
Putování českou historií a kulturou „Skrze sklo“
21.05.2025 / 22:33 | Aktualizováno: 21.05.2025 / 23:37
Dialog mezi estetickým a symbolickým, z imaginárního a osobního pohledu umělců Karla Betancourt, Eduardo Yanes, a Claudia Veloz, kteří reinterpretovali různé momenty českých dějin, pod vedením kurátorky Sussette Martínez. To je výstava "Srze sklo".
V pátek 2. května byla ve Studiu 33 v Havaně zahájena velvyslanecem Zdeňkem Kubánkem jedinečná výstava, která místo exhibice tradičních kousků obdivovaného českého křišťálu zvýrazňuje propojení tohoto prvku, který tvoří identitu České republiky, s historií českého státu v posledních 107 letech. Slavnostního zahájení, které doplnilo kubánské pivo s tematicky vhodným názvem "Cristal" neboli "Sklo", se zúčastnilo na 100 lidí.
Kurátorka výstavy Sussette Martínez uvedla: „Výstava vyjadřuje symbolickou sílu skla, která vede k představě – spíše než k vyprávění – historie České republiky (…). Sklo se zde proměňuje v citlivé tělo paměti, v metaforu kolektivní imaginace poznamenané okamžiky slávy, zlomu a obnovy. Každý fragment je nabízen jako relikt i jako vize, jako pozůstatek toho, co bylo, i jako projekce toho, co přetrvává. Každé dílo, každý rytý, zlomený či znovu sestavený povrch, funguje jako hmotná ozvěna historických, politických a kulturních okamžiků, kde se dějiny neodhalují jako lineární vyprávění, ale jako soustava momentů pozastavených v čase – jako metafora všeho prožitého, touhy po srozumitelnosti i ran, které s sebou nese každá hluboká proměna.“
Výstava potrvá až do srpna a je přístupná po předchozí domluvě na telefonním čísle velvyslanectví. V úterý 6. května ve 14:00 proběhla komentovaná prohlídka s kurátorkou, po níž budou dále následovat přednášky o českém křišťálu, který byl mimochodem v prosinci 2023 nově zařazen mezi památky světového dědictví UNESCO.
Kulturní akce se uskutečnila v rámci festivalu Měsíc Evropy na Kubě 2025.