Maroko Maroko

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Souhrnně:

  • Maroko je politicky a ekonomicky stabilní zemí, tolerantní a otevřenou vůči turistům.
  • Turisté z Evropy jsou v zemi vítáni a naladění společnosti vůči turistům je převážně pozitivní a přátelské. Sociální napětí v některých regionech, zejména na severu Maroka (oblasti El Hoceima, Tetouan, Nador), sebou nese zvýšené riziko pouličních protestů, které však nejsou zaměřeny proti cizincům.
  • Bezpečnostní situace v Maroku na hlavních turistických místech a trasách je ekvivalentní situaci v hlavních městech např. západní Evropy. V dalším textu upozorníme na místa a na situace, ve kterých je potřeba být ostražitý a věnovat zvýšenou pozornost dění okolo vás. Jedná se zejména o velké aglomerace a dále některé lokality se zvýšeným počtem migrantů, kteří usilují o přechod do Evropy.
  • Tzv. „běžná“ kriminalita (např. krádeže na ulici) se v posledních letech sice mírně zvýšila, ale i přesto zůstává Maroko zemí, ve které se turista může cítit bezpečně. Případů krádeží se zbraní či napadení a ublížení na zdraví je vzhledem k počtu turistů naprosto minimální množství.
  • Stejně jako v Evropě není ani v Maroku možné vyloučit teroristické útoky. Maroko však toto nebezpečí nepodceňuje, je v tomto směru trvale velmi aktivní a nadstandardně spolupracuje s bezpečnostními složkami evropských států a USA. Bezpečnostní orgány jsou v plné pohotovosti, mimořádná pozornost je věnována bezpečnosti turistů.
  • Dopravní infrastruktura je na velmi dobré úrovni, zejména na hlavních silničních tazích. Přesto, bohužel, v Maroku stále dochází k poměrně značnému počtu dopravních nehod. V horách a odlehlých oblastech je možné se setkat s potížemi při cestách autem, zejména v souvislosti se záplavami, nebo s větším množstvím sněhu v horských oblastech.
  • Držení a přeprava jakéhokoliv množství drog je v Maroku trestná. Tresty jsou vysoké a odvíjejí se od množství držené či pašované drogy. Trest se kromě odnětí svobody v marocké věznici skládá také z velmi vysoké pokuty (v řádu statisíců Kč), jejíž nezaplacení bývá trestáno prodloužením délky odnětí svobody o další měsíce či roky. Mnohé věznice jsou přeplněné a i relativně krátký pobyt v nich představuje velmi nepříjemnou zkušenost.
  • Novináři, kteří chtějí na území Maroka natáčet nebo fotografovat, jsou povinni předem požádat Ministerstvo kultury a komunikace o povolení (podrobnosti zde: http://www.mincom.gov.ma/tournage-et-prises-devues-photographiques/).

Zvláštní doporučení se týká Západní Sahary (viz níže).

Obecná doporučení a upozornění:

Pro cestování do Maroka je nejvhodnější využívat služeb organizované turistiky. Vedoucí zájezdu, popř. průvodce, by měl určitě ovládat francouzštinu nebo arabštinu. Marocká turistická infrastruktura (zejména ubytování) je na velmi dobré úrovni. Na místě můžete využít bez obav služeb stovek marockých cestovních kanceláří. Vždy doporučujeme využívat pouze oficiální registrované průvodce, přičemž zvláštní opatrnost je na místě v izolovaných venkovských oblastech a dále historických částech města, kde se jedná spíše o to nezabloudit, než být v nebezpečí. Do Maroka pořádají organizované zájezdy také české cestovní kanceláře.

Velmi oblíbené a obecně bezpečné jsou i individuální cesty automobilem či na motorce. Do Maroka můžete přicestovat po vlastní ose, případně využít služeb půjčoven. Při těchto cestách je však nutné dbát především na bezpečnost při jízdě (viz kapitola níže). Protože pokud je nutné se něčeho v Maroku obávat, pak je to především vysoká nehodovost: ročně na silnicích zahynou či se zraní tisíce osob, místní standardy provozu na silnicích se zřetelně liší od těch evropských.

