Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Etiopie vesnice
Etiopie Etiopie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnostní situace v zemi

Země se v posledních letech potýká s případy násilných protestů, etnických střetů a civilních nepokojů, které v roce 2020 eskalovaly v ozbrojený občanský konflikt. Situace se může prudce zhoršovat jak na regionální, tak i federální úrovni. V Etiopii jsou typické násilné demonstrace, blokády silnic nebo útoky na policejní stanice. V zemi byl v posledních letech opakovaně vyhlášen výjimečný stav. Vedení země v dobách civilních nepokojů vypíná telefonické i internetové spojení, což může významně omezit možnosti komunikace a konzulární pomoci Velvyslanectví ČR v Addis Abebě. V první polovině roku 2022 se objevovaly i nábožensky motivované bezpečnostní incidenty mezi křesťany a muslimy. Jelikož je Etiopie obklopena zeměmi, které se samy nachází v problematické bezpečnostní situaci, důrazně se nedoporučuje cestovat do pohraničí s žádnou sousední zemí. Jedinou neproblematickou hranicí je hranice s Džibutskem.

Vzhledem k účasti svých jednotek na mírové misi Africké unie v Somálsku je Etiopie jedním z potenciálních terčů útoků somálské teroristické organizace al-Šabáb. Dosud však v zemi nedošlo k žádnému významnému teroristickému útoku. Obecné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR je dbát zvýšené opatrnosti a vyvarovat se místům se zvýšenou koncentrací lidí, veřejným shromážděním a demonstracím. Pokojná shromáždění mohou vzhledem k volatilní situaci v zemi rychle přerůst do nepokojů a násilností. Doporučujeme se vyhnout velkým davům v dobách významných svátků (Timkat – leden, oslava vítězství u Adwy – březen, Meskel – září, oslavy Ramadánu a dalších), které se mohou proměnit i v násilné střety nebo protesty.

Důrazně doporučujeme se při cestě do Etiopie registrovat do systému DROZD, při delších pobytech můžete informovat i pracovníky Velvyslanectví ČR v Addis Abebě emailem.

Konkrétní informace k regionálním státům viz níže.

 

TIGRAY

Roku 2020 vypukl ozbrojený občanský konflikt, který zcela znemožňuje cestování do regionu Tigraj včetně pohraniční oblasti se Súdánem a Eritreou. Nyní je zcela nemožné cestovat do měst Mekelle, Aksum, Adwa a do skalních kostelů v regionu Tigraj.

 

AMHARA

V současné době se důrazně nedoporučuje cestovat do měst Lalibela, Dessie, Kombolcha a do Simienských hor. Je potřeba důsledně zvážit nutnost cest do měst Bahir Dar a Gondar. Z důvodu eskalace konfliktu hrozí přerušení leteckého spojení a náhlé zhoršení bezpečnostní situace. Důrazně se nedoporučuje cestovat po regionu pozemní cestou. V regionu i v samotných městech jsou rozmístěny vládní i lokální vojenské složky. Doporučujeme si bezpečnostní situaci před cestou vždy ověřit na Velvyslanectví ČR v Addis Abebě a sledovat lokální média.

 

AFAR

Důrazně se nedoporučuje cestovat do regionu Afar a to zejména do oblasti Danakilské prolákliny, na sopku Irta Ale a do pohraniční oblasti s Eritreou. Hraniční přechod s Džibutskem by neměl být problematický, avšak obecně se nedoporučuje cestovat do Džibutska pozemní trasou. Situace v oblasti národního parku Awash je volatilní.

 

GAMBELLA

Vzhledem k dlouhodobé nestabilitě, blízkosti Jižního Súdánu, častým násilným incidentům, ozbrojeným útokům a etnickým střetům důrazně nedoporučujeme cesty do svazového státu Gambella. V regionu Gambella hrozí různé bezpečnostní incidenty např.: přepadení či únosy.

 

OROMIE

Důrazně nedoporučujeme cesty do Oromie, zejména do zón West Wollega a Qellem Wollega na západě, East Hararge na východě a West Guji a Guji na jihu. Oblast je dlouhodobě politicky nestabilní a hrozí akutní zhoršení bezpečností situace.  V Oromii dochází ke střetům mezi ozbrojenými nevládními skupinami a bezpečnostními složkami, útokům na vesnice, únosům apod. Může dojít k náhlým propuknutím nepokojů a blokádám významných tahů z/a do Addis Abeby. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát při oslavách oromského svátku Ireecha (září).

 

SIDAMA

V Sidamě docházelo k civilním nepokojům v souvislosti s referendem o nezávislosti zóny Sidama. To proběhlo v listopadu 2019 a Sidama získala status regionálního státu v roce 2020. Situace je nyní relativně klidná.

