Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Myanmar
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Myanmar/Barma: Bezpečnostní situace

 

(Archivní článek, platnost skončena 04.12.2020 / 00:45.)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že v souvislosti s pokračujícím ozbrojeným konfliktem mezi myanmarskou armádou a ozbrojenci Arakanské armády trvá bezpečnostní riziko v Arakanském státě a na jihu Čjinského státu (oblast Paletwa). Mezi místa se zvýšeným bezpečnostním rizikem je nutno zařadit i historické město Mrauk U v Arakanském státě.

V souvislosti s nedávnými útoky etnických ozbrojených skupin na vojenské i civilní cíle v regionu Mandalay a v Šanském státě a trvající napětí v oblasti doporučujeme, aby se čeští občané vyhnuli cestování do oblasti Pyin Oo Lwin v regionu Mandalay a okresům Nawngcho a Thibaw v Šanském státě. MZV rovněž upozorňuje, v rámci hlavního dopravního tahu na trase Lashio-Thibaw-Mandalay mohou být některé části z bezpečnostních důvodů uzavřeny.

Doporučujeme, aby občané ČR před turistickými cestami do Myanmaru věnovali pozornost nejen informacím v médiích, ale i doporučením na webových stránkách myanmarského ministerstva práce, imigrace a obyvatelstva, kde naleznete aktualizovaný seznam lokalit, kam lze cestovat bez povolení místních úřadů.  Zákazy cest do konkrétních oblastí mají vyloženě bezpečnostní charakter, např. v kontextu trvajících vojenských střetů je hodně silnic v těchto místech zaminováno a nášlapné miny si již vyžádaly mnoho životů a zranění. Důležitá sdělení pro turisty lze rovněž najít na webových stránkách ministerstva hotelů a turistiky.

Dále doporučujeme, aby čeští občané při návštěvě Myanmaru dbali zvýšené ostražitosti, vyhýbali se shromážděním velkého počtu osob a dbali pokynů místních bezpečnostních složek.

Bezpečnostní informace a doporučení mající dlouhodobou platnost lze najít na odkazu Specifika cestování do země.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům registrovat se v systému DROZD.

V případě nouze kontaktujte Zastupitelský úřad ČR  v Rangúnu: +95 9760896257.

.