español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Havana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Třpyt českého křišťálu: výstava českého skla a šperků v Havaně

Dne 3. května 2024 byla v Národním muzeu dekorativního umění v Havaně zahájena výstava českého skla a šperků pod názvem “Třpyt českého křišťálu” (“Aires y Brillos de Bohemia”). Na výstavě jsou až do konce června k vidění unikátní kousky ze sbírky muzea, které v průhledných skleněných vitrínách vynikají v kombinaci se šperky zhotovenými na míru od kubánské návrhářky Sandry Borges.

Sandra Borges pro výstavu navrhla a zhotovila řadu nápaditých náhrdelníků a náušnic inspirovaných konkrétními kousky českého skla a křišťálu z kolekce Národního muzea dekorativního umění.

Tyto kousky s jednotlivými šperky dokonale zkombinovala kurátorka výstavy, Lidis Nuvia Rodríguez, specialistka na české sklo a porcelán. Každá vitrína hrála specifickými barvami - od neobvyklé kombinace limetkově zelené a tmavě modré po klasické tóny tmavě červené, tlumenější banánově žlutou až po hravou pastelově růžovou, která je typická pro neobvyklou sadu “Alexandrite” navrženou Leo Moserem v roce 1928.

Návštěvníci byli nadšeni rozmanitostí barev a vkusnými kombinacemi skla a šperků, které rozsvítily klasicistně laděný sál muzea. Některé kousky z muzejní kolekce byly vystaveny vůbec poprvé, jako např. impozantní váza ze skleněné kameje značky Loetz z 20. let minulého století, nebo svícen z lisovaného skla od Pavla Hlavy z roku 1960. Na výstavě nechybělo ani české broušené sklo a sada pozlaceného nádobí značky Moser.

Zahájení výstavy se zúčastnilo nejméně 100 hostů a následoval po ní drobný přípitek v prostorách muzejní zahrady. Díky spolupráci s českou firmou Simplex bylo hostům nabídnuto pravé české pivo značky Holba.

Po zahájení výstavy byla v úterý 7. května v prostorách muzea uspořádána konference na téma českého skla a porcelánu pod vedením specialistky Lidis Nuvia Rodríguez. Vzhledem k velikému zájmu návštěvníků bude akce před uzavřením výstavy zopakována.

Výstava byla uspořádána při příležitosti druhého Měsíce Evropy a výročí 60 let od založení Národního muzea dekorativního umění (Museo Nacional de Artes Decorativas) a bude otevřená do 28. června 2024.

Více fotografií je k dispozici na facebookové stránce úřadu.

Třpyt českého křišťálu: výstava českého skla a šperků v Havaně

Třpyt českého křišťálu: výstava českého skla a šperků v Havaně

Sada "Alexandrite" značky Moser

Sada "Alexandrite" značky Moser

Hosté na výstavě

Hosté na výstavě

Skupinové foto

Skupinové foto