Pokud chcete cestovat po nezpevněných cestách (pisty) a v málo obydlených horských či saharských oblastech, je vhodné najmout si v cestovních kancelářích místní doprovod či alespoň cestovat ve skupinách. Rozhodně nelze doporučit k cestám do pouště a odlehlých oblastí standardní vozidla.

Individuální cestování po Maroku autostopem či spaní ve volné přírodě mimo kempy se nedoporučuje.

Zásadně nedoporučujeme cestovat v těsné blízkosti hranic s Alžírskem (zhruba 30 km od hranice), a to po celé jejich délce, zejména pak v jižních saharských oblastech mimo hlavní silniční tahy. Vyskytuje se zvýšená přítomnost bezpečnostních sil spojená s ochranou dlouhodobě uzavřené hranice.

Cestování vlakem je bezpečné. Je možné využít bez obav i nočních rychlíků. V zemi je též hustá síť dálkových autobusových spojů, kvalita autobusů a služeb v nich je však velmi kolísavá. Množství /především individ. majitelů/ autobusů nesplňuje bezpečnostní předpisy, nicméně situace se každým rokem, obzvláště v oblasti organizované turistiky výrazně zlepšuje. Mezi spolehlivé společnosti je možné zařadit Supratours či CTM.

Cestování taxíky (všímejte si jejich technického stavu a nastupujte jen do těch, které vypadají solidně) je poměrně bezpečné a praktikované sazby a trasy jsou většinou korektní. Malé vozy taxi jezdí pouze v jednom městě (a každé město má jinou barvu svých "petit taxis"), větší vozy  (kam nastupuje až 6 cestujících), většinou bílé staré Mercedesy, resp. Dacia Lodgy se používají na meziměstskou dopravu.

Problémy s cenou bývají v Casablance či v Marrákeši. Někdy je praktické pokusit se nastoupit do taxi jen o několik desítek metrů mimo nejfrekventovanější turistická místa či mimo nádraží. Pokud se před nástupem do vozu nedomluvíte předem na ceně a taxikář nezapne taxametr, doporučujeme požádat řidiče, aby zastavil, že si přejete vystoupit. Buď pak zapne taxametr a můžete pokračovat v cestě, nebo nezapne, vy vystoupíte a bez větších problémů zastavíte jiné taxi.

UPOZORNĚNÍ: Menší taxíky někdy přibírají na část cesty další pasažéry, každý pasažér pak platí jen skutečně ujetou trasu. Ve večerních hodinách se platí zvýšená sazba (zhruba o 30-40% více než přes den). Pokud cestujete do míst, kde není velký provoz vozů taxi, je výhodnější se s taxíkářem domluvit na tom, že na vás počká, případně přijede v domluvenou hodinu. V Marrákeši /nejenom/ již důvěryhodní řidiči taxi na požádání vydají vizitku s telefonním číslem a tak se lze snadno domluvit na „zpáteční“ jízdě.

POZOR: Malé taxíky nemají většinou právo cestovat mimo úředně vyhrazený prostor, smlouvání k ničemu nevede. Příklad: pokud nastoupíte v Rabatu do malého taxíku, nepřeveze Vás přes řeku Bouregreg do Salé, tedy ani na letiště Rabat-Salé.

Doporučený postup při zápůjčce motorového vozidla:

  • výpůjčky vozů realizovat pouze u zastoupení renomovaných specializovaných firem;
  • pokud bude realizována zápůjčka u jiné firmy, žádat automobil do stáří max. 3 let, pouze takový lze plně pojistit, pochopitelně zkontrolovat stav (zejm. pneumatiky).
  • sjednat při zapůjčení vozu plné pojištění vozidla na příslušnou dobu.

V co největší míře se vyhýbejte nočním jízdám - riziko neosvětlených povozů, volně se pohybujících zvířat, neoznačených odstavených vozidel apod.

Plánujete-li cestovat v regionu severní Afriky, pak je třeba mít na zřeteli, že pozemní hranice mezi Marokem a Alžírskem jsou dlouhodobě uzavřené a vztahy těchto dvou zemí jsou napjaté.

