Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Arménie - aktuální doporučení k cestám (eskalace napětí)

 

Z důvodu opětovné eskalace napětí varuje MZV ČR české občany před cestami do oblastí přiléhajících ke společné hranici Arménie a Ázerbájdžánu, jakož i před cestami do tzv. Náhorního Karabachu. V některých oblastech Arménie hrozí riziko zhoršení bezpečnostní situace a je třeba dbát zvýšené opatrnosti. 

Ve dnech 13.-15. 9. 2022 došlo k bojům podél arménsko-ázerbájdžánské hranice (okolí Artaniše, Gorisu, Išchanasaru, Džermuku, Kapanu, Sotku a Vardenisu). Byly zaznamenány také útoky na civilní infrastrukturu. Ve dnech 19.-20. 9. 2023 následovaly boje v oblasti Náhorního Karabachu. Bezpečnostní situace se může (obdobně jako v září 2022 nebo v září 2023) kdykoliv nečekaně zhoršit;  zejména v níže zmíněných oblastech.  
 
MZV ČR varuje české občany před cestami do:
provincie Tavuš: v oblasti mezi obcemi Aknaghbyur a Jujevan (včetně průjezdu po silnici M4, H26 a H53), v oblasti mezi obcemi Aknaghbyur, Varegavan a Aygepar (včetně průjezdu po silnici H37); v oblasti východně od obce Navur (včetně průjezdu po silnici H36);
provincie Gegharkunik: východně od města Vardenis;
- provincii Ararat: vesnice Jerasch (anglicky Yeraskh);
provincie Vayots Dzor: východně od obce Getik (včetně průjezdu do města Džermuk po silnicích H42 a H43);
- celá provincie Syunik. 
 Armenia regions map  

Je nutné dbát zvýšené opatrnosti v blízkosti všech hranic mezi Arménií a Ázerbájdžánem, vyhýbat se cestám v blízkosti konfliktní zóny a linie dotyku Náhorního Karabachu. Poblíž hranic s Ázerbájdžánem je průjezd rizikový. Pokud je cesta nezbytná, je nutné se držet asi 10-15 km od hranic. Velvyslanectví ČR v Jerevanu a v Baku mají velmi limitované možnosti poskytovat konzulární ochranu a pomoc v místech s omezeným přístupem (Náhorní Karabach a přilehlé oblasti). Vzhledem k množství demonstrací a protestů v centrální části Jerevanu (zejména v okolí náměstí Republiky) roste pravděpodobnost střetů protestujících a policie. Doporučuje se vyhýbat rizikovým místům a velkým shromážděním osob.
 
Podrobné informace  k cestování do Arménie jsou zveřejněny na webu Ministerstva zahraničních věcí a Velvyslanectví ČR v Jerevanu. MZV ČR doporučuje všem cestovatelům registrovat se před cestou v databázi DROZD.

.