláště rizikovým oblastem centrum města, autobusové nádraží Ubungo a poloostrov Masaki / Oyster Bay, zejména na Coco Beach a podél Toure Drive.

Na Zanzibaru dochází k bezpečnostním incidentům ve městě Stone Town a v hotelech a na oblíbených turistických plážích po celém ostrově.

Pokud potřebujete kontaktovat pohotovostní službu (policie, zdravotní záchranná služba), vytočte číslo 112 a požádejte o pohotovostní službu, kterou požadujete. Praxe ovšem ukazuje, že tísňová linka ne vždy funguje.

V případě hlášení přepadení na policejní stanici je třeba pečlivě pročíst policejní protokol, zda jsou v něm události popsané tak, jak k nim skutečně došlo.

Bezpečnost v dopravě

Při cestách autem (též taxi) ve městech vždy zamykejte všechny dveře a zavírejte okna. Ke krádežím z aut a taxíků často dochází během stání v běžném provozu (při čekání na křižovatkách či v kolonách). Nenechávejte cennosti ve vozidlech. Pokud vás zastaví ozbrojení zločinci, nepokoušejte se klást odpor.

Nepoužívejte náhodné (často nelicencované) taxíky. Pokud je to možné, měli byste si zařídit taxi prostřednictvím oficiálního zařízení, například hotelu.

Při řízení vozidla je třeba dbát zvýšené pozornosti; nehodovost je velmi vysoká. Dopravní nehody s účastí vozidel veřejné dopravy jsou časté.

Nedoporučuje se cestovat autem po setmění. Auta jezdí často neosvětlená či zůstávají bez jakékoli výstrahy a osvětlení odstavena v jízdním pruhu. Značné riziko představují časté neosvětlené motocykly a jízdní kola, jakož i pohyb velkého množství chodců kolem vozovky. Na venkově je běžný výskyt hospodářských zvířat na silnici. Velmi nepříjemné je i všeobecně rozšířené používání dálkových světel protijedoucími řidiči. Na trase je vždy třeba mít předem zajištěno ubytování.

Veřejné dopravní prostředky (zejména mikrobusy) jsou technicky zanedbané a jejich řidiči velmi bezohlední. Jejich použití se nedoporučuje z bezpečnostních i hygienických důvodů.

Většina silnic mimo hlavní tahy není v dobrém stavu, asfaltový povrch je často poškozený. Běžné jsou nezpevněné komunikace, z nichž mnohé jsou zejména v období dešťů jen velmi obtížně sjízdné. Nebezpečí jízdy po silnicích zvyšuje mimořádně silný provoz většinou technicky značně zanedbaných vozidel, včetně těžké nákladní tranzitní dopravy. Při řízení je nezbytné neustále sledovat situaci kolem sebe a udržovat větší odstup od ostatních vozidel. Řidič musí být připraven na řízení na levé straně silnice, na nepřítomnost dopravního značení (dopravní značky i směrovky) a především na velmi volný výklad pravidel silničního provozu. Je proto důležité věnovat pozornost očnímu kontaktu řidičů a gestikulaci.

V případě nehody (a to včetně srážky s chodcem či cyklistou), která umožňuje pokračovat v jízdě, se doporučuje nezastavovat a dojet k nejbližší policejní stanici; v opačném případě se doporučuje pokud možno neopouštět vozidlo (může jít o účelově spáchanou dopravní nehodu s cílem přepadení) a telefonicky informovat policii (pohotovostní čísla: 112 nebo 999).

Cestování autem do odlehlejších oblastí Tanzanie se doporučuje v doprovodu nejméně jednoho dalšího auta kvůli bezpečnosti, nebezpečí uvíznutí nebo možným poruchám.

Použití lodní dopravy po jezerech (Viktoriino jezero, jezero Tanganyika, jezero Malawi) se vzhledem ke katastrofálnímu technickému stavu trajektů a častým haváriím důrazně nedoporučuje.

V posledních letech došlo k několika tragickým nehodám trajektů provozujících dopravu mezi pevninou a ostrovy Zanzibar a Pemba.

Místní zvyky a další (měna, platební karty, voda, elektřina)

Velkou část obyvatelstva tvoří muslimové, především v pobřežních oblastech a na ostrovech Zanzibar a Pemba. Doporučujeme se proto oblékat konzervativně a respektovat místní obyčeje. Ženám se nedoporučuje mimo turistická letoviska nosit šortky a oblečení bez rukávů, zejména na ostrovech.

Homosexualita je společenské tabu, v současné době je ilegální. Projevy homosexuality na veřejnosti by mohly vést k zatčení a uvěznění.

Tanzanský šilink (TZS) je volně směnitelný při příjezdu a omezeně směnitelný při odjezdu ze země (je nutno se prokázat stvrzenkou o dříve provedené směně). Nejvhodnější valutou pro směnu je americký dolar, velké směnárny akceptují i EUR.

Je vhodné mít k dispozici platební kartu pojištěnou proti neoprávněnému výběru a s omezeným limitem. Při ubytování v hotelech nižší a střední třídy je vhodné platební kartu pokud možno vůbec nepoužívat.

Ve velkých městech jsou k dostání běžné potraviny. Doporučujeme používat výhradně balenou vodu, která je v obchodech běžně dostupná.

V Tanzanii je elektrická síť na 220 V, používán je britský typ zásuvek (ploché kolíky), je proto třeba se vybavit adaptérem (běžně k dostání v místě). Zejména v období dešťů je nutno počítat s poměrně častými výpadky elektrického proudu, vůči nimž jsou hotely lepší kvality chráněny generátory. Obecně platí, že napětí v zásuvkách vykazuje výkyvy, je proto vhodné chránit citlivější elektrické přístroje ochranou proti přepětí (surge protector – dá se pořídit v místě).

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.