 

SOMALI

Důrazně nedoporučujeme cesty do regionálního státu Somali a to především do oblastí v blízkosti hranic se Somálskem a Keňou. Somálský regionální stát se potýká s extrémními suchy, která způsobují zhoršování lokální nestability. V regionu je bezvládí, dochází ke střetům s ozbrojenými složkami a v minulosti došlo i k útokům na cizince a pracovníky neziskových organizací. Na hranicích se Somálskem dochází k převaděčství a pašeráctví. Hrozí zde i infiltrace teroristických složek působících v Somálsku.

 

STÁT JIŽNÍCH NÁRODŮ, NÁRODNOSTÍ A LIDU (SNNPR)

Důrazně nedoporučujeme cesty do hraničních oblastí s Jižním Súdánem a Keňou, riziková je také oblast hranice s Oromií. Jedná se o turisticky populární oblast, kde lze navštívit vesnice různých etiopských etnických skupin. Pokud dojde k lokálním střetům, může být bezpečnost zhoršena. V současné době však lze do tohoto regionu cestovat. Doporučuje se vždy cestovat s cestovní agenturou.

 

STÁT LIDU JIHOZÁPADNÍ ETIOPIE

Jedná se o nejmladší regionální stát Etiopie, který vznikl v roce 2021. Jeho hranice s Jižním Súdánem a Keňou je problematická a nedoporučuje se tam cestovat, stejně to platí i pro hranici s Gambellou. V regionu je velmi špatná infrastruktura. Obecně se nejedná o turisticky vyhledávanou oblast.

 

Kriminalita

V hlavním městě Addis Abebě je nutné dbát zvýšené obezřetnosti z důvodu rostoucí míry kriminality (především krádeže a přepadení). Cizinci jsou častým terčem. Obvyklým trikem bývá odlákání pozornosti jedním zlodějem (např. zataháním za rukáv, plivnutím atp.) a následná krádež komplicem. Velvyslanectví ČR zaznamenalo také případy přepadení za použití násilí (škrcení páskem do bezvědomí). Časté jsou také různé podvodné nabídky, nabídky na provedení po městě, útok ze strany falešných pouličních prodejců atp. Z tohoto hlediska nejrizikovějšími jsou oblasti kolem hotelů na Bole Atlas a Bole Medhanealem, centrální oblast kolem náměstí Meskel, kopce Yeka Hills a další místa se zvýšeným výskytem cizinců. Obecně proto nedoporučujeme pohyb po městě pěšky, a to zejména ne o samotě a v nočních hodinách. Četnost a intenzita loupežných přepadení cizinců se v posledních měsících stále stupňují.

 

Doprava

Kultura řízení je v Etiopii velmi nízká a technický stav vozidel i cest je obvykle špatný. Časté jsou dopravní nehody. Důrazně nedoporučujeme cesty v noci mimo města. Jak ve městech, tak na silnicích mezi městy/regiony jsou často umístěny policejní či vojenské check-pointy. Doporučujeme při kontrolách a prohledávání vozu neklást žádný odpor a poslouchat pokyny místních autorit. Vzhledem k tomu, že pro řízení v Etiopii je zapotřebí etiopský řidičský průkaz, lze na cesty do turistických oblastí spíše doporučit služby cestovních kanceláří, které zpravidla zajistí průvodce z místních asociací i ozbrojený doprovod. Do řady oblastí je doprovod doporučen a do některých je pak přímo vyžadován.

Pro dopravu v hlavním městě doporučujeme využívat aplikace RIDE a FERES. Místní taxi služby (modré a žluté taxíky) jsou předražené a technický stav často neodpovídá ani tomu nejnižšímu akceptovatelnému standardu.

Pro vnitrostátní dopravu doporučujeme používat leteckou společnost Ethiopian Airlines.

 

Obecné informace

Po celé zemi, a to i v hlavním městě Addis Abebě, jsou časté výpadky dodávek elektřiny a vody. Pokrytí země mobilním telefonním signálem je omezené a spojení bývá značně nespolehlivé. Přesto má v roce 2022 začít fungovat v hlavním městě i pokrytí 5G internetovým připojením. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou do Etiopie zkontrolovali dostupnost roamingových služeb svých mobilních operátorů.

Platební karty jsou přijímány pouze v mezinárodních hotelech. Nedoporučuje se u sebe nosit větší obnos hotovosti zahraniční měny zejm. amerických dolarů nebo eur. Ceny různých služeb mimo hlavní město je dobré domluvit předem (např.: doprava, jídlo apod.), aby bylo předejito dohadování se o ceně, která je pro cizince vždy mnohonásobně vyšší.

Znalost cizích jazyků je malá. V Addis Abebě je možné domluvit se anglicky, převládá však znalost amharštiny a zejména lokálních jazyků.

Země je nábožensky konzervativní, je vhodné vyhnout se nošení krátkých sukní či kraťasů.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.