Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

jizni_sudan_juba
Jihosúdánská republika Jihosúdánská republika
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnost a kriminalita

Bezpečnostní situace v Jižním Súdánu je nestabilní a nepředvídatelná a v zemi probíhají ozbrojené střety, často s etnickým podtextem. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje se cestám do Jižního Súdánu zcela vyhnout.

Hlavní město Juba se vyznačuje poměrně vysokou mírou kriminality, včetně násilné. V minulosti byly cizinci hlášeny krádeže aut, střelba, sexuální napadení či znásilnění, ozbrojená přepadení, organizované loupeže, únosy apod. a to ve městech i na venkově. Veřejné osvětlení v noci je sporadické, při pohybu po městě po setmění je proto nezbytná zvláštní ostražitost. Ve dne i v noci probíhají na kontrolních stanovištích bezpečnostní prohlídky dopravních prostředků a cestujících, a proto je třeba mít při sobě vždy doklady totožnosti.

Hrozba teroristického útoku v Jižním Súdánu není vyloučena.

Jako důsledek konfliktu v zemi nyní hrozí hladomor.

Doprava

Cestovat mimo hlavní město se doporučuje pouze se zkušeným doprovodem s dobrou znalostí prostředí a se zásobami vody a potravin, léků, pohonných hmot (které nejsou vždy k dostání) a technickým vybavením pro případ havárie. Silniční síť tvoří zpravidla komunikace s nezpevněným povrchem. Řada z nich je v období dešťů (červenec až říjen/listopad) nesjízdná, některé regiony jsou tak po několik měsíců prakticky nedostupné. Rozhodně se nedoporučuje používat prostředky veřejné hromadné dopravy, s ohledem na bezpečnostní rizika i vysokou nehodovost. Kultura řízení je velmi nízká, automobily často v noci nejsou osvětleny. Existuje nebezpečí možného výskytu nášlapných min v různých částech země. Hlavní pozemní komunikace však již byly odminovány.

V minulosti došlo k uzavření vzdušného prostoru a pozemních hraničních přechodů. Hlavní pozemní cesta z Juby do Kampaly (Uganda) je považována za velmi nebezpečnou a v minulosti byly hlášeny mnohé bezpečnostní incidenty např. přepadení.

Obecné informace

Fotografování jakýchkoli veřejných míst v Jižním Súdánu je přísně zakázáno. Místní občané v tomto ohledu aktivně spolupracují s policií i armádou a oprávnění zasáhnout proti porušiteli tohoto zákazu mají obě mocenské složky. Fotografování neveřejných prostranství se doporučuje pouze se zřejmým a výslovným souhlasem majitele, příp. fotografované osoby. Pro některé fotografie musí být vyžádáno povolení Ministerstva informací.

Měnovou jednotkou je jihosúdánská libra (South Sudanese Pound). Prakticky jedinou všeobecně použitelnou valutou je americký dolar (konkrétně bankovky vydané v roce 2006 a později, starší bankovky nejsou obecně akceptovány). Valuty lze směnit v místních bankách a soukromých směnárnách ve většině velkých měst. Platební karty ani cestovní šeky nejsou v převážné většině zařízení akceptovány.


Telekomunikace jsou nerozvinuté a nespolehlivé. Na mnoha místech jsou pevné telefonní linky stále vzácností. V Jubě a některých větších městech existují internetové kavárny s přístupem na internet.
 

Pro novináře

Bez řádné dokumentace je v zemi zakázána žurnalistická činnost. Jakákoliv žurnalistická práce v zemi je velmi nebezpečná. Několik mezinárodních novinářů bylo v minulosti zabito.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.