MZV ČR nedoporučuje překračovat pozemní hranice mezi Západní Saharou a Mauritánií osobním vozidlem. V oblasti Západní Sahary se v žádném případě nevzdalujte z hlavní silnice, a to zejména do vnitrozemí od hlavní silnice. Zde stále probíhají, sice řídké, ale aktivní vojenské střety. V některých oblastech jsou stále nedeaktivovaná minová pole. Je třeba mít na zřeteli, že oblast Západní Sahary nemá vyřešený svůj status a proto do této oblasti nesahá jurisdikce žádného českého velvyslanectví.

Je dobré dbát zvýšené opatrnosti při cestování v oblasti Rifu, kde je místní obyvatelstvo do velké míry závislé na (nelegálních!) příjmech z pěstování a z obchodu s konopím. Varujeme cestovatele nejen před samotným nákupem drogy, ale i před debatou o nákupu drogy s místními obyvateli, která může být provokací. Jakoukoli nabídku okamžitě a razantně odmítněte.

Vyšší opatrnost, zejména v nočních hodinách, doporučujeme ve městech Casablanca, Tetouan, Fez, Tanger, dále v blízkosti hranic a hraničních přechodů u španělských enkláv Ceuty a Melilly, a poblíž přístavů Tanger-Med, Nador, Al Hoceima. Obecně se doporučuje vyhnout se v nočních hodinách neosvětleným a opuštěným plážím, resp. „od civilizace“ vzdálených míst na takových plážích.

V Maroku je možné se občas setkat s manifestacemi občanů v centrech měst. Je vhodné se vyhnout všem masovým shromážděním a nefotografovat ani protestující občany, ani pořádkové jednotky.

V Maroku je třeba si dávat pozor na běžnou pouliční kriminalitu, zvláště pak na místech vyšší koncentrace turistů. Jedná se zejména strhávání kabelek nebo batohů z jedoucího motocyklu nebo kapesní krádeže. I přes toto varování je třeba uvést, že případů podobných krádeží je relativně málo, nejvíce případů je registrováno v Casablance a v Marrákeši. Rovněž nedoporučujeme nošení nápadné bižuterie či jiných cenností, zejména ve večerních hodinách v centrech měst či v okrajových čtvrtích velkých aglomerací.

V některých turisty hojně navštěvovaných městech (zejména v centru Fezu a v Marrákeši), se lze setkat se samozvanými a velmi dotěrnými průvodci turistů, kteří za své většinou nekvalitní průvodcovské “služby” požadují nepřiměřeně vysoké finanční odměny. Nejlepší je odmítnout ihned, slušně, s úsměvem, ale přitom nekompromisně. Řádní a kvalifikovaní turističtí průvodci Vám rádi na požádání předloží průkazy vydané Ministerstvem turistiky. Většina hotelů je schopna Vám kvalitní a prověřené průvodce zprostředkovat.

Zejména ve velkých městech na málo frekventovaných místech a ve večerních hodinách je možné se setkat s dotěrnými reakcemi některých osob vůči osamělým turistům obojího pohlaví, více však vůči osamělým ženám. Pokud budete mít pocit, že se ve vašem případě tato situace opakuje, doporučujeme pro klidné procházky ve městě zvolit nenápadné oblečení, připojit igelitku s drobným nákupem a svižnou chůzi, kterou přesvědčíte okolí, že přesně víte, kam jdete. V případě, že by situace překročila míru, kterou jste ochotni akceptovat, okamžitě se obraťte na policii, nebo upozorněte na nepřijatelné chování dotěrného jedince např. obsluhu v restauracích či obchodech, kteří v naprosté většině případů zjednají pořádek.

Při koupání v oceánu mimo vyhrazené prostory se pokud možno vždy vyptejte místních, jak silné a nebezpečné jsou tam mořské proudy a zda je místo ke koupání vhodné. Každý rok dochází k tragickým úmrtím dětí i dospělých, které strhne silný proud.

