česky  english  türkçe 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jakub Dluhosch/René Daněk
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští sklářští mistři se představili v Istanbulu.

Ve dnech 24. – 26.10.2023 se v hotelu Hilton Bosphorus v Istanbulu uskutečnila výstava českých sklářských mistrů. Navázala na předchozí úspěšná představení ve světě a prezentovala nejenom proslulé české sklo, ale propagovala i Českou republiku a turismus. Výstava se nesla v duchu oslav 105. výročí vzniku samostatného Československa a zároveň 100. výročí založení Turecké republiky.
 

Generální konzulát ČR v Istanbulu za významné podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR uspořádal v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie sklářskou výstavu, která se svým rozsahem konala v Turecku vůbec poprvé v novodobé historii ČR.

Sklářští mistři měli možnost se představit nejenom před laickou i odbornou veřejností, ale také před osobnostmi turecké veřejné, kulturní a obchodní sféry, zahraničními diplomaty a dalšími významnými hosty, a navázat tak i nové umělecké i obchodní kontakty. Výstava byla rovněž součástí recepce ke státnímu svátku ČR, která se konala dne 26. 10. 2023. Během tří dnů navštívili skláře stovky návštěvníků. Výstava byla koncipována zároveň jako prodejní a zájemci si mohli sklářské výrobky objednat. Zisk generovaný z prodaného zboží bude českými firmami a umělci poukázán na turecký humanitární projekt Blocks for Hope. Tento udržitelný projekt v kampusu univerzity Mustafa Kemal v provincii Hatay poskytne dočasné komunitní bydlení přeživším zemětřesení a následně pak bude sloužit jako ubytovna pro studenty.

Unikátní exponáty a sklářské umění prezentoval Svaz výrobců skla a bižuterie, za osobní účasti presidenta svazu pana Pavla Kopáčka. Návštěvníci měli možnost obdivovat produkci JSB Bijoux, JK3 Bijoux, Misamo, Waga Atelier a Glass Art - Jiřina Tauchmanová. Společnost JBX Promotion v rámci tří módních přehlídek představila šperky a bižuterii, které s velkým úspěchem a ohlasem předvedly modelky z agentury Miss České republiky pod vedením pana Milana Kohouta.

Pan Dalibor Šilhavý, předseda Českého a moravského sklářského klastru, přivezl do Istanbulu díla paní Blanky Adensamové, Jiřího Šuhájka, Vladimíra Kleina, Břetislava Nováka, Ivana Mareše, Bohuslava Eliáše, Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského. Expozici dále doplnily úchvatné plastiky paní Ivany Mašitové, Jitky Skuhravé a společnosti Crystal Caviar.

Své umělecké sklo a bohatou rodinnou tradici již od roku 1932 prezentovala společnost Halama – Czech Art Crystal. Unikátní broušené a ryté sklo pak také firma Ladislav Ševčík – Bohemia Crystal. Prostřednictvím tureckých obchodních partnerů předvedla svůj design i světoznámá sklárna Moser a společnost Lasvit. Zájem vzbudily exponáty firem Klimchi, Kavalier a Anima Hookah, která si získala přízeň návštěvníků i praktickou ukázkou svých designových vodních dýmek.

Zajímavým doplňkem výstavy byl 6 a půl tis. let starý subfosilní strom společnosti Subfossil Oak, který byl ve spolupráci s GK Istanbul následně darován archeologickému muzeu Istanbulské univerzity. Nezvykle dobře zachované dřevo stromu nese mnoho unikátních informací o své době, ty jsou nyní k dispozici také istanbulským archeologům. Tímto jedinečným darem byla podpořena spolupráce na česko-turecké akademické půdě.

V průběhu celé akce firmy bohatě využily možnosti velkoformátové audiovizuální prezentace, kde návštěvníkům předvedly názorně své portfolio i práci se sklem. V rámci propagace turismu a České republiky byla uvedena videa z produkce CzechTourism a zejména pak propagace projektů Crystal Valley a Křišťálový ráj. Nechyběla ani distribuce tištěných materiálů #navštivtečesko. Svou přítomností podpořila české skláře i zástupkyně Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, paní Tereza Kuncová.

Turecký dealer Škoda Auto Yüce pak doplnil lesk křišťálu prezentací automobilu Škoda Superb v luxusní verzi Laurin & Klement.

Generální konzulát ČR v Istanbulu děkuje všem účastníkům za významnou reprezentaci sklářského průmyslu a České republiky. A především děkuje sponzorům, bez kterých by se tato unikátní výstava nemohla uskutečnit. Těmi jsou: česko-turecká spediční firma GTL/Evolog, Yüce Auto Škoda, hotel Hilton Bosphorus, společnost Tepta - partner Lasvit, ČEZ/Akenerji, Ferrit, Crystalex, Sezerler, diMedex, advokátní kancelář AK&Danis, Seckin Grup, PBS a.s. a Letiště Václava Havla Praha.

 

René Daněk, zástupce generální konzulky a vedoucí ekonomického úseku, GK ČR v Istanbulu

Jakub Dluhosch, asistent ekonomického úseku, GK ČR v Istanbulu

 

Galerie


Prezentace českých sklárů v Istanbulu