deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Standing ovations pro Almu Rosé v Düsseldorfu

Plně obsazený velký sál Wittgenstein Palais v centru Düsseldorfu odměnil potleskem vestoje představení Alma Rosé, které český generální konzulát v Düsseldorfu společně uspořádal v úzké spolupráci s Kultur am Rhein, düsseldorfskou Volksbühne dne 7. května 2024.

Poutavé monodrama sestávající z vystoupení herečky Sarah Haváčové v hlavní roli a čtyř hudebnic přibližuje tragický osud židovské houslistky Almy Rosé (1906 - 1944), která hudbou bojuje o život svůj a život členek svého ženského orchestru v nacistické Osvětimi. Představení kombinuje přesvědčivý herecký výkon hlavní představitelky s pozoruhodným výkonem strunného ženského kvartetu, který brilantně interpretuje skladby velkých komponistů. Na pozadí jsou promítány autentické dobové záběry. 

V úvodu představení bylo na 200 diváků přivítáno starostkou města Düsseldorf paní Klaudií Zepuntke, která je zároveň první místopředsedkyní kulturního spolku Volksbühne. Klaudia Zepuntke vzpomněla výročí konce druhé světové války a hrůzy nacistického běsnění, jehož vrcholem byl holocaust. Připomínka jeho obětí je trvalým úkolem nás všech. Následně připojila svou zdravici česká generální konzulka Kristina Larischová, která připomněla česko-německé sousedství a soužití v centru Evropy v dobrých i zlých časech. Před 20 lety se Češi zapojili do utváření Evropské unie a přejí si ještě větší soudržnost a odolnost naší společné Unie. Generální konzulka poděkovala souboru, jeho produkční Evě Kaiserové a ideovému průvodci souboru, českému ministrovi kultury v.v. Danielu Hermanovi, který publiku přiblížil spojitost své vlastní biografie s postavou Almy Rosé, která byla neteří Gustava Mahlera. Podle Hermana jeho životní zkušenost ukazuje, že neexistují "ti Němci", "ti Češi" nebo "ti Židé", ale pouze lidská individua s vlastní odpovědností. 


Generální konzulát děkuje Volksbühne Düsseldorf, městu Düssledorf a Židovské obci v Düsseldorfu za jejich obětavou pomoc a zásluhy na uskutečnění projektu. Na finančním zajištění projektu se velkou měrou podílel Česko-německý fond budoucnosti, kterému patří náš dík.

Galerie


Alma Rosé