Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velká Británie: Brexit

 

(Archivní článek, platnost skončena 11.01.2022 / 14:00.)

Aktuální informace k Brexitu a krátkodobým pobytům ve Velké Británii
 

Brexit 1

Evropská komise po intenzivních jednáních dosáhla dne 30.12.2020 dohody se Spojeným královstvím o podmínkách jeho budoucí spolupráce s Evropskou unií. Dne 1. 1. 2021 tedy pozbylo Spojené království všech svých práv a povinností, které mělo jako členský stát EU a během přechodného období definovaného Výstupovou dohodou.

Dnem 31. 12. 2020 skončil v UK volný pobyt pro občany EU. Podle nově přijaté legislativy UK  od 1. 1. 2021  občané EU, kteří přijedou do UK po tomto datu za účelem návštěvy, studia nebo práce podléhat novým imigračním pravidlům. Na základě výstupové dohody se budou rozdílná pravidla aplikovat na ty, kteří již do 31. 12. 2020 v UK pobývali – tito občané jsou oprávněni požádat až do 30. 6. 2021 o odlišný migrační status „EU settled status/pre-settled status“, který jim dovoluje nadále požívat práva občanů EU v takovém rozsahu, jako v době členství UK v EU. 

Aktuální podmínky k cestám do Velké Británie v souvislosti s COVID-19 naleznete v Rozcestníku.

Stručný přehled důležitých změn při cestách do Velké Británie od 1. 1. 2021 

Rozcestník k Brexitu: Co se změnilo po 31. 12. 2020 - Informace pro občany, pro exportéry a pro nákladní přepravce


Jaké doklady potřebujete k cestě do Velké Británie?

Cestovat do UK na platný občanský průkaz je možné do 30. 9. 2021. Pro držitele statusu Settled Status/Pre-Settled Status bude možné občanský průkaz využít do 31. 12. 2025. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje pro budoucí cesty do Velké Británie vyřídit si cestovní pas

Potřebujete k cestě do Velké Británie vízum?

Od 1. 1. 2021 mohou občané EU cestovat do UK bez víz, pokud se bude jednat o dočasný pobyt za účelem turistiky nebo návštěvy rodiny s tím, že nebudou moci pracovat. Délka bezvízového pobytu může být až 6 měsíců. 

Pokud bude občan EU cestovat za jiným účelem nebo na dobu delší, platí pro něj nová pravidla – vízová povinnost. Poplatky za dlouhodobá víza  se budou pohybovat v rozmezí 250,-  – 1500,-  GBP + příplatek za přístup k veřejnému bezplatnému zdravotnictví (roční poplatek za pracovní povolení čini 624,- GBP, nebo 470,- GBP za studentská víza). Tak se např. pracovní víza platná na 5 let  mohou dostat k ceně až 4340,- GBP.  Pokud žadatel bude pracovat ve zdravotnictví, zdravotní příplatek se nehradí. 

Britské stránky, kde lze zjistit, zda cestující potřebuje pro svou cestu či pobyt v UK vízum: https://www.gov.uk/check-uk-visa


Zdravotní pojištění 

I po 1.1.2021 bude platit Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Současný režim poskytování zdravotních služeb v rozsahu nezbytného léčení je aplikovatelný dle nově dojednané smlouvy mezi EK a UK.

„Nezbytný“ rozsah se neomezuje pouze na akutní ošetření či poskytnutí první pomoci, ale zahrnuje prakticky veškerou zdravotní péči, která by měla být poskytnuta tak, aby se pojištěnec nemusel do státu pojištění vrátit dříve, než zamýšlel, a je tak odvislý od předpokládané délky pobytu osoby na území státu ošetření.

Případnému sjednání komerčního pojištění při cestách do UK nic nebrání, nemělo by ovšem být povinně vyžadováno.


Řidičský průkaz

Nadále platí při vstupu řidičský průkaz ČR. Při cestách, jejichž termín koliduje s datem možného vystoupení Velké Británie z EU, doporučujeme i zajištění mezinárodního řidičského průkazu.


Zelená karta, pojištění auta

Velké Británie očekává, že řidiči cestující do Velké Británie budou mít platnou Zelenou kartu a platné potvrzení o zákonném pojištění motorového vozidla.


Další aktuální podrobné informace naleznete na webových stánkách:

Velvyslanectví ČR v Londýně nebo

Úřadu vlády ČR

 

Pro Vaši informaci dále sdělujeme, že na dotazy související s Brexitem odpovídá také Evropské kontaktní centrum "Europe Direct Contact Centre" (EDCC, tel. 00 800 67891011).

 

.