Tento problém se prakticky netýká pobřeží u Středozemního moře, kromě několika málo míst v blízkosti Gibraltarského průlivu. Za poslední dva roky se zlepšilo značení nebezpečných míst. Pokud by vás proud již strhl a někdo blízký na břehu o vás ví, je lepší s proudem nebojovat, nechat se jím vynést dále do moře a pak čekat na přivolanou pomoc, případně se pokusit doplavat na pláž ve zpětném proudu.

Nedoporučuje se koupat ve stojatých vodách a v přehradních nádržích, a to z důvodů možných zdravotních komplikací.

Maroko se nalézá v seizmicky aktivní oblasti. Doporučujeme Vám proto seznámit se se základy bezpečného chování při zemětřesení - například zde: https://www.ig.cas.cz/userdata/files/popular/Codelat.pdf


Respektování místních tradic, zvyklostí a zákonů

Maroko je muslimská země s tradicí umírněného islámu. Respektuje odlišnosti jiných kultur, od návštěvníků však očekává, že budou ctít místní zvyky. V určitých objektech a na určitých místech je tak například nutné přizpůsobit své oblečení i chování místním zvyklostem, což do značné míry platí i pro pohyb na veřejných prostranstvích. Nikde na veřejnosti však ženy cizinky nemusí nosit na hlavě šátky či se zahalovat přehnaným způsobem. Není dobré však na veřejnosti kouřit, zejména během postního měsíce ramadánu /je bráno jako provokace/.

Všechny marocké mešity (s výjimkou mešity Hasana II. v Casablance a několika málo dalších) a muslimské hřbitovy jsou pro turisty (nemuslimského vyznání) nepřístupné. Náhodný vstup do nich není nijak oficiálně pokutován, je však možné, že turista bude na zákaz více či méně zdvořilou formou upozorněn.

Jakýkoliv náboženský proselytismus je zakázán zákonem.

V mnoha marockých (i menších) městech jsou nicméně katolické kostely, kde probíhají pravidelně bohoslužby. V Casablance, Rabatu, Tangeru a Marrákeši jsou „v provozu“
i chrámy protestanské, pravoslavné a synagogy. Na jaře 2019 byl po 100leté pauze uveden do funkce casablanský rabín.

Nedoporučujeme (zejména s neznámými lidmi) hovořit neuctivě či přehnaně kriticky o jejich zemi, o politickém zřízení, králi či náboženství. Pokud není možné se těmto citlivým tématům vyhnout, spíše jen naslouchejte a případně hovořte o životě ve své vlastní zemi.

V době ramadánu je muslimům přísně zakázáno během dne jíst, pít a kouřit na veřejnosti. V některých hotelech a restauracích se však jídlo pro turisty podává, v provozu bývají také obvykle prodejny mezinárodních řetězců rychlého občerstvení ve velkých městech. Je třeba počítat se zkrácenou pracovní dobou většiny úřadů. Během ramadánu bývají obyvatelé během dne unavenější (pozor na silnicích!), podrážděnější a citlivější na dodržování místních zvyklostí.

Pití alkoholu na veřejných prostranstvích je zakázáno po celý rok. Alkohol se nabízí v restauracích a v barech se zvláštním povolením, alkohol (včetně vína a piva marocké výroby) je také možné legálně koupit v mnoha běžných obchodech a supermarketech ve velkých městech, nikoliv však po 19 hodině. V době ramadánu je prodej alkoholu zakázán zcela, včetně supermarketů. Dovoz malého množství alkoholu pro vlastní spotřebu do Maroka je možný-viz kapitola „Celní a devizové předpisy“.

Maročané jsou přátelští a družní, doporučujeme však velkou zdrženlivost při pořizování fotografií či filmování. Slušností je předem se optat, zda je možné pořídit něčí fotografii.

Pasivní i aktivní prostituce je v Maroku nelegální činností. Zejména v případech dětské prostituce se turisté vystavují riziku vysokých trestních sazeb.

Zákon nedovoluje také mimomanželské (pokud je jedním z partnerů muslim) a homosexuální styky, a to nejen na veřejnosti, ale i v soukromí. V případě párů cizinců, ve kterých není přítomen Maročan/Maročanka či muslim/muslimka, se tento zákon v praxi neuplatňuje.

