Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zambie - upozornění k cestám (epidemie cholery)

 

MZV ČR upozorňuje na epidemii cholery v Zambii. 


Místní úřady evidují od loňského října tisíce případů nákazy touto závažnou tropickou nemocí. Zambijský národní institut veřejného zdraví (ZNPHI) uvádí, že zasaženými oblastmi jsou distrikty: Lusaka, Luangwa, Chilanga, Rufunsa, Chongwe, Kabwe, Vubwi, Chadiza, Petauke, Lumezi, Nyimba, Mpulungu, Nakonde, Kaoma, Nsama, Mumbwa, Kapiri Mposhi, Chisamba, Mkushi, Shibuyunji, Monze, Gwembe, Mazabuka, Sinazongwe, Choma, Ndola, Mufulira, Kitwe, Chililabombwe, Nakonde, Kaoma a některé další.
 
Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Projevuje se akutními průjmy, zvracením a dehydratací. Při včasném podání léků ji lze vyléčit, v opačném případě může nakaženého usmrtit do několika hodin. Pokud se objeví první příznaky cholery, je třeba bezodkladně vyhledat lékaře. Doporučuje se v maximální míře dbát preventivních hygienických opatření, vodu pít pouze z bezpečných zdrojů a vyvarovat se konzumaci nápojů a potravin, které mohly z kontaminované vody být vyrobeny (led) nebo s ní přijít do styku (nemyté ovoce, zelenina).
 
V případě potřeby se cestovatelé mohou spojit s Velvyslanectvím České republiky v Lusace. MZV ČR doporučuje všem sledovat aktuální vývoj situace v zemi a před cestou se zaregistrovat v databázi DROZD.
 

.