na_celou_sirku
Foto: www.crossed-flag-pins.com

Česko-finský obranně-průmyslový dialog nastartoval novou etapu obranné spolupráce

Velvyslanectví ČR v Helsinkách ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR zorganizovalo jako projekt ekonomické diplomacie Česko-finský obranně-průmyslový dialog, v jehož rámci navštívila ve dnech 7. - 8. 6. 2018 Prahu delegace Ministerstva obrany Finska doprovázená zástupci finských společností obranného průmyslu. Česko-finský obranný dialog proběhl formou jednání, prezentací a matchmakingu na všech úrovních - G2G, B2G i B2B, a to za účasti vysokých státních úředníků a zástupců obranného průmyslu obou zemí.

Finsko si velmi dobře uvědomuje změny v bezpečnostním prostředí v Evropě a reaguje na ně i plánovaným posílením svých ozbrojených sil - do roku 2020 by se tak měly výdaje na obranu zvýšit z 1,8 % až na 2,3 % HDP. Součástí finského úsilí o zvýšení úrovně vlastní obranyschopnosti je i zájem prohlubovat obrannou spolupráci s členskými zeměmi NATO (Finsko není členem). V případě Česka pak mělo Ministerstvo obrany Finska rovněž zájem aktivovat existující meziresortní Memorandum of Understanding a vytvořit tak potřebný politický rámec pro následnou dlouhodobější obranně-průmyslovou spolupráci.

Velvyslanectví ČR v Helsinkách na tyto impulsy finské strany zareagovalo a ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR zorganizovalo jako projekt ekonomické diplomacie Česko-finský obranně-průmyslový dialog, v jehož rámci navštívila ve dnech 7. - 8. 6. 2018 Prahu delegace Ministerstva obrany Finska doprovázená zástupci finských společností obranného průmyslu.

Česko-finský obranný dialog proběhl formou jednání, prezentací a matchmakingu na všech úrovních - G2G, B2G i B2B, a to za účasti vysokých státních úředníků a zástupců obranného průmyslu obou zemí. Na české straně se jednání zúčastnili mj. nám. ministra obrany D. Koštoval a ředitel Odboru průmyslové spolupráce MO T. Kopečný, finskou stranu zastupovali mj. Jukka Juusti, stálý tajemník MO Finska či Tarja Jaakkola, ředitelka Odboru vyzbrojování MO. Podnikovou sféru pak reprezentovaly české společnosti ERA, RETIA, Česká zbrojovka, Agados, OPTOKON, MESIT aerospace, VOP CZ, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) a Progres Partners Advertising, na finské straně představili svoji produkci firmy Patria Land Systems, Milectria a Association of Finnish Defence and Aerospace Industries (AFDA).

Úvodní vystoupení členky finské delegace.

Úvodní vystoupení členky finské delegace.

Celou akci lze hodnotit jako velmi úspěšnou. Jednání náměstků (G2G) nejen že naplnilo formální požadavek aktivace MOU, nezbytný na finské straně pro zahájení obranně-průmyslové spolupráce, ale ukázalo i velmi podobný náhled  na budoucnost obranné kooperace v rámci EU.

Naplněn byl i vlastní „ekonomický“ záměr projektu, neboť výstupy z B2G a B2B jednání jsou velmi pozitivní a minimálně ve třech případech je velmi pravděpodobné, že dojde ke konkrétním obchodním jednáním či výzvě k účasti českých firem v tendru. Finská strana současně přislíbila svoji účast na konferenci Future Forces Forum (září 2018) a veletrzích IDET a ISET (květen 2019).

Jaroslav Mandys, zástupce velvyslance, Velvyslanectví ČR ve Finsku

Galerie


Česko-finský obranný dialog v Praze 2018