Na ostentativní či nápadně homosexuální chování cizinců na veřejnosti však policie reaguje, v lepším  případě napomenutím, v horším případě může dojít i k vypovězení cizince ze země.

Bezpečnost na silnici

Stav dálnic a většiny silnic první třídy v Maroku je vynikající, na všech ostatních cestách je třeba jet s velkou obezřetností. V horských oblastech a na jihu Maroka je dobré se předem informovat (např. v hotelu či na čerpacích stanicích) na stav a kvalitu silnice, po které chcete jet, zejména pak po větších deštích či v zimě. Některé silnice označené na mapách jako normální obecní silnice mohou být v kritickém stavu a neprůjezdné pro běžná osobní vozidla s nízkým podběhem.

Pokud cestujete autem v horách od listopadu do dubna, upozorňujeme na časté a neohlášené sněhové bouře, které mohou i zcela odříznout místní obyvatele i na několik dnů či týdnů od ostatního světa. Pokud Vás proto zastihne sněhová bouře v obci, vyčkejte raději nějaký čas v místě, než se vyjasní, jaká je průjezdnost oblasti, do které se chystáte jet.

Při motorizovaných návštěvách měst doporučujeme vozidla parkovat na hlídaných parkovacích místech – poplatky za hlídání jsou nízké (cca 2-10 MAD v závislosti na délce odstavné doby, nad 10 MAD v centru Casablanky). Spíše než s oficiálními parkovišti je možné se setkat prakticky všude s hlídači parkovišť v oranžových vestách, kteří ve většině případů nepožívají žádný oficiální status (praktikovaná cena je obdobná jako u oficiálních parkovišť, doklad se vydává výjimečně).

Pokud cestujete s větším přívěsem či s kamiónem a vracíte se s ním do Evropy, dejte pozor před vjezdem do přístavu i v přístavu samotném před vjezdem na loď na migranty, kteří se snaží skrýt v útrobách vozu či přívěsu. Týká se to zejména přístavu v Nadoru, ale také přístavu Tanger-Med a dále hraničních přechodů mezi Marokem a španělskými enklávami Ceuta a Melilla.

Při cestování vozem nebo na motorce či na kole je třeba dbát maximální opatrnosti, neboť výskyt nehod je v Maroku častý jak kvůli špatnému technickému stavu vozového parku, tak
i kvůli nedisciplinovanosti řidičů. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat chodcům, přebíhajícím vozovky i dálnice, a (často pravidla nerespektujícím) motocyklistům. Ve městech i mimo města se lze stále poměrně často setkat s divokými i domácími zvířaty pohybujícími se na vozovce.

POZOR: Extrémní pozornost je třeba věnovat řízení za šera, v noci či v době, kdy dojde ke zhoršení viditelnosti vlivem mlhy či písku na silnici! Po silnicích se pohybují dospělí i děti bez jakýchkoliv reflexních prvků, často je spatříte až na poslední chvíli. Odhadem až 80% motocyklistů a 95% cyklistů nemá na venkově žádné světlo, často ani odrazky. Občas na silnicích potkáte i neosvětlený automobil. Doporučujeme proto v noci vůbec nejezdit, a pokud je to nutné, pak jet velmi pomalu. Reflektory také zkreslují výmoly na málo kvalitních cestách.

POZOR: Upozorňujeme také na nebezpečí, které číhá na automobilisty v okamžiku, kdy v suché oblasti spadne několik kapek vody. Na silnici přitom vznikne z jemného prachu, mikročástic z olejů a spotřebovaných PHM a malého množství vody extrémně mazlavá hmota, ve které nelze automobil vůbec ovládat. Pokud taková situace nastane, je nejlepší co nejdříve vůz na vhodném místě odstavit a počkat, až se více rozprší nebo naopak silnice zcela uschne.

