Český dokument na lidsko-právním festivalu v Pákistánu
10.12.2018 / 12:16 | Aktualizováno: 07.05.2020 / 22:07
Delegace Evropské unie v Pákistánu společně s Informačním centrem OSN a dalšími partnery uspořádaly v Pákistánu ve dnech 25. 11. až 10. 12. 2018 lidsko-právní filmový festival s titulem „Human Rights through Cinematography“. Festivalu, který se v Pákistánu na oslavu Mezinárodního dne lidských práv (10. 12.) koná již 4. rokem, se v letošním roce, kdy si připomínáme jubilejní 70. výročí Všeobecné deklarace lidských práv, zúčastnila prostřednictvím ZÚ Islámábád i Česká republika. ZÚ Islámábád v rámci festivalu promítal český dokumentární film Teorie rovnosti režisérky Barbory Chalupové.
Festival se konal v Pákistánu souběžně v deseti městech (Islámábád, Karáčí, Láhaur, Mardan, Rávalpindí, Péšávar, Gujrat, Kvéta, Multan a Swat). Český dokumentární film „Teorie rovnosti“ byl promítán ve čtvrtek 6. prosince 2018 v kulturním centru Olomopolo v Láhaur a v sobotu 8. prosince 2018 v hlavním kulturním centru Islámábádu PNCA (Pakistan National Council of Arts). Obou promítání filmu se zúčastnila chargé d’affaires a. i. Jaroslava Bobková, která uvedla dokument a odpovídala také na otázky diváků v rámci diskuze, která následovala po promítání filmu.
Dokument „Teorie rovnosti“ je zaměřen na otázku rovnosti žen a mužů ve společnosti, konkrétně pak mapuje práci feministických hnutí v ČR. Dokument je dokladem toho, že postavení žen ve společnosti se řeší po celém světě a jejich situaci je možné zlepšovat všude. Rozdílná témata, která se v rámci diskuse o rovnosti žen a mužů řeší v ČR oproti Pákistánu, byla předmětem srovnávání v rámci diskuse a pomohla diskusi o rovnosti žen a mužů obohatit o nové perspektivy.
Podpora lidských práv a lidské důstojnosti jsou jedním z hlavních cílů zahraniční politiky ČR. ZÚ Islámábád se dlouhodobě snaží prosazovat tyto hodnoty i v rámci Pákistánu, a to prostřednictvím podpory pákistánských snah v této oblasti. Zlepšování postavení žen v rámci společnosti je přitom jednou z hlavních oblastí, na které se Velvylanectví ČR v Pákistánu zaměřuje. Děje se tak především prostřednictvím tzv. lokálních transformačních projektů.