na_celou_sirku
Foto: ZÚ Islámábád

Promítání dokumentárního filmu "Nerodič" a diskuse o lidských právech v Pákistánu

ZÚ Islámábád uspořádal dne 18. 9. 2019 na rezidenci ZÚ promítání lidsko-právního dokumentu „Nerodič“ z roku 2017 od režisérky Jany Počtové a následnou diskusi s diváky k tématu filmu a jeho přesahu na problémy v Pákistánu. Akce byla zaměřena na studenty z Islámábádu a Rávalpindí a zástupce lidsko-právních nevládních organizací Pákistánu.

Dokument „Nerodič“ (2017, 83 min.), který byl představen v roce 2017 na filmovém festivalu Jeden svět, kde také obdržel ocenění nejlepšího českého dokumentárního filmu, představuje časosběrnou sociální sondu do života šesti rodin, které představují jakési alternativy toho, co lze považovat za koncept tradiční rodiny. Třebaže otázky možností adopce dětí jednotlivcem, výchovy dětí homosexuálním párem nebo práva dítěte na znalost biologického otce nejsou v Pákistánu na pořadu dne, zastřešující otázka týkající se svobody volby toho, kdo rodinu tvoří, je pro pákistánskou společnost velmi relevantní. Chargé d’affaires a. i. Jaroslava Bobková, která dokument uvedla a následně moderovala diskusi s diváky, zavedla diskusi ke dvěma pro Pákistán stěžejním tématům, a to otázce domlouvaných a nucených sňatků, praxe, která je v Pákistánu spojena i s problémem vražd ze cti, a plánování rodiny, jehož absence v zemi způsobuje nekontrolovatelný nárůst obyvatelstva, představující významný demografický problém a s ním spojené problémy ekonomické a sociální.

Diskuse byla velmi živá, diváci se do ní aktivně zapojovali a vzájemně na sebe reagovali. Z diskuse mj. vyplynulo, že důvodem, pro který sama mládež tradici domlouvaných sňatků podporuje, je její neochota vzít na sebe odpovědnost za následky spojené s vlastní volbou, významná závislost na rodičích, ale i nedostatek příležitostí ke vzájemným interakcím mezi dívkami a chlapci. Vzhledem k negativnímu vnímání pojmu „love marriage“ (svatba z lásky) bylo ze strany zúčastněné významné lidsko-právní aktivistky navrženo nové označení protipólu domlouvaných a nucených sňatků, které účastníci hromadně kvitovali, a to „own-choice marriage“ (svatba na základě vlastní volby). Účastníci se rovněž shodovali na potřebě řešení nekontrolovatelného nárůstu pákistánské populace. Kromě nedostatečného povědomí široké veřejnosti byl jako problematický označen i nedostatek potřebných zařízení a vybavení pro plánování rodiny.

Cílem akce bylo zvýšit povědomí pákistánské společnosti, a především pak mládeže, o souvisejících lidsko-právních problémech a přimět je i prostřednictvím diskuse se zástupci občanské společnosti zamyslet se nad otázkami, se kterými budou sami dříve či později ve svém životě konfrontováni. Promítání se zúčastnilo několik desítek hostů. Dokument nám k promítání laskavě zapůjčili organizátoři filmového festivalu Jeden svět, kterým tímto děkujeme.

Diskuse

Diskuse

Diskuse s diváky

Diskuse s diváky