
Pákistán nabízí rozvoj projektů s mezinárodním financováním, české firmy mají co nabídnout
07.01.2025 / 08:02 | Aktualizováno: 08.01.2025 / 09:28
Pákistánská ekonomika se po několika letech makroekonomické nerovnováhy začíná stabilizovat. Země vykazuje hospodářský růst, inflace klesá a země nabízí příležitosti pro zahraniční firmy. Projekty jsou často financované mezinárodními donory a institucemi, je však stále potřeba mít na paměti, že se nejedná o jednoduchý trh, kde více než jinde platí potřeba kvalitního místního partnera a znalosti trhu. V roce 2025 proběhne první zasedání česko-pákistánské smíšené komise, která má za cíl rozvinout ekonomickou spolupráci v perspektivních sektorech, zejména energetice, vodním a odpadovém hospodářství, ale i zdravotnictví, R&D nebo zemědělství. Politickou delegaci doprovodí podnikatelská delegace.
Pákistán není tradiční destinací, kam směřují české exporty, což ukazují i statistiky – pákistánský export do ČR je dlouhodobě zhruba čtyřikrát vyšší než český, ale ani absolutní čísla nejsou nijak vysoká. Roční export ČR do Pákistánu se obvykle pohybuje kolem 1 – 1,5 mld Kč. Ekonomická situace Pákistánu v posledních letech nebyla příznivá, země se potýkala s makroekonomickou nestabilitou a dopady pandemie covidu. Tento fakt vzájemnému obchodu nijak nepomohl, ekonomická situace země se však nyní lepší a poslední půjčka IMF v kombinaci s vládními reformami začínají nést první ovoce. Inflace klesá a hospodářský růst roste. I přes obtížnost prostředí na pákistánském trhu působí mnoho českých firem prostřednictvím místních zástupců, kteří mohou i dalším ukázat, že v Pákistánu lze realizovat a rozvíjet projekty.
Pákistán nabízí mnoho příležitostí a více než kde jinde platí, že tato země přeje připraveným. Zároveň je potřeba mít kvalitního partnera se znalostí místního trhu. Vláda podporuje projekty v mnoha sektorech a oblastech, kde mají české firmy co nabídnout. Může se jednat o zdravotnictví a rekonstrukce státních (i soukromých) nemocnic, rozvoj vodního a odpadového hospodářství pro regiony a největší města, či výstavbu malých vodních elektráren na severu země. Tyto projekty jsou často financovány mezinárodními donory či skrze mezinárodní instituce, ať už se jedná o Světovou banku či EIB. Vybrané projekty se také budou realizovat skrze program EU Global Gateway.
Zajímavou možností může být i spolupráce s provinčními vládami či velkými městy. Například provincie Sindh, která je druhá nejlidnatější, má vlastní banku na financování infrastrukturních a dalších projektů na zajištění základních potřeb obyvatelstva. Sindh je také domovem největšího města Pákistánu, Karáčí, které samo má 25 mil. obyvatel. V megapoli Karáčí se nabízejí možnosti rozvoje i v rámci smart cities – pro české firmy také může být zajímavá spolupráce s pákistánským IT sektorem a místními vývojáři, kteří jsou na velmi dobré úrovni.
Velvyslanectví ČR v Islámábádu příležitosti monitoruje, průzkum místního trhu však může nabídnout i zmiňovaná smíšená komise, která se v Islámábádu uskuteční ve dnech 28. – 29. 4. 2025. Politickou delegaci doprovodí podnikatelská mise, která bude mít za cíl právě rozvoj spolupráce ve vybraných sektorech. Kontakt pro zájemce o účast na podnikatelské delegaci je michaela.chrtova@mzv.gov.cz
Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Islámábádu