Docentka Lehečková členkou Finské učené společnosti. Blahopřejeme
01.03.2011 / 23:12 | Aktualizováno: 19.02.2018 / 13:43
Již 25 let působí na Helsinské univerzitě docentka Helena Lehečková, která se zabývá neurolingvistikou, vědeckým oborem zaměřujícím se na vztah jazyka a mozku. Paní Lehečková se nedávno jako jedna z mála cizinců a jediná Češka v dosavadní historii stala členkou Finské učené společnosti (Societa Scientiarum Fennica). K této významné akademické poctě jí 1. března 2011 na půdě českého velvyslanectví v Helsinkách blahopřál velvyslanec Martin Tomčo
Docentka Lehečková, absolventka bohemistiky a ugrofinistiky na FF UK Praha, pracuje na Helsinské univerzitě od roku 1986. S velvyslancem diskutovali o postavení češtiny ve Finsku, o možnostech uplatnění finských absolventů bohemistiky. Tématem byla též spolupráce studentů bohemistiky s velvyslanectvím při propagaci české kultury ve Finsku.
Paní Lehečková za posledních 25 let vybudovala na Helsinské univerzitě obor český jazyk a kultura, který mezi tzv. menšími jazyky patří k těm nejúspěšnějším. Paní Lehečková v rámci oboru učí všechny jeho lingvistické discipliny, od fonetiky přes gramatiku a stylistiku až po překlad a českou jazykovědu. V každém akademickém roce má obor ve všech ročnících dohromady na 90 studentů. Vědecká publikace docentky Lehečkové se týkají především afázie, tj. narušení jazyka v důsledku poranění mozku. Odreagování nachází paní docentka v literatuře pro děti, v letošním roce se za podpory českého velvyslanectví připravuje k vydání ve finštině její pohádková kniha Hitsi viekköön! (K čertu!).
Více o paní docentce Lehečkové viz. zde.