POZOR: V horách a na venkově se někdy setkáte s žebráním dětí. Jsou schopny Vám vběhnout do cesty či běžet těsně vedle auta. Poměrně časté jsou bohužel i případy, kdy děti v odlehlých oblastech hází po projíždějících automobilech kamínky. Nejlepší je dětem nic nedávat, a pokud jim už něco dát chcete, pak třeba tužku na malování, nikoliv bonbóny. Ideální je jet těsně před či za automobilem s místními lidmi, kteří děti odeženou.

POZOR: V Maroku se takřka nesetkáte s dopravními značkami „hlavní silnice“ či „křížení hlavní silnice s vedlejší“. Prakticky to znamená, že když přijíždíte ke křižovatce, nikdy nevíte, zda máte dát přednost vozidlům jedoucím zprava, či zda tyto boční komunikace jsou osazeny značkou „stop, dej přednost v jízdě“ a máte tedy přednost vy. Každopádně se vždy vyplatí přibrzdit, ale ne příliš razantně, aby vozidla jedoucí za vámi, jejichž řidiči ze zkušenosti ví, kdo má přednost, měli čas také zpomalit. Pokud přijíždíte k neoznačené křižovatce ve tvaru písmena T ve směru nožičky (tedy nemůžete pokračovat přímo), je skoro pravidlem, že Vám automobily přijíždějící zleva nedají přednost. Obdobně i nové značení (např. bvd. Mohammed VI. v Rabatu) nevyznačuje zákazy odbočení. Se zákazem se setkáte až „přímo proti očím“.

POZOR: Přechody pro chodce jsou většinou špatně označené a řidiči minimálně respektované. V Maroku je povinné užívání bezpečnostních pásů, i když velké množství cestujících, včetně dětí, pásy nepoužívá. Dále formálně platí zákaz užívání mobilního telefonu bez hands free.

Pro jízdu vozidlem je nutné mít povinné ručení (tzv. zelenou kartu).

POZOR: Přestože povinné ručení v ČR se většinou vztahuje na Maroko, havarijní pojištění většinou nikoliv! Je dobré to před odjezdem ověřit a případně zakoupit geografické rozšíření pojištění.

V případě nehody je třeba vyplnit formulář „Constat Amiable“ (formulář je možné si preventivně vyzvednout u poboček pojišťoven při příjezdu v přístavu, případně koupit
v každé dobré trafice) a událost oznámit na Bureau Central Marocain des Sociétés d´Assurances, 154, Bd. d'Anfa, Casablanca, 20050 – Tel : (+212) (0)522 39 18 57/58/59, Fax: 0522 39 39 34.

Pokud jste se stal účastníkem autonehody, snažte se chovat neagresivně a přátelsky, i když vina nebyla na Vaší straně. Je užitečné si situaci nafotografovat. V případě, že někoho zraníte, nikdy neodjíždějte od místa nehody. Snažte se zraněnému pomoci, odvézt jej do nemocnice či alespoň přivolat pomoc. Maročané se většinou k cizincům, kteří zavinili nehodu, chovají korektně.

Západní Sahara

Oblast Západní Sahary je přístupná, avšak individuálně cestující turisté se mohou setkat s problémy na hranicích při vstupu na toto území a s častou policejní kontrolou dokladů.
Je praktické mít předem zajištěno ubytování.

Rovněž je třeba upozornit, že zejména v odlehlých jihovýchodních oblastech Západní Sahary bylo umístěno velké množství pozemních min – nedoporučuje se tedy cestovat mimo hlavní silniční tahy. Na nich je pak třeba počítat s poměrně hustým provozem nákladních aut v některých místech na ne zcela zpevněné vozovce.

MZV ČR nedoporučuje překračovat pozemní hranice mezi Západní Saharou a Mauritánií osobním vozidlem.

