Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kolumbie: upozornění na aktivitu vulkánu Nevado del Ruiz

 

(Archivní článek, platnost skončena 05.10.2023.)

Kolumbijská geologická služba dne 27. června 2023 oznámila snížení stupně vulkanické aktivity sopky, která se nachází na pomezí departmentů Tolima a Caldas, přibližně 140 km západně od hlavního města Bogoty. Sopka se mírně stabilizovala a pravděpodobnost erupce značného rozsahu v řádu dnů nebo týdnů se snížila, což umožnilo změnit stupeň z oranžového na žlutý. Zvýšená aktivita sopky Nevado del Ruiz nicméně nadále trvá.

Žlutý stupeň aktivity označuje nestabilní chování sopky a z důvodu přetrvávající možnosti návratu na oranžový nebo dokonce červený stupeň MZV ČR doporučuje cestovatelům vývoj pozorně sledovat.

Zejména v oblastech Caldas, Tolima, Risaralda, Quindío, Cundinamarca a Bogota je třeba dbát zvýšené opatrnosti, pravidelně sledovat aktuální zpravodajství či přímo upozornění geologické služby (https://www.sgc.gov.co/, https://www.facebook.com/sgcolombiano, https://twitter.com/sgcol) a řídit se případnými pokyny místních úřadů.


V případě akutní nouze či ohrožení českých občanů lze volat na pohotovostní linku Velvyslanectví ČR v Bogotě: +57 320 367 3296.


MZV ČR doporučuje cestovatelům registrovat se v systému DROZD.

 

.