na_celou_sirku
Foto: ZÚ Islámábád

České firmy navštívily pákistánské rafinérie

Ve dnech 4. – 11. 9. 2021 navštívili Pákistán představitelé šesti českých firem sdružených v Pipelines & Technology Alliance. V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) měli možnost navštívit přední pákistánské rafinérie napříč Pákistánem, od Karáčí přes Multán až do hlavního města Islámábádu. České firmy představily svá řešení od diagnostiky potrubí, čištění, renovace po detekci průsaků. Prezentace českých společností vzbudily velký zájem pákistánských CEO, inženýrů i technických a provozních manažerů. Již při schůzkách docházelo k výměně názorů, řešení a problémů, přičemž některá B2B jednání vyústila v konkrétní zájmy o zakázky či zastupování na trhu.
 

"Potenciál ropného a plynárenského sektoru je v Pákistánu značný a mise českých firem je dobře načasovaná," uvedl v březnu 2021 tehdejší pákistánský ministr energetiky z ropné divize při schůzce s velvyslancem ČR Tomášem Smetánkou a s ekonomickým diplomatem Václavem Jílkem. Ministr zmínil strategický vládní dokument s plány rozvoje pákistánského ropného a plynárenského průmyslu v nadcházejících letech.

Uvedené skutečnosti vyhodnotilo Velvyslanectví ČR v Islámábádu jako významnou příležitost pro české firmy působící v ropném a plynárenském průmyslu. Po několika měsících příprav a odložení návštěvy z důvodu mimořádné situace pandemie Covid-19 se mise uskutečnila během září 2021. Podnikatelská delegace na jednání v Pákistánu vystupovala v uskupení šesti českých firem sdružených v Pipelines & Technology Alliance. Aliance spojuje společnosti s unikátním řešením v oblasti diagnostiky, ochrany, servisu a provozu všech variant existujících i projektovaných potrubních systémů, se zaměřením na downstream. Šestici firem působících v rámci této aliance tvoří: StemCon a.s., Sherlog SE, TAKTIK, JettyRobot s.r.o., Tesla a.s. a Circular Energy s.r.o.

Podnikatelé začali svou misi v největším městě Pákistánu Karáčí, které je považováno za hlavní finanční a obchodní centrum země a také za jeden z největších přístavů na světě. Tímto místem do země proudí ropa a nacházejí se tu tři z pěti největších rafinerií. Během třídenního pobytu v Karáčí velvyslanectví pro české firmy zajistilo schůzky s vedením dvou rafinerií. Současně se naskytla příležitost setkat se s další skupinou firem z plynárenského průmyslu a navázat potenciální spolupráci v případě budoucích projektů.

České firmy navštívily rafinérie v Pákistánu

České firmy navštívily rafinérie v Pákistánu

Po intenzivních jednáních se podnikatelská delegace s doprovodem pracovníka velvyslanectví přesunula do Multánu, aby navštívila největší rafinerii země, která je spoluvlastněna vládami Pákistánu a emirátu Abú-Dhábí. Vedení společnosti pro českou delegaci připravilo celodenní program, včetně jednání, prezentace a prohlídky rafinerie.

České firmy navštívily rafinérie v Pákistánu

České firmy navštívily rafinérie v Pákistánu

Následující den se členové delegace přemístili do města Rávalpindí, kde sídlí stoletá rafinerie, jedna z nejstarších v regionu. V podvečer pak v Islámábádu proběhlo setkání s potenciálním místním zástupcem. V pátek 10. 9. delegace zakončila svou misi dvěma schůzkami s největšími firmami v ropném a plynárenském průmyslu.

České firmy navštívily rafinérie v Pákistánu

České firmy navštívily rafinérie v Pákistánu

České firmy se během několika jednání dozvěděly důležité informace o různých problémech, kterým pákistánské rafinerie čelí, o plánovaných změnách na pákistánském trhu v ropném a plynárenském průmyslu, o nové federální regulaci v rafinérských závodech. Kromě toho získaly významné osobní kontakty z řad potenciálních obchodních partnerů. Již bezprostředně po skončení projektu lze konstatovat, že mise překonala očekávání české alianční skupiny. Přestože původním záměrem bylo především „zaťukat na dveře“ a navázat příslušné kontakty, rýsuje se již navazující mise, která by měla vyústit v prohlubování kontaktů a identifikaci konkrétních projektů spolupráce v tomto nelehkém prostředí, ačkoliv s velice významným potenciálem, jehož jsou si obě strany vědomy.

Václav Jílek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pákistánu