 

Další užitečné informace

Oficiálním jazykem je arabština a berberština (dialekty tamazight, tašelhit a židovská berberština), v běžném životě je používána dariža (darija), tedy marocká mluvená arabština. Zejména ve velkých aglomeracích, státních úřadech, významnějších firmách, mezi vysokoškoláky a středoškoláky, mezi starší a střední generací Maročanů je hojně rozšířena francouzština. V severním Maroku a na Západní Sahaře se lze domluvit španělsky. Postupně se rozšiřuje používání angličtiny, zvláště mezi mladou generací. Nápisy a orientační dopravní tabule jsou většinou v arabštině, berberštině (tedy s abecedou tifinagh) a ve francouzštině. Čas od času chybí na orientačních tabulích nápis v latince zcela. Je nutné /zejm. Marrákeš/ se připravit na to, že chybí většina označení jmen ulic. Též evropské navigace mají s transkripcí místních názvů obvykle potíže. Obecně je značení uvnitř velkých měst nedostatečné.

V Maroku vychází zhruba stejné množství arabofonních a frankofonních deníků, ve větších městech a ve velkých obchodech je pak možné zakoupit francouzské deníky, týdeníky a další tiskoviny.

Pokud potřebujete v čemkoliv poradit na méně frekventovaných místech, doporučujeme vyhledat nejbližší lékárnu, které se vyskytují i v menších obcích. Lékárníci většinou hovoří francouzsky, někdy i anglicky.

Za běžné otázky týkající se orientace ve městě či na silnici není ve většině případů nutné platit. Výjimkou jsou centra Marrákeše a Fezu, kdy po Vás mohou místní požadovat bakšiš.

Ceny suvenýrů v medínách nejsou pevné a často bývají vůči cizincům nadsazené. Smlouvání o ceně je tak součástí života.

U potravin a dalších běžných produktů pro každodenní život však není smlouvání obvyklé, byť by se jednalo o tržnici.

Telefonní předvolba do Maroka je 00 212.

Dostupnost mobilních sítí je na slušné úrovni, nicméně např. přenos dat je kolísavý.

Viz:
http://www.iam.ma/Particuliers/Mobile/Offres/CouvertureReseau/Couverturenationale/Pages/Couverturenationale.aspx,
http://www.inwi.ma/mobile/couverture-reseau,
http://www.meditel.ma/Couverture-reseau

Bankomaty jsou velmi rozšířené a funkční, najdete je prakticky v každém městě. Čas od času bankomat má „interní“ omezení výdeje max. výše hotovosti (např. 4000 MAD = cca 400 EUR). V případě velké částky /nedoporučuje se/ je třeba výběr opakovat. Placení kartou je naopak většinou možné jen ve velkých městech, v supermarketech a v lepších hotelech a restauracích.

S kvalitou jídla a pití většinou nejsou v Maroku velké problémy, doporučujeme ale zakoupenou zeleninu a ovoce vždy omýt a pít výhradně balené nápoje, nikoliv vodu z vodovodu. Výjimkou jsou vynikající přírodní džusy a samozřejmě čaj. 

V jarních a letních měsících je třeba dát pozor na slunce, jehož sílu je možné pod vlivem působení silného větru podcenit.

Závěrečná doporučení:

  • Všem turistům cestujícím doporučujeme registraci v aplikaci Ministerstva zahraničních věcí DROZD (http://drozd.mzv.cz/) která slouží k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinné organizaci pomoci v případě přírodních a průmyslových katastrof, hromadných dopravních neštěstí, sociální a politických nepokojů nebo teroristických útoků.
  • Pokud jste Vy či Vaši blízcí v ohrožení života, dostali jste se do krizové situace (dopravní nehoda, napadení, okradení, vážné zdravotní problémy, zadržení policií) nebo potřebujete neprodleně řešit nějaký problém (problémy při vstupu do Maroka nebo při vycestování, ztráta cestovních dokladů, ztracení osob) kontaktujte v pracovní době Velvyslanectví ČR v Rabatu na čísle: +212 537 755 420/421, v mimopracovní době konzulární pohotovost Velvyslanectví ČR na čísle +212 613 452 583.
  • Velvyslanectví (vycházíme z již v minulosti uplatněných „požadavků“) nezajišťuje:

a/ všechny reklamace na kvalitu služeb souvisejících s cestami organizovanými CK;

b/ odvozy z ubytování na letiště k odletu;

c/ vyžádání navrácení zabavených věcí /zejm. dronů/.

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV

Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.