
Ministr Zaorálek představil nové velvyslance v Číně, Velké Británii, Švédsku a Bulharsku
28.01.2016 / 10:47 | Aktualizováno: 01.11.2024 / 11:37
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek představil dne 27. ledna 2016 v Černínském paláci zástupcům firem a institucí a představitelům kulturní a akademické sféry nové české velvyslance v Čínské lidové republice, pana Bedřicha Kopeckého, ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska, pana Libora Sečku, ve Švédsku, pana Jiřího Šitlera a v Bulharské republice, pana Dušana Štraucha.
Ve svém projevu ministr Zaorálek akcentoval u jednotlivých zemí zejména obchodně ekonomické zájmy České republiky.
Připomněl, že Čína se stala v roce 2015 největší světovou ekonomikou. Její HDP překonal v roce 2014 dokonce i HDP Spojených států. V posledních deseti letech je Čína největším spotřebitelem elektrické energie a má rozsáhlé plány v oblasti energetiky, což je příležitost pro české firmy. Perspektivní oblasti ekonomické spolupráce jsou energetický průmysl, letecká doprava, ICT, strojírenský průmysl, zdravotnický, farmaceutický průmysl, zemědělský a potravinářský průmysl.
Ministr Zaorálek konstatoval, že Bulharsko se v současné době řadí mezi země se středním příjmem. Mezi perspektivní oblasti spolupráce pro české podnikatelské subjekty patří zejména energetický průmysl, stavební průmysl, vodohospodářství, odpadní průmysl, doprava, sektor služeb a turistika.
Velká Británie patří mezi nejvíce otevřené ekonomiky světa. Tuto skutečnost ovlivnil především dnešní proces globalizace, což se projevuje v rostoucím počtu přímých zahraničních investic. Perspektivní oblasti ekonomické spolupráce jsou automobilový a letecký průmysl, ICT, strojírenství/kovovýroba, obnovitelné zdroje energie a jaderná energetika.
V případě Švédska pan ministr dále informoval, že v posledních letech v zemi vzrostl HDP meziročně o 2,1 %, což představuje nejvyšší meziroční růst od roku 2011. Perspektivní oblasti ekonomické spolupráce jsou strojírenský průmysl, kovozpracovatelský průmysl, obranný průmysl, stavební průmysl, věda a výzkum v oblasti life sciences.
Závěrem popřál pan ministr všem velvyslancům hodně úspěchů v jejich práci.
Všichni nastupující velvyslanci informovali o připravenosti jim svěřených zastupitelských úřadů pomáhat rozvoji obchodně ekonomické spolupráce, a to zejména s cílem podpořit export české produkce a příliv investic do České republiky.
Zúčastnění zástupci firem a institucí a představitelé kulturní, akademické sféry se měli možnost díky setkání, které MZV tradičně organizuje v rámci akcí na podporu ekonomické diplomacie, osobně seznámit s vyjíždějícími velvyslanci a informovat je o svých projektech a záměrech v uvedených teritoriích.