Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
Doporučuje se očkování proti žluté zimnici, břišnímu tyfu a žloutence typu A, při delším pobytu i proti žloutence typu B. Rozšířena je řada nemocí přenosných hmyzem (malárie, dengue, chikungunya, aj.) Malárie se vyskytuje ve vnitrozemí v období dešťů (listopad - duben) a na pobřeží celoročně. Další běžná zdravotní rizika představují bilharzie, tuberkulóza a vzteklina.
Na Madagaskaru se rovněž vyskytuje dýmějový mor, bakteriální onemocnění přenášené na člověka především kousnutím infikovanými blechami. Nebezpečí přenosu je pro turisty minimální, zvýšenou opatrnost je třeba věnovat při kontaktu s hlodavci a dalšími divokými zvířaty (např. při kempování). V případě podezření na nákazu je zapotřebí rychle vyhledat lékařskou pomoc.
Doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost vhodnému cestovnímu pojištění.
Běžné nemocnice a zdravotnická zařízení mají omezené vybavení a zásoby, zj. pak mimo hlavní město. Přiměřené podmínky pro poskytování lékařské péče jsou v hlavní metropoli v zařízeních Hôpital Militaire nebo Clinique des Soeurs Fransiscaines, příp. v soukromých klinikách. V daných zařízeních se vyžaduje platba za šetření předem.
Při vážnějších obtížích se doporučuje - pokud to dovoluje zdravotní stav - odjet ze země. Nejlépe domů, případně do JAR nebo na Réunion, o jehož Hôpital Bellepierre se tvrdí, že je nejlepší v regionu.
Důležitá telefonní čísla:
Záchranná